islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu Empty
MesazhTitulli: Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu   Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu EmptySun 28 Jul 2013 - 14:50

 Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu StoryNjëherë moti jetonte një njeri i dëvotshëm që shumicën e kohës së tij e kalonte në namaz e adhurim, agjërim e falënderim, si dhe madhërim Allahut xh.sh. Gati të gjithë kohën që rrinte zgjuar e kalonte i zhytur në meditim dhe devocion. Ai ishte shumë i kënaqur me arritjen e tij shpirtërore. Asnjë mendim i keq nuk i vinte në kokë dhe asnjë ngasje e ligë nuk dëpërtonte në zemrën e tij.
Një natë prej netësh ai pa një ëndërr e cila e shqetësoi. Ai pa se një dyqanxhi, që jetonte po në të njëjtin qytet, ishte shumë më i mirë sesa ai nga ana shpirtërore, kështu që ky duhej patjetër të shkonte tek ai të mësonte bazat e jetës së vërtetë shpirtërore.
Në mëngjes, ky njeri i dëvotshëm doli dhe filloi ta kërkonte dyqanxhiun. Atë e gjeti të zënë me myshteritë e vet, duke shitur artikuj dhe duke mbledhur para me fytyrën plot gaz. Njeriu i dëvotshëm u ul në një qoshe të dyqanit dhe vetëm e vështronte dyqanxhiun. Asnjë shenjë e jetës shpirtërore, pëshpëriti në vetvete. Ëndrra nuk mund të jetë e vërtetë. Por, pas pak pa se dyqanxhiu shkoi që të falej. Pasi që u kthye, ai sërish vazhdoi në punën e mëparshme të tij.
Dyqanxhiu dikur e vërejti njeriun e dëvotshëm të ulur në qoshe dhe e pyeti:
“Esselamu alejkum, dëshironi gjë vëlla i nderuar?”
“Ve alejkum selam! Jo, jo, – tha i dëvotshmi, nuk dëshiroj të blej asgjë, por dëshiroj të të pyes diçka, – dhe ia tregoi ëndrrën.”
“Mirë, kjo na qenka lehtë për t’u shpjeguar, – tha dyqanxhiu, por ti duhet të bësh diçka për mua përpara se të të përgjigjem në pyetjen tënde.”
“Do bëj çfarë të dëshirosh ti, – ia ktheu i dëvotshmi.”
“Mirë atëherë! Merre këtë pjatë, ku brenda saj ka pak zhivë. Shko deri tek skaji tjetër i kësaj rruge dhe kthehu shpejt brenda gjysmë ore. Nëse të bjer zhiva nga pjata, nuk të jap kurrfarë përgjigje. Atëherë, nisu vëlla!
“Njeriu i dëvotshëm e mori pjatën dhe filloi vrapin. Zhiva gati sa nuk i ra nga ajo. Mirëpo ai ia arriti që ta ndalonte atë dhe e ngadalësoi vrapin. Pastaj i ra ndërmend se duhej kthyer në dyqan brenda gjysmë ore, kështun që përsëri e shpejtoi hapin. Më në fund arriti i lodhur fare dhe duke gulçuar.
“Ja tek e ke zhivën, ashtu siç ma ke dhënë, – i tha dyqanxhiut, tani ma interpreto ëndrrën time!”
Dyqanxhiu e pa lodhjen e njeriut të dëvotshëm dhe i tha: “Mirë, vëllai im, sa herë e ke përkujtuar Allahun e Madhërishëm derisa vrapoje nga këtu për tek skaji tjetër i rrugës?”
“Ta përkujtoja Allahun xh.sh.! – tha i dëvotshmi, nuk e kam përkujtuar as edhe një herë. Isha shumë i shqetësuar që zhiva të mos më binte nga pjata.”
“Aha, mirë, por unë e përkujtoj Atë gjithmonë, – tha dyqanxhiu. Kur unë zhvilloj biznesin tim, edhe unë mbaj zhivë në pjatë. Unë jam i drejtë, i sinqertë dhe i sjellshëm me myshteritë e mi. Unë kurrë nuk e harroj Allahun e Madhërishëm derisa takohem dhe bëj tregti me njerëz tjerë.”
“Ata janë njerëz që nuk i pengon as tregtia e largët e as shitblerja në vend për ta përmendur Allahun, për ta falur namazin dhe për ta dhënë zeqatin, ata i frikësohen një dite kur do të tronditen zemrat dhe shikimet. (ata i luten) që Allahu t’i shpërblejë më së miri për atë që punuan dhe për t’ua shtuar të mirat nga Ai. Allahu e dhuron pa masë atë që do.” (Kur‘an, En-Nur: 37-38)
Përktheu dhe përshtati: Breziiri

Allahu ju shperbleft per postimin.
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Njeriu i dëvotshëm dhe dyqanxhiu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: