islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty96%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty0%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty0%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty0%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty1%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty2%Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. Empty
MesazhTitulli: Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit.   Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit. EmptySun 28 Jul 2013 - 14:43

 [Only admins are allowed to see this image]Allahu (xh.sh) thotë në Kuranin famëlartë: “Ne e zbritën atë (Kuranin) në natën e Kadrit. E ç`të mesoi ty se ç`është nata e Kadrit. Ajo është më e vlefshme se njëmijë muaj. Atë natë zbresin melekët dhe Xhibrili (a.s) me lejen e Zotit, për secilën çështje. Ajo është paqe deri në daljen e agimit”. (Kadr: 1-5).
Ora e universit lëvizi e bashkë me të lëvizëm edhe ne. Tashmë ajo troket në dhjetë netët më të mira të vitit, në netët e fundit të muajit Ramazan, për të cilat Zoti thotë: “Pasha agimin. Pasha dhjetë netët”. Koha ecën. Ditët largohen dhe si pa e kuptuar afrohet fundit të këtij muaji. I lutem Zotit, që ta pranojë edhe prej atyre që kanë agjëruar dhe nuk e kanë ditur se përse po agjërojnë. Ndoshta ka qenë një derë e mëshirës së Zotit. Por besimtarët janë pak më ndryshe. Për ata kanë mbetur dhjetë ditë nga një shans i madh, që Allahu (xh.sh) iu dha njerëzve të Tij, që të afrohen me Zotin, t`i afrohen xhenetit.
Ora e universit trokiti për të na thënë, se ende kemi mundësi t`i kërkojmë falje Zotit. Për çdo ditë të Ramazanit, Zoti shpëton një grup të madh besimtarësh nga zjarri i xhehenemit. Për çdo ditë të këtij muaji jepet amnisti hyjnore, që unë dhe ti të mos jemi nga banorët e zjarrit. Në Ramazan Zoti fal shumë njerëz, fal edhe ata që kanë bërë shumë gjynahe, madje edhe ata që kurrë nuk ua ka marrë mendja se do t`i falë Zoti i gjithësisë. Zoti i fal ata për çdo natë të muajit Ramazan, i fal natën e Kadrit, i fal natën e fundit të Ramazanit. Lusim Zotin të jemi prej atyre njerëzve që i ka falur Zoti. Nëse s`na ka falur Zoti deri tani, përsëri e kemi një shans. Kanë mbetur edhe dhjetë ditë të tjera. Duhet të përpiqemi shumë, sepse të lirohesh nga zjarri i xhehenemit nuk është pak. Zoti thotë në Kuranin fisnik: “E kush i largohet zjarrit e futet në xhenet, ai është i fituar dhe jeta e kësaj bote është vetëm një përjetim mashtrues”.
Dijeni se Ramazani vjen vetëm një herë në vit. Ramazani ka sekrete, që i di vetëm Allahu (xh.sh). Ky është muaji i bujarisë së Zotit, i Cili nga bujaria e Tij ka hapur të gjitha dyert e Xhenetit. Kush ka dëshirë të hyjë në xhenet, e ka shansin më të mirë në muajin Ramazan. Zoti me bujarinë e Tij i ka mbyllur dyert e Xhehenemit në këtë muaj dhe kush ka dëshirë t`i largohet Xhehenemit, këtë muaj e ka më larg se asnjëherë tjetër.
Profeti (a.s) ishte ai njeri, i cili falej aq shumë për Zotin, saqë i ënjteshin edhe këmbët. Ai (a.s) ishte njeriu, të cilit i ishin falur gabimet e shkuara dhe të ardhmet, megjithatë në dhjetë netët e fundit të Ramazanit ai e shtonte në maksimum adhurimin e tij. Ai ngrihej vetë, zgjonte gratë e tij, madje edhe fëmijët e vegjël, që të adhuronin Allahun (xh.sh).
Profeti (a.s) ka thënë: “Në pjesën e tretë të natës, Allahu (xh.sh) zbret në qiellin e dynjasë, ashtu siç i ka hije madhështisë së Tij dhe thotë: “Kush kërkon prej Meje që t`i jap, kush më lutet, t`i përgjigjem. Kush më kërkon falje që ta fal, kush kërkon mbrojtje që Unë ta mbroj”. Ku janë ata njerëz, që ngrihen në pjesën e tretë të natës, kur të gjithë të tjerët flenë dhe i kërkojnë falje Zotit!? Tani në Ramazan ne ngrihemi për syfyr. Le ta lusim Allahun (xh.sh) në këtë kohë, sepse ti dhe unë kemi nevojë për faljen dhe mëshirën e tij. Allahu (xh.sh) thotë: “Unë jam afër tyre, kur më luten…”.
Përpara kemi dhjetë ditë të veçanta, brenda të cilave gjendet një natë më e vlefshme se njëmijë muaj. Nëse të rastis që të bësh adhurim në atë natë, Allahu (xh.sh) iu dëshmon melekve të Tij, se ti je nga të shpëtuarit e po shpëtove në atë natë, do të thotë që ke lindur për së dyti edhe pse mund të jesh me thinja. Do të thotë që e fillove jetën prej fillimi. Vetëm ata që e dinë rëndësinë e kësaj nate, u dhemb zemra dhe përpiqen të mos iu ikë kjo natë pa ibadet, pa adhurim tek Zoti dhe lusin Zotin t`ua mudësojë që të ngrihen këtë natë për të adhuruar Allahun (xh.sh). Por Zoti më mëshirën dhe urtësinë e Tij e ka fshehur këtë natë dhe ne nuk e dimë me saktësi se kur është ajo.
Profeti (a.s) ka thënë: “Allahu (xh.sh) ma tregoi, se kur është nata e Kadrit. Kur po dilja t`ju tregoja njerëzve, pashë dy persona duke u zënë me njëri – tjetrin dhe e harrova natën e Kadrit”. Profeti (a.s) po dilte tu tregonte besimtarëve se si të fitonin natën e Kadrit, por u bë shkak grindja e dy personave, që profeti (a.s) ta harronte natën e Kadrit. Megjithatë edhe kjo ishte prej urtësisë së Allahut (xh.sh). Aishja (r.a) e pyeti profetin (a.s): “Sikur ta rastis natën e Kadrit, çfarë më këshillon që të them”? Profeti (a.s) tha: “Thuaj, O Zot Ti je Falës I madh, Ti je Bujar, Ti e do shumë faljen, prandaj më fal mua”.
Profeti (a.s) na ka treguar, se nata e Kadrit është në dhjetë netët e fundit të muajit të Ramazanit, në netët teke. Prandaj kërkojeni këtë natë dhe adhurojeni Allahun (xh.sh), qoftë edhe me dy rekate namaz. Profeti (a.s) ka thënë: “Kush rastis mirësinë e kësaj nate, ka gjetur mirësinë më të madhe. Kujt i ikën kjo natë, ai njeri ka humbur gjithçka”.
Në netët e fundit të Ramazanit është namazi i natës. Nuk po flas vetëm për namazin e teravive, por për namazin që falet në pjesën e fundit të natës. Ky është momenti, kur Zoti e pranon lutjen e njeriut më shumë se asnjëherë tjetër. Këto janë momentet më të vyera. Ne të gjithë kemi halle, por s`po dimë kujt t`ia qajmë hallet. Po kur më mirë së në dhjetë netët e fundit të Ramazanit mund t`ia qani hallet Allahut (xh.sh).
Njeriu është shumë përtac në punët e ahiretit, por është shumë i shkathët për garat e dynjasë. Allahu (xh.sh) na tregon në Kuran, se njerëzit e duan shumë këtë jetë dhe i kanë kthyer shpinën ahiretit, në një kohë që ajo është jeta e vërtetë që i pret.
A nuk e mbani mend se para disa vitesh tek populli ynë filloi një garë e habitshme, ku një million lekë shpërblehej me tre million lekë. Njerëzit shitën shtëpitë e tyre, morën para borxh dhe shtyheshin në rradhë për të dorëzuar para, sepse dikush me mashtrim iu premtonte trefishin.
Allahu (xh.sh) na premton, se nëse mundohemi dhe lodhemi këtë natë, Ai do të na japë mundësinë të lindim për së dyti, të dalim të pastër para Allahut (xh.sh). Shfrytëzojeni këtë natë, sepse ndoshta është nata kur na falen përgjithmonë gabimet dhe na shkruhet emrat tek banorët e xhenetit. Profeti Muhamed (a.s) thoshte: “Zoti i buzëqesh atij njeriu, i cili ngrihet dhe falet për Allahun (xh.sh) në pjesën e fundit të natës”. Ta dini se kujt i buzëqesh Zoti, atë njeri nuk e dënon kurrë.
Le të bëjmë edhe ne diçka më tepër gjatë këtyre ditëve. Ai që ka lexuar Kuran, të shtojë me shumë në leximin e tij. Ai që ka dhënë sadaka një herë në javë, le ta japë çdo ditë, qoftë edhe 200 lekë të vjetra. Ai që ka falur 8 rekate, le t`i bëjë 10, 18 apo 20. Të gjithë të shtojmë diçka, se tek Allahu (xh.sh) shpërblimi është pa masë.
Ramazani është muaji i bujarisë së besimtarëve anembanë globit. Unë e di fare mirë se sa herë që takohemi me dikë, shprehim problemet dhe ankesat tona e ato nuk kanë fund. Unë e di mirë se ne vuajmë nga problemet ekonomike, ashtu siç di fare mirë se jemi bujarë në zemrat tona. Ramazani nuk është muaji i ankesave. Është muaji që të fton ta mposhtësh kopracisë, prandaj mos e ndjej veten të varfër.
Vetëm mendoni pak, se sa iftare shtrojnë muslimanët në muajin Ramazan, sa zekat japin muslimanët, sa sadaka bëjnë ata, sa prej këtyre deklarohen e sa të tjera i di vetëm Zoti i gjithësisë. A ka fushatë në botë që mund të mbledhë më shumë para, se ç`bëjnë muslimanët në muajin e Ramazanit?! Kjo është forca e Zotit, kjo është forca e besimit, kjo tregon se çfarë është Islami. Por ndryshimi nga fushatat e tjera është, se të gjitha këto grumbullime dhe shpenzime parash bëhen me dëshirën dhe këmbënguljen e vetë atyre personave që i japin këto para.
Ramazani është muaji, në të cilin Allahu (xh.sh) e shpërblen një punë vullnetare me shpërblimin e një farzi? Nëse jep një sasi të vogël lekësh, Allahu ta shpërblen sikur të kesh dhënë zekatin e pasuris tënde edhe nëse ti ndoshta s`ke pasuri fare. A nuk është turp që në këtë muaj të mos bëhemi bujarë?! Mendoni sa para shpenzojmë nëpër kafene ose për të blerë lloj – lloj gjërash, të cilat ndoshta edhe mund të mos na nevojiten dhe nuk merakosemi fare sesa shpenzojmë. Por kur vjen puna për të lënë diçka në arkën e xhamisë, na duket e shtrenjtë. Kjo ndodh, sepse asnjëherë nuk i bëjmë llogaritë e vetes sonë.
Ky është muaji, kur Zoti i fton të gjithë besimtarët, që të bëhen pasanikë në zemrën e tyre, të japin lëmoshë, të japin zekat. Të gjithë ata që kanë mundësi, japin Zekatin, sepse në radhë të parë ata pastrojnë zemrën e tyre, se Zoti nuk ka nevojë për para, por duke vepruar kështu, ata pastrojnë edhe pasurinë e tyre. Ai njeri që nuk nxjerr zekatin e pasurisë së tij, ka marrë në qafë gjithë pasurinë e tij. Sa herë që Zoti ka folur për namazin, e ka shoqëruar atë me zekatin: “Ata që kur falin namazin, japin edhe zekatin…”. Ai që është bujar dhe qëndron në këmbë përpara Zotit, duhet të jetë bujar edhe në shpirtin e tij, të japë nga pasuria e tij, të cilën ia ka dhënë Zoti, të fusë gëzim në zemrën e një familjeje, që ka qarë për gjithë vitin, të lumturojë ata jetimë, të cilët kanë pritur që dikush t`iu japë. Dijeni se sadakaja asnjëherë nuk e pakëson pasurinë e njeriut. Profeti (a.s) thoshte: “Betohem në Zot, se nuk pakësohet pasuria e njeriut, kur ai jep sadaka”.
Desha të tregoj një histori në lidhje me sadakanë dhe zekatin. Dikush jepte shumë zekat dhe djali i tij i thotë: “Baba, po sikur po jep shumë. Çdo vit po na pakësohet pasuria. Të tjerët e mbledhin, kurse ne po e nxjerrim”. I ati i tha: “Biri im! Në botë ka qen dhe dele. Sa këlyshë bën një qen në vit? Djali i tha: “Bën tre, katër apo edhe pesë”. Babai e pyeti: “Po një dele sa qingja bën në vit?” Djali u përgjigj: “Bën një ose dy në vit”. Babai e pyeti përsëri: “Çfarë ka më shumë në shpinën e tokës, qen apo dele?” Djali u përgjigj: “Më shumë ka dele”. Atëherë babai i tha: “Shikoje pra, edhe pse delet bëjnë një ose dy qengja në vit, edhe pse ata theren dhe hahen gjatë gjithë vitit, edhe pse qentë lindin më shumë, në botë ka më shumë dele sesa qen. Kështu është zekati që jep për Zotin. Të duket se po pakësohet, por Allahu (xh.sh) e shton atë. Ndërsa pasuria e atyre që nuk besojnë në Zot, të duket se është shumë, por në fakt është shkumë, që as atyre nuk iu del e jo më të ketë pjesë edhe për njerëzit e tjerë”.
Le të bëhemi më tepër fisnikë e bujarë në këtë muaj, t`i zbukurojmë xhamitë tona, t`i ndihmojmë muslimanët e të mos presim nga të tjerët. Atëherë kur muslimanët të shpenzojnë prej pasurive të tyre, Allahu (xh.sh) do ta shtojë bereqetin, sepse Ai nuk është i pavëmendshëm. Allahu (xh.sh) thotë: “Shembulli I atyre njerëzve që shpenzojnë për hatër të Zotit, është si ai person që ka mbjellë një farë në tokë. Nga ajo farë mbijnë shtatë kallinj e çdo njëri prej tyre ka nga 100 kokrra”. Një punë e mirë vlerësohet tek Allahu me 700-fish e ndoshta edhe më shumë.
Në Ramazan jepet edhe sadakaja e fitrit. Fusni të gjithë anëtarët e familjes tuaj, madje edhe atë foshnje që lind një natë përpara ditës së Bajramit. Shikoni dhe mendoni se kë mund të kënaqni dhe mund të gëzoni në ditën e madhe të Bajramit.
Me keqardhje mund të themi, se miku i dashur i Zotit dhe i të gjithë besimtarëve muslimanë, tashmë dalëngadalë po ikën. Ramazani tashmë po mbledh regjistrat e tij dhe po i drejtohet Zotit, për t`i treguar për gjithçka që ka parë në këtë dynja, për t`i treguar për ata që e respektuan dhe për ata që nuk deshën t`ia dinë për të. Ai tashmë po na thotë “Lamtumirë o besimtarë, ndoshta nuk shihemi vitin tjetër”. Në këto momente zemrat e besimtarëve janë të prekura, sepse ndoshta nuk e respektuan siç duhej këtë muaj”. Na vjen keq që po largohet një atmosferë, që përsëritet vetëm një herë në vit, atmosfera e iftareve të bujarisë, atmosfera e teravive, atmosfera e namazit të natës, atomosfera e leximit të Kuranit. Ne na vjen keq për mangësitë dhe neglizhencën tonë ndaj këtij muaji.
Por le ta kujtojmë fjalën e Muhamedit (a.s): “Punët vlerësohen tek Zoti ashtu siç mbarojnë”. Prandaj duhet t`i përveshim krahët në dhjetë netët e fundit të Ramazanit. Ato janë netët më të bukura të Ramazanit, janë netët e faljes, netët e çlirimit nga zjarri i xhehenemit, netët ku me lejen e Zotit do të na shkruhen emrat tek njerëzit e lartësuar.
E lusim Allahun (xh.sh) të na fusë në mëshirën e Tij. Lus Allahun (xh.sh) të na bëjë njerëz bujarë, sepse bujaria është nga cilësitë e Allahut (xh.sh). Zoti na faltë neve, e pranoftë agjërimin tonë, namazin tonë dhe çdo punë që bëjmë. Lus Allahun që këto ditë që kemi kaluar të kenë qenë dëshmitarë për ne dhe jo kundra nesh, ashtu siç lus Zotin që ditët që kanë mbetur t`i shfrytëzojmë për të fituar kënaqësinë e Tij. Zoti na mundësoftë ta arrijmë fundin e Ramazanit e të dalim prej tij me gjynahe të falura. Zoti na bëftë prej banorëve të xhenetit.
A M I N
/AO/Shkruan: Mr. Ferid Piku

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Hytëm në Dhjetë ditët e fundit të Ramazanit ditë kto që largojn besimtarët nga zjarri i xhehennemit.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: