islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Në kopshtin e durimtarëve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Në kopshtin e durimtarëve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në kopshtin e durimtarëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në kopshtin e durimtarëve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Në kopshtin e durimtarëve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Në kopshtin e durimtarëve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në kopshtin e durimtarëve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Në kopshtin e durimtarëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Në kopshtin e durimtarëve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Në kopshtin e durimtarëve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Në kopshtin e durimtarëve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Në kopshtin e durimtarëve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Në kopshtin e durimtarëve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Në kopshtin e durimtarëve EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Në kopshtin e durimtarëve Empty20%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Në kopshtin e durimtarëve Empty7%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Në kopshtin e durimtarëve Empty37%Në kopshtin e durimtarëve Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Në kopshtin e durimtarëve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Në kopshtin e durimtarëve Empty
MesazhTitulli: Në kopshtin e durimtarëve   Në kopshtin e durimtarëve EmptySun 28 Jul 2013 - 14:20

Në kopshtin e durimtarëve (u59u)durimi%20,%20sabrun%20jameel
Durimtarët tek Zoti kanë vend të veçantë dhe ditën e Gjykimit ata etiketohen si “njerëzit e mirë”, si pasojë e asaj që kanë duruar në këtë botë.

Nga: Xhemal Abdu Naser
Sa shumë nevojë kemi sot për armët e besimit, me të cilat do të mund t'i bënim ballë furtunave të forta, që duan ta thyejnë besimin tonë nga rrënjët.
Sa shumë të nevojshëm jemi për moralin islam, për t'i bërë ballë vështirësive dhe problemeve të shumta që sjell jeta. Një prej këtyre moraleve është DURIMI.
E ky moral është shembull i profetit (a.s) dhe profetëve para tij, sidomos ata të cilët Zoti i quajti “Ulul Azm” (Të vendosurit)
“Dhe duro ashtu siç duruan profetët e vendosur dhe mos u nxito” (Ahkaf 35)
 
Kuptimi dhe rëndësia e durimit
Në gjuhë durimi (sabri) nënkupton prangosjen, mbajtjen. Ndërsa fetarisht përkufizohet si nënshtrimi i nefsit në gjërat, që ai nuk i dëshiron, si shenjë bindjeje ndaj Zotit.
“Përkufizoje veten tënde me ata, që lusin Zotin e tyre në mëngjes e në mbrëmje dhe shpresojnë shpërblimin e Tij...” (Kehf 28)
Durimi është një moral i veçantë dhe prej dobive të tij është, se e shumëfishon shpërblimin deri sa ta bëjë të pallogaritshëm, pasi çdo pune i dihet shpërblimi përveç durimit: “Dhe durimtarëve do t'u jepet shpërblimi pa llogari” (Zumer 10)
 
Pozita e durimtarëve
Durimtarët janë gjithmonë në përkujdesjen e Zotit dhe Ai është me ta nëpërmjet udhëzimit dhe ndihmës së Tij: “Dhe Zoti është me durimtarët” (Bekare 153)
Durimtarët janë të dashurit e Tij: “Dhe njëmend Zoti i do durimtarët” (Ali Imran 146). Durimi mbetet përherë më i preferuari: “Dhe nëse duroni do jetë më  mirë për durimtarët” (Nahl 126)
Durimtarët , Zoti i ka dalluar me tre gjëra veç njerëzve të tjerë e ato janë si më poshtë:
1- Lutja, mëshira dhe udhëzimi për ta: “Ti jepu myzhde durimtarëve, të cilët, kur i godet ndonjë e pakëndshme thonë: “Ne jemi të Allahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi”!Ata te Zoti i tyre kanë bekime e mëshirë dhe ata janë të udhëzuarit në rrugën e drejtë. (Bekare 155-157)
2- Zoti e kushtëzoi me durim fitoren në këtë botë e në tjetrën. Kjo përmendet në ajetin kuranor: “O ju besimtarë, bëni durim, bëhuni të qëndrueshëm, rrini të përgatitur dhe ruajuni dënimit të All-llahut, që të shpëtoni” (Ali imran 200)
3- Zoti i kushtëzoi me durim moralet e larta dhe fitoret e mëdha: “E ata që ishin të zotët e diturisë thanë: “Të mjerët ju, shpërblimi i Allahut është shumë më i mirë për atë që besoi dhe bëri vepër të mirë, por atë nuk mund ta arrijë kush përveç të durueshmëve!” (Kasas 80).  “Mirëpo këtë nuk mund ta arrijë kush, pos atyre që janë të durueshëm dhe nuk mund ta arrijë kush, pos atyre që kanë virtyt të lartë” (Fusssilet 35)
Po ashtu, në traditën profetike gjejmë një mori hadithesh, që flasin e nxisin për durim si p.sh:
1-Enesi r.a transmeton, se profeti (a.s) kaloi pranë një gruaje, që po qante mbi një varr e i tha: “Ki frikë Zotin dhe duro”. Por gruaja ia ktheu: “Ik se nuk e ke provuar ç'më ka ndodhur mua” (Nuk e njihte profetin a.s)…Kur e njoftuan më vonë se ai ishte profeti, gruaja u ndje shumë keq, shkoi drejt shtëpisë së tij e pasi u habit, kur nuk gjeti roje tek dera, i tha: “Më fal o profet i Zotit, se nuk të njoha”. Atëherë i dërguari i Zotit ia ktheu "Durimi quhet durim, kur sapo të ka rënë fatkeqësia”. Pra, në momentin kur njoftohesh për fatkeqësinë që të ka ndodhur, nëse duron, do ta kesh më të lehtë përballimin e saj dhe vazhdimin e durimit.
2- Ebu seijd el Khudrij tregon, se profeti (a.s) ka thënë: “E atij që dëshiron të durojë, Zoti do t'i japë durim dhe dijeni, se njeriut nuk i është dhënë mirësi më e madhe sesa durimi” (Buhariu dhe Muslimi)
3-Transmetohet në hadithet e sakta, se pasi profeti (a.s) u ndau njerëzve një pasuri, dikush  tha pas krahëve: “Kjo pasuri nuk u nda me të drejtën e Zotit”. Kur u njoftua për këtë, profeti tha: “Zoti e mëshiroftë vëllain tim Musain, u akuzua edhe për më tepër dhe duroi
 
Llojet e durimit
Durimi është shumë llojesh:
- Durimi ndaj gjynahut e ky është durimi i besnikëve, ngaqë gjynahet janë tërheqëse dhe nefsi i njeriut joshet nga epshet: “Dhe Zoti i shpërbleu për durimin e tyre me parajsë dhe rroba mëndafshi” (Insan 12)
Durimi në punët e mira e ky është durimi i të qëndrueshmëve. Është durimi që na duhet për faljen e namazit në kohë dhe duke plotësuar rregullat që i dimë: “Dhe adhuroje Zotin e bëj durim në adhurim” (Merjem 65)
- Durimi në rast zemërimi e ky është durimi i të fortëve. Ilaçi më i mirë për zemërimin është të durosh dhe nëse do marrësh hak, bëje pasi të qetësohesh, ashtu si dhe kujtimi i Zotit (dhikri) është me shumë rëndësi: “Dhe ata që mbajnë zemërimin e janë falës. Zoti i do bamirësit” (Ali Imran 134)
Durimi në rast fatkeqësie e ky është durimi i të devotshmëve. Është si drita në errësirë, qetësues në goditje. Kush nuk duron në fatkeqësi, nuk ka besuar në kader: “Ne jemi të All-llahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi”! Të tillët janë, që te Zoti i tyre kanë bekime e mëshirë dhe të tillët janë ata të udhëzuarit në rrugën e drejtë. (Bekare 155-157)
Durimi në sprovë dhe ky është durimi i muxhahidinëve, që është përmendur në Kuran si ngushëllim për zemrat e plagosura dhe shpirtrat e mërzitur: “Ne do t’u sprovojmë juve, derisa t’i njohim (të dihen konkretisht) luftëtarët dhe ata që ishin të qëndrueshëm nga mesi juaj…” (Muhamed 31)
Ka dhe shumë lloje tjera durimi si durimi për të mbajtur sekretin, durimi ndaj injorantëve dhe ofenduesve duke i anashkaluar etj etj…
Kanë thënë për durimin
Omer ibn Hattab: “E kuptuam se pjesa më e bukur e jetës sonë ishte ajo kur bënim durim”. “Nëse durimi do kish qenë njeri, do ishte shumë i respektuar”.
Ali ibn Ebi Talib: “Morali me besimin është si koka me trupin, nëse ajo këputet trupi mbaron. Nuk ka besim kush nuk ka durim”. "Durimi i ngjan asaj kafshës, që nuk di të rrëzohet”.
Hasen ibn Ali: “Durimi është prej thesareve të Zotit dhe Zoti ia jep vetëm atyre që i do".
Omer ibn Abdulaziz: "Nëse Zoti ia merr robit një të mirë dhe pastaj e bën të durojë, dije se ajo që i ka dhënë është shumë më e mirë, se ajo që i mori".
Kush janë njerëzit e mirë
Durimtarët tek Zoti kanë vend të veçantë dhe ditën e Gjykimit ata etiketohen si “njerëzit e mirë”, si pasojë e asaj që kanë duruar në këtë botë. Profeti (a.s) thotë: "Kur Zoti do t'i bashkojë krijesat ditën e Gjykimit, dikush do të thërrasë: “Të ngrihen njerëzit e mirë” e do të ngrihen pak njerëz…e pastaj vrapojnë për në xhenet. Engjëjt i ndalin dhe u thonë: “Kush jeni ju?” – “Jemi njerëzit e mirë”, - do përgjigjen. E cila ka qenë e mira juaj? Ata thonë: “Kur na bëhej padrejtësi duronim, kur na ofendonin falnim, kur na injoronin tregoheshim të urtë…dhe engjëjt atëherë u thonë : “Hyni në xhenet dhe lum për shpërblimin tuaj".
Prandaj të parët tanë kanë folur shumë për durimin. Një prej tyre është Ibn El Kajjim. Ai thotë, se durimi përmendet në Kuran në 90 vende si psh:
Urdhri për durim: "dhe duro e dije se durimi është prej Zotit" (Nahl 127)
Ndalimi i nxitimit: "dhe mos u nxito para tyre" (Ahkaf 35)
- Lavdërimi i durimtarëve: "dhe të durueshmit në skamje, në sëmundje dhe në flakën e luftës. Të tillët janë ata të sinqertit dhe të tillët janë ata të devotshmit". (Bekare 177)
- Lidhja e fitores me durim dhe devotshmëri: "Po, nëse jeni të qëndrueshëm e të matur, e ata (armiqtë) t’ju vinë tash në këtë moment, Zoti juaj ua vazhdon juve ndihmën me pesë mijë prej engjëjve të ushtruar që shënjojnë drejt". (Ali Imran 125)
Njoftimi se arritja e dëshirave, fitorja me xhenet dhe përshëndetja e engjëjve arrihen vetëm me durim: “Ata do t’i vizitojnë engjëjt duke hyrë në secilën derë. Selamun alejkum, me durimin tuaj gjetët shpëtimin; sa përfundim i lavdishëm është ky vend". (Rrad 23-24)
Prijësia në fe nuk arrihet pa durim dhe siguri: "Dhe prej tyre Ne bëmë prijës, që me urdhrin Tonë udhëzojnë, pasi që ata (që i bëmë prijësa) ishin të durueshëm dhe ndaj argumenteve Tona ishin të bindur". (Sexhde 24)
Zoti e lavdëroi profetin Ejjub e sidomos durimin e tij: "Vërtet, Ne e gjetëm atë të durueshëm. Sa rob i mirë ishte ai dhe sa i kthyer te Zoti". (Sad 44)
Zoti e bashkangjiti durimin me shtyllat e Islamit dhe treguesit e besimit si psh në namaz kur tha: "dhe kërkoni ndihmë me durim dhe namaz" (Bekare 45), me falenderimin si në ajetin kuranor: "aty ka argumente për çdo durimtar dhe falenderues". (Lukman 31), me sinqeritetin: "Të sinqertët e të sinqertat dhe besnikët e besniket" (Ahzab 35…)
Gjëra që bien ndesh me durimin
1- Të ankohesh tek robi për caktimin e Zotit. Kjo normalisht vjen nga mosnjohja e Zotit dhe nga besimi i dobët. Por të ankohesh tek Zoti nuk bie ndesh me besimin se dhe profeti Jakub u ankua duke thënë: "Ai (Jakubi) tha: “Unë hidhërimin dhe pikëllimin tim ia parashtroj Allahut…" (Jusuf 86)
Ashtu siç nuk bie ndesh me durimin, nëse ia tregon dikujt problemet dhe hallet e tua, sidomos me qëllim për të gjetur zgjidhjen e tyre…
 
2- Kur në rast fatkeqësie, njeriu gris rrobat, godet dhe gërvisht fytyrën, përplas duart njëra me tjetrën, bërtet e çirret me të madhe…  Profeti (a.s) i ndaloi të gjitha këto.
Por nuk ka problem dhimbja dhe e  qara pa ngritur zërin dhe pa vajtim: "dhe nga pikëllimi iu zbardhën të dy sytë, po i përmbajtur (nga pikëllimi)". (Jusuf 84)
3- Përmendja shpesh e fatkeqësisë së ndodhur, ndërsa kur e përmend thjesht për informacion apo për mbështetje morale, nuk ka problem.
4- Frika e madhe në rast vështirësie dhe dorështrëngimi në rast lehtësie: "Është e vërtetë se njeriu është i prirur të jetë i padurueshëm. Pse kur e godet ndonjë e keqe, ai ankohet së tepërmi. Ndërkaq, kur e gjen e mira, ai bëhet tepër koprrac". (Mearixh 19-21)
Dhe së fundmi…
Deti ka baticë dhe zbaticë, fjala ka dobi dhe dëm, çdo plagë e ka një shërim dhe shërimi më i mirë është durimi. Ai është mirësia e të devotshmëve,  rruga për në parajsë dhe shoqëruesi më besnik i fisnikëve në këtë jetë. Nëse e ndjen, se e ke këtë armë me vete, falendero Zotin dhe prite fitoren shpejt, e nëse jo atëherë stërvite veten e nisja edhe njëherë…
O shitës durimi mos u mërzit se kush blen,
se një dirhem durimi sa një mijë dinarë vlen.
 
/AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
Në kopshtin e durimtarëve 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Në kopshtin e durimtarëve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: