islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty96%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty0%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty0%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty0%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty1%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty2%Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Empty
26072013
MesazhMyslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan

 Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan Thumbnail.php?file=1._25_korrik__Myslimanet_e_balkanit_834001789
Radhitja e Maqedonisë në vendin e parë ndër shtetet e Ballkanit që agjërojnë më së shumti është rezultat i punës dhe përkushtimit që është bërë dhe bëhet nga ana e institucioneve fetare myslimane që veprojnë në Maqedoni, tha për “Lajm”, Sekretari i BFIM-së, Afrim Tahiri
 Rezultatet e Institutit "Pew", i cila ka hulumtuar këtë vit se sa agjërohet Ramazani ndër myslimanët në botë, realizuar me 38.000 persona të fesë islame në 39 shtete tregojnë se 93 për qind e myslimanëve agjërojnë gjatë muajit të Ramazanit.
Hulumtimi tregon se rreth 80-të për qind e myslimanëve në Maqedoni agjërojnë, përqindje kjo që është më e larta ndër shtetet e Ballkanit. Sipas hulumtimit, në Shqipëri agjërojnë 44 për qind e besimtarëve mysliman, në Bosnjë - Hercegovinë agjërojnë 75 për qind e myslimanëve, në Kosovë 76 për qind e besimtarëve myslimanë.
Radhitja e Maqedonisë në vendin e parë ndër shtetet e Ballkanit që agjërojnë më së shumti është rezultat i punës dhe përkushtimit që është bërë dhe bëhet nga ana e institucioneve fetare myslimane që veprojnë në Maqedoni.
“Gjatë kohës së Ramazanit mjaft janë të frekuentuara xhamitë, ka këshilla, ligjërata fetare, kemi hapësirë  nëpër mediume në lidhje me ibadetet e agjërimit dhe ibadeteve të tjera. Kuptohet, edhe kur se kemi pas këtë hapësirë feja te ne ka qenë mjaft aktive. Në vitet 70-të 80 kanë qenë shumë aktive mejtepet e Xhamive ku është zhvilluar mësim besimi për gjeneratat e reja dhe padyshim se shihen edhe frytet e asaj pune që është bërë. Pastaj  që nga viti 1984 një rol të rëndësishëm luan edhe medreseja ‘Isa Beu’”, thotë për “Lajm”, sekretari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë (BFIM), Afrim Tahiri. Ai sqaron se në krahasim  me numrin e popullatës, Maqedonia është ndër të parët në Ballkan e më gjerë që ka numrin më të madh të teologëve islam. “Kemi kuadër  të mjaftueshëm, kemi xhami aktive me dy, tre e më shumë  hoxhallarë. Të gjitha këto ndikojnë në punën e tyre me besimtarët, e aq më tepër kur të gjitha këto institucione veprojnë me fondet vullnetare të myslimanëve të këtij vendi”, thotë Sekretari i BFIM-së. 
Sipas tij përqindja e myslimanëve që agjërojnë në Maqedoni, është më e lartë se 80-të për qind.
Ndërkaq, hulumtimi i “Pew” tregon se përqindja e myslimanëve që agjërojnë në Kazakistan është më e ulëta në botë. Vetëm 30-të për qind e myslimanëve të Kazakistanit agjërojnë këtë vit, pastaj radhitet Azerbajxhani me 43 për qind, Uzbekistani me 50 për qind, Kirgistani me 53 për qind dhe Kongo me 69 për qind.
Ndërkaq, numri më i madh i atyre që agjërojnë janë në Tajlandë, ku pothuaj se e tërë popullata agjëron, si dhe në Kamerun, Indonezi dhe Malajzi. Pastaj radhitet Marok me 98 për qind e Çadi e Senegali me 97 për qind. Në Afganistan, Etiopi dhe Keni agjërojnë rreth 96 për qind e popullsisë, ndërsa në Egjipt e Turqi është 95 për qind e popullatës që agjërojnë.
Sipas hulumtimit të institutit “Pew”, 77 për qind e amerikanëve mysliman janë deklaruar se agjërimi gjatë Ramazanit është shumë i rëndësishëm si pjesë e jetës shoqërore dhe fetare.
Duke i shikuar në bazë të kontinenteve, numri më i madh i myslimanëve në botë që agjërojnë janë në Azinë juglindore, ku 99 për qind e popullatës myslimane agjëron në Ramazan. Pastaj vjen Azia jugore me 96 për qind, Lindja e afërt dhe Afrika Veriore me 93 për qind, Afrika e Saharës me 91 për qind, Evropa dhe Evropa Jugore me 62 për qind ndërsa në vendin e fundit gjendet Azia Qendrore me 58 për qind.
 
120 mijë besimtarë në Maqedoni për çdo ditë dëgjojnë ligjërata në xhami 
 
Sekretari i BFIM-së, Afrim Tahiri thotë se BFIM është bashkësia fetare më aktive në Maqedoni. “Për çdo ditë gjatë muajit ramazan 80 - 120 mijë besimtarë myslimanë frekuentojnë xhamitë në Maqedoni dhe dëgjojnë ligjëratat fetare që mbahen aty. Ndërkaq, ditëve të premte gjatë verës ligjërata fetare nëpër xhami dëgjojnë rreth 200 mijë besimtarë, ndërsa gjatë dimrit 120-150 mijë besimtarë. Tahiri thotë se aktive gjatë gjithë kohës janë të 650 xhamitë e BFI-së, përjashtuar veç Jeni xhaminë në Manastir.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan :: Komentet

No Comment.
 

Myslimanët e Maqedonisë më të devotshmit në Ballkan

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: