islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty20%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty7%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty37%Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Aty ku shpirti prehet në paqe…!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Aty ku shpirti prehet në paqe…!! Empty
MesazhTitulli: Aty ku shpirti prehet në paqe…!!   Aty ku shpirti prehet në paqe…!! EmptyThu 25 Jul 2013 - 18:14

 [Only admins are allowed to see this image]Sa ramazana kaluan,sa gjenerata shkuan,ka prej atyre që nuk medituan dhe asnjëher nuk agjëruan u turpëruan,turp para Zotit para vetes dhe krijesave të Zotit.Njeriu dhe shpirti ti është një mister në vete Allahu na tregon në lidhje me shpirtin se sa ne duhe të mendojmë rreth ti : Të pyesin ty për shpirtin; Thuaj: “Shpirti është çështje që i përket vetëm Zotit tim, e juve ju është dhënë fort pak dije”. (17-Isra).Pra këto tema nuk mund të sqarohen me logjikën e një matematikanti si fjala vjen një plus një është ë barabartë me dy.Eskatologjia i ka gjunjëzuar edhe fizikantët e shkenctarët e shkencave ekzakte duke mos ditur dhe ata problemin e shum enigmave për të cilat Allahut i plotfuqishëm ka treguar në Kuran që të mos polemizojmë rreth tyre. A i jep shpjegim dot shkenca këtyre aspekteve? :
1.Gjumit
2.Shpirtit
3.Vdekjes
4.Endrrave
Normalisht që shkenca nuk mundet e Allahu na ka treguar në Kuranin famëlartë për këto postulate të cilat spjegohen si mëposhtë :
1.Gjumi Allahu na tregon se gjumi është një dobësi dhe njeriu ka nevojë për Allahun sepse ai flenë gjumë kurse Allahun nuk e kap kotje as gjumë:All-llahu është një, nuk ka zot tjetër përveç Atij. Ai është mbikqyrës i përhershëm dhe i përjetshëm. Atë nuk e kap as kotja as gjumë, gjithçka ka në qiej dhe në tokë është vetëm e Tij. (Bekare 255)
2. Shpirti për të cilin ne nuk kemi informacione dhe nuk mund të hyjmë në detaje sepse nuk mund të spejgohet,Kurani na tregon për shpirtin i cili i bindet Allahut aj shpit njeriu do jetë në xhenet : O ti shpirt i bindur plotësisht! Kthehu te Zoti yt i vetëkënaqur e i pranuar! Hyn në turmën e robërve të Mi! Dhe hyn në xhennetin Tim!(Fexhr 27-30)
3.Vdekja që do na përqafojë të gjithve kjo tregohet qartë si pjesë e pashmangshme andaj koklartëve dhe arrogantëve u tregohet se një ditë forca e juaj që ju mendoni se keni arritur me të kulmin në këtë botë, do asgjësohet nga vdekja e cila do trokasë tek ti :  “Çdo krijesë do ta shijojë vdekjen…” (El-Enbija: 35),ose Ai është që krijoi vdekjen dhe jetën, për t’ju sprovuar se cili prej jush është më vepërmirë. Ai është ngadhnjyesi, mëkatëfalësi.” (Suretu El-Mulk: 2).
4. Ëndrra ku pejgamberi Jusuf dinte ti sqaronte, i cili me lejen e Allahu arrinte ti komentonte mjaft bukur kjo përmendet në Kuran pra kjo veti e pejgamberve mrekulli që Allahu ua mundësonte : E (kur u afrua lirimi i Jusufit) mbreti tha: “Kam parë në ëndërr shtatë lopë të majme dhe shtatë lopë të dobëta që i hanin ato (të dobëtat i gëlltitën ato të majmet) dhe shtatë kallinjë të gjelbër (që kishin lidhur frytin) e (shtatë) të tjerë të tharë. O ju pari, nëse dini ta interpretoni ëndrrën, më tregoni për ëndrrën time! Ata (paria) thanë: “Ëndërra të përziera, e ne nuk dimë komentimin e ëndrrave të tilla“.(Jusuf 43-44)
Gjitha këto Allahu i ka treguar në Kuran dhe të dërguarit e Zotit na i kanë spjeguar dhe treguar kufinjtë poashtu dhe dijetarët eminent.Shpirti njeriut kërkon paqen,dhe ky muaj i ramazanit është muaji i paqes dhe harmonisë ndër-njerzore.Shpirti e don të mirën sepse cdo fëmijë lind i pastërt në shpirtë këtë e thanë shum intelektual botërorë si Xhon-Loku,Zhan Zhak Ruso,por para tyre shum para e tha pejgamberi a.s : “Çdo njeri lind me natyrë të pastër islame, pastaj prindërit mund t’ia ndërrojnë fenë, në një tjetër”. Ibnu Meskevi thotë:”Fëmija gjatë kësaj periudhe është i gatshëm të pranojë çdo lloj edukate dhe gjithçka që i diktohet nga të rriturit.”Vërtet shpirti në këtë botë e gjënë paqen në disa prej këtyre segmenteve :
1.Në të përmendurit Allahun
2.Leximin e Kuranit dhe praktikimin e ti
3.Marrjen shembull të jetës së pejgamberit Muhamed a.s
4.Edukimit me adhurim
5.Mësimit të teuhidit dhe praktikimit të tijë
6.Mësimit dhe praktikimit të shtyllave të islamit,imanit,dhe mësimin e praktikimin e ihsanit
Po shpirti vërtet në destinacionin final ku do e gjëjë prehjen,paqen,dashurinë dhe lumturinë e vërtetë  dhe cka ata duan : “Aty do të kenë çka t’u dëshirojë shpirti dhe t’u kënaqet syri.”(Zuhruf 71).
Mesazhi ku shpirti prehet në paqe :
1.Kurt ë kalojë urën e siratit
2.Kurt ë pijë nga kroi i keutherit
3.Kur të kënaqet në hijen e arshit të Allahut,ku ska hije tjetër
4.Kur të hyjë në Babu-Rrejan der xheneti ekstra për agjëruesin
5.Kur të hyjë më selam alejkum duke u përshëndetur në xhenet me paqe dhe mirseardhje
6.Duke pasur çdo gjë që dëshiron në xhenet
7.Në xhenet ku Allahu do u jap shum të mira krijesave falemderuese
8.Në bërjen iftar dhe kur ta shofim Allahun në xhenet si hënen e plotë në një natë të kthjelltë
9.Me mirsiët e shumta e hyrit e xhenetit dhe ushqimin që nuk prishet kurrë
10.Dhe kur u thuhet atyre hyni në vendin që e merituat-meritatorë
Përgatiti : Imam.H.Arbër Berisha /Rubrika : Përjetime nga ramadani/Kronika 15 – 15 Ramadan 1434/Korrik 2013 Miladi/  [Only admins are allowed to see this link]

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Aty ku shpirti prehet në paqe…!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: