islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
tregim renqethes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
tregim renqethes EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
tregim renqethes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
tregim renqethes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
tregim renqethes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
tregim renqethes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
tregim renqethes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
tregim renqethes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
tregim renqethes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
tregim renqethes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
tregim renqethes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
tregim renqethes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
tregim renqethes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
tregim renqethes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
tregim renqethes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
tregim renqethes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
tregim renqethes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
tregim renqethes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
tregim renqethes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
tregim renqethes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
tregim renqethes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
tregim renqethes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
tregim renqethes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
tregim renqethes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
tregim renqethes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
tregim renqethes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
tregim renqethes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
tregim renqethes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
tregim renqethes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
tregim renqethes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
tregim renqethes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
tregim renqethes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
tregim renqethes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
tregim renqethes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
tregim renqethes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 tregim renqethes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

tregim renqethes Empty
MesazhTitulli: tregim renqethes   tregim renqethes EmptySat 22 May 2010 - 23:30

MOSBINDJAQe kur hapa syte ne kete bote ,babain tim e gjeta te zhytur ne defrime,argetohej,dilte dhe pinte vere bashke me shoket e tij.Edhe perskaj gjithe kesaj,ai perseri ndaj nesh nuk trgonte kopraci per asgje,sado qe t'i kerkonim,por me kusht qe te mos e veme mbulesen.Vazhdimisht I perbuzte vajzat qe mbanin te veshur mbulesen e neve na nxiste qe te veshim cdo gje qe proklamonte moda,pavarsisht se a perputheshin me traditen tone lindore apo jo.

Na dha liri te plote(vecanarisht kur dilnim jashte gjate nates),shoqerimin (e tepert)e nje djali me nje vajze e konsideronte civilizim,prandaj dhe kjo qe arsyeja qe ne shoqeroheshimme shoket e vllezerve tane.
Ne anen tjeter kisha nenen time ,te ciles ne nje menyre nuk I pelqenin keto veprime,ndonjeher heshte e ndonjehere I lejonte.Parimisht,babai e kishte qejf shume qe te udhetoje me shoket e tij(per pune te irituara),nena dinte gjithcka reth kesaj,por e mbante veten duke thene:Perderisa eshte duke ushtruar vepra te liga larg shtepise s'ka gje!

Babai im shkoi ne nje udhetim,i cili zgjati me shume se nje muaj.Pas kesaj periudhe kohore shoku I tij
telefonoi nga qyteti ne te cilin kishin shkuar,per te na informuar se babai im do te arije ne vendelindje,por ama I vdekur!Pasi degjuam lajmin,filluam qe te mos I besojme duke thene:Si eshte e mundur?!nga se ai eshte shendosh e mire dhe se kure nuk Ishte ankuar prej asgjeje.

Qajtem shume,vecanarisht une,sepse kur isha e vogel nuk me kthente per asgje qe I kerkoja.
Kur erdhi kufoma e babait tim,sa nuk u hodha mbi te dhe keshtu fillova te qaj me ze te larte.
Pasi kaluan ditet e ngushllimit I telefonova shokut te ngushte te babait,me te cilin kishte udhtuar bashkarisht dhe me thane se eshte ne xhami,te ciles vetem ralle here I ndahej.
U habita nga ky veprim befasues qe I kishte ngjare atij dhe me pas kembengula qe te vjen.

Erdhi me fytyre te zbehur e une I thash:O xhaxha,du te me tregosh se si vdiq babai im?,ndersa ai filloi te qaje me denese .U betova dhe I thash:Nuk I besoj ato fjale qe ja the nenes time(aksident automobilistik)!Pas nje insistimi te madh,degjova fatkeqesine:Kur tha:Ishin oret e vona te nates e ne ende ishim duke pire vere,bashke me ne kishim edhe disa vajza.Une I thash atij:Vajzen qe e kam une ,eshte me e bukur se ajo qe do te vjen te qendroje me ty!Ai ma ktheu:Ti nuk e ke pare ate!Pastaj ajo hyri dhe vertete ishte e persosur ne bukuri,babai yt u cua dhe ne shenje nderimi ndaj bukuris saj ra ne Razz,mirepo per derisa ai qendronte ne Razz une e thira shume here,por nuk u pergjigj.Kur e leviza
ai ra I vdekur,pra vdiq duke I bere Razz asaj.

Qe kur e degjova kete perfundim dhe kete mbarim te kobshem,qava shume,madje edhe me dite te tera!

Hoxhe Burim Sherifi

Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ tregim renqethes 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
tregim renqethes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: