islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty96%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty0%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty0%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty0%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty1%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty2%Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! Empty
MesazhTitulli: Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit!   Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit! EmptyMon 22 Jul 2013 - 20:02

 [Only admins are allowed to see this image]Muaji i shenjtë i Ramazanit është një mundësi e mrekullueshme për të gjithë besimtarët që ta restaurojnë marrëdhënien e tyre me Allahun Fuqiplotë. Gjatë këtij muaji Allahu xh.sh. i hap dyert e udhëzimit, mëshirës, faljes dhe bekimeve ndaj njerëzimit. Të bekuar janë ata që përfitojnë nga kjo mundësi dhe punojnë shumë për të arritur kënaqësinë e Allahut xh.sh.
Në vazhdim janë disa pika që mund të na ndihmojnë ta kalojmë Ramazanin sa më mirë:
Syfyri: Pejgamberi i Allahut s.a.v.s. ka thënë: “Allahu i begaton ata që hanë syfyr dhe engjëjt luten për ta.” (Ibn Hibbani). Ne asnjëherë nuk duhet ta huqim syfyrin, meqë ai është ushqim i bekuar dhe sunnet i të Dërguarit s.a.v.s.
Namazi i Teravive: Fali njezetë reqate namaz teravije për çdo natë.
Namazi i natës (tehexhxhud): Përveç namazit të Teravive, fali disa reqate namaz nate apo tehexhxhud.
Du’a: Pas tehexhxhudit, kalo një kohë duke u lutur për vete, familjen tënde, komunitetin tënd dhe për të gjithë ummetin islam. Kjo gjë është tejet e nevojshme, ndërsa shumë pak e veprojnë. Secili anëtar i familjes duhet të angazhohet në du’a dhe namaz gjatë errësirës së natës e në izolim, pra kur është krejtësisht vetëm. Lutu dhe përgjërohu para Allahut të Madhërishëm për falje dhe për gjithçka tjetër.
Zgjoi edhe fëmijët e tu dhe mësoi se si t’i bëjnë du’a Allahut të Madhërishëm. Mësoi se si t’i përgjërohen Atij, meqë atyre që nuk i përgjërohen Atij, do t’iu duhet t’i përgjërohen njerëzve sikurse që janë vetë.
Të përgjeruarit dhe të luturit Allahun e Lartmadhërishëm e tërhjek mëshirën e Tij. Pejgamberi i Allahut s.a.v.s. i ka nxitur pasuesit e tij që të përgjërohen ndërsa luten dhe bëjnë du’a.
Namazi në xhami: Mundohu në maksimum që secilin namaz ta falësh në xhami me xhemat.
Kryeji ibadetet shtesë në vazhdim:
1. Thuaj njëqind herë Estagfirullah gjatë ditës,
2. Dërgo salevate për të Dërguarin e Allahut s.a.v.s. njëqind herë në ditë,
3. Thuaj Subhan’Allahi ve’l-hamdu lil-lahi ve la ilahe il-l’Allahu v’merzi njëqind herë në ditë,
4. Lexoje së paku një xhuz nga Kur’ani për çdo ditë.
Shmangiu të gjitha llojeve të mëkateve. Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “Shumë nga ata që agjërojnë nuk përfitojnë asgjë prej tij përveç se urisë.” (Nesa’iu). Duke e këshilluar njëherë bashkëshorten e tij Pejgamberi s.a.v.s. kishte thënë: “Oj Aishe, largoju madje edhe mëkateve të vogla, ngaqë Allahu edhe për to do të të pyesë.” (Ibni Maxhe).
Mos u hidhëro; shmangiu çdo ngatërrese, grindjeje dhe diskutimi që mund të të çojë në hidhërim.
Përdor vetëm ushqim hallall të blerë nga përfitime hallall. Shmangiu secilit produkt të dyshimtë. Zvogëloje sasinë e:
1. Ushqimit,
2. Gjumit dhe
3. Të folurit.
Fatkeqësisht është bërë traditë në shumë xhami që të rrihet dhe të bisedohet pas iftarit. Kjo periudhë kohe duhet shfrytëzuar për namaz nafile (vullnetar), lexim Kur’ani, tesbih dhe lutje (du’a). Xhamia është shtëpia e Allahut xh.sh. Asaj duhet t’i kushtohet respekti i duhur. Mosrespektimi i shtëpisë së Allahut xh.sh. është mosrepektim ndaj Tij.
Ngritja e zërit ose bisedat rreth çështjeve të kësaj bote në xhami janë të ndaluara. Është përgjegjësi e secilit musliman që ta ruajë rregullin, qetësinë, respektin dhe pastërtinë në xhami.
Allahu i Lartmadhërishëm na bekoftë dhe na udhëzoftë të gjithëve, Amin!
Autor:  Shejh M. Ibrahim Me’mun
Përktheu dhe përshtati: Breziiri
(Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jepe maksimumin tënd gjatë Ramazanit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: