islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty20%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty7%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty37%Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Empty
MesazhTitulli: Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem   Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem EmptyMon 22 Jul 2013 - 19:52

Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem Cc8edffbca7ccabf24f05a21cc1fb4b2_L
Motori kërkues Google, ka përkujtuar 1048 vjetorin e lindjes së shkencëtarit mysliman, Ibnul Hejthem, gjë të cilën e bën me të gjithë figurat botërore që kanë lënë gjurmë në fusha të ndryshme të jetës.
Ibnul Hejthem ka qenë një nga shkencëtarët e rrallë, i cili ka kontribuar shumë në fushën e optikës, fizikës, astronomisë, okulistikë etj…
Ibnul Hejthem lindi në Basra, në Irak, në vitin 965 dhe shkroi shumë libra shkencorë, ku ndër më të shquarit “Elmenadhir” në shtatë volume, i gjithi mbi optikën.
Ibnul Hejthem e kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në Kajro, pasi ishte ftuar nga kalifi fatimi, i cili kishte dëgjuar se Ibnul Hejthem, mund të bëjë diçka për të kontrolluar vërshimet e Nilit. Duke parë pamundësinë e një projekti të tillë, Ibnul Hejthem shtiret si i çmendur dhe mbyllet në shtëpi nga frika e kalifit, derisa ndërroi jetë ky i fundit. Gjatë kësaj periudhe, Ibnul Hejthem shkroi librin e tij “Elmenadhir” dhe shumë teza të tjera të tij.
Pasi doli nga shtëpia, Ibnul Hejthem udhëton në Andaluzi, ku pati një kontribut të vyer në fizikë, optikë, matematikë, fizikë dhe mjekësi. /ao

Allahu ju shperbleft per postimin.
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Google përkujton ditëlindjen e Ibnu Hejthem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: