islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty20%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty7%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty37%Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija Empty
MesazhTitulli: Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija   Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija EmptySun 21 Jul 2013 - 16:39

[Only admins are allowed to see this image] " Ka fjalë që janë të mprehta si shpata, e presin dhe e vrasin miqësinë. Në zemër hapin plagë, që është e pamundur të shërohen. Ndërsa gjelbërimin dhe lulet e dashurisë në kopshtin e shpirtit, i vyshk dhe i vret si stina e vjeshtës. Por ka fjaë që janë si stina e pranverës. Zbukurojnë çdo anë dhe bëhen shkak i paqes dhe i lumuturisë." - Hz Meulana Xhelaleddin Rumi

" Thuaju robërve të Mi të flasin atë që është më e mira." [ Kur'an, el- Isra, 53 ]

Një e urtë, thotë:" Nëse hedh ujë të ftohtë vajit që vlon do ta djegësh edhe furrën edhe tenxheren. "

Besimtari duhet të ketë shumë kujdes në mënyrën e të folurit. Duhet të bëhet burim urtësie që shfaq bukuritë shpirtërore, gjithmonë duhet të përdorë një gjuhë të ëmbël, e cila depërton në shpirtrat e njerëzve.

" O Muhammed sikur të ishe i ashpër dhe i vrazhdë, ata do të largoheshin prej teje." [ Kur'an, Al-Imran, 159 ]

Ebu Bekri.r.a. thotë: " Duhet të keni kujdes se ç'farë thoni, dhe kujt ia thoni dhe kur thoni "

All-llahu në Kur'an, thotë:
" ... u thoni fjalë të mira njerëzve..." [Kur'an, el- Bekare,83]

Nuk mjafton të agjërojmë vetëm me stomak, por me të gjitha organet. Njeriu duhet ti rezistojë nefsit, duhet ta mund zemërimin, duhet ti dalë për zot dorës, gjuhës, syve, veshëve, zemrës e mendimeve.

Hazreti Muhamed s.a.v.s. thotë se :
" Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija."

─ Nga Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ai që agjëron të mos thotë fjalë të këqija
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: