islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty20%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty7%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty37%[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne?

Shko poshtë 

Këtë Ramazan ndryshove apo fillove diçka të re?
 1.Fillova faljen e namazit elhamdulilah.
 2.Mësova leximin e Kur`anit.
 3.Fillova agjërimin e Ramazanit.
 4.Ndryshova sjelljen time.
 5.Ndryshova qëndrimin ndaj Zeqatit.
 6.Ndryshova veten dhe u pendova.
 7.Shtova sadakat.
 9.Shtova vizitat.
 10.Ndryshova komplet sistemin e jetës.
Shiko rezultatin
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
MesazhTitulli: [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne?   [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptySun 21 Jul 2013 - 14:20

 Es-selamu alejkum të nderuar antarë/e vizitor  të Forumit Islamiehstedrit.com pas mbylljes së sondazhit të ramazanit në lidhje me agjërueshmërinë apo jo të këtij Muaji të dashur ne konluduam se elhamdulilahvetëdija islame është në rritje e sipër.Edhe përkund0δr  temoperaturave të larta,orëve të gjata si dhe islamofobis së madhe muslimanët kanë filluar që të zgjohen nga gjumi dhe duke e kuptuar realitetin e ardhjes në këtë botë.
Duke e ditur se ne kemi disa urdhëra në islam, e ramazani është njëri prej tyre ne vendosëm që ta hapim këtë sondazh për ditët e mbetura të ramazanit për të pa se si është kthimi jonë apo vetëdija jonë ndaj urdhëresave tjera siç është;namazi,zeqati,haxhi,sjellja e mirë,leximi i kuranit etj.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
djellza
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 1
Data e regjistrimit : 07/08/2013

[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
MesazhTitulli: PERSHKRIMI I URES SE SIRATIT   [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 7 Aug 2013 - 15:45

PERSHKRIMI I URES SE SIRATIT
 Thotë Profeti a.s:"Ajo (ura e Siratit) është më e hollë se qimja e flokut dhe më e mprehtë se shpata."
[ltr]Vallë si do e kalojmë këtë sprovë, ndërkohë që ura është më e hollë se qimja e flokut?[/ltr]
[ltr]Pasi Profeti a.s u lexoi shokëve të tij ajetin[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]:"Ata, që do të tubohen me fytyrat përmbys në Xhehenem, do të jenë në vendin më të keq dhe më të larguarit prej rrugës së vërtetë."[/b](Furkan, 34)[/ltr]
[ltr]U tha:"Ditën e Kiametit, njerëzit do të tubohen duke ecur në këmbë, gjunjazi ose me fytyra përtokë."[/ltr]
[ltr]Dikush e pyeti:"E si do të ecin njerëzit me fytyrë o i dërguar i Allahut?!"[/ltr]
[ltr]Profeti a.s u përgjigj:"Ai që i bëri të ecin me këmbë, do i bëjë të ecin dhe me fytyrë."[/ltr]
[ltr]Ai që na bëri të ecim në këmbë në këtë botë, do i bëjë besimtarët dhe njerëzit e ndershëm ta kalojnë urën e Siratit, edhe pse është më e hollë se qimja e flokut dhe më e mprehtë se shpata.[/ltr]
[ltr]Direkt poshtë urës së Siratit, do të jetë xhehenemi, i errët dhe frikshëm. Thotë Zoti në Kuran, duke përshkruar xhehenemin[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]:"gati për të shpërthyer me furi."[/b] (Mulk, 7)[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Kur ai t’i vërë re prej së largu, ata do t’ia dëgjojnë vlimin dhe rënkimin."[/b] (Furkan, 12)[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Ajo hedh shkëndija të mëdha sa një kala."[/b] (Murselat, 32) Shkëndijat që ngjiten lart nga zjarri i xhehenemit, janë sa një kala.[/ltr]
[ltr]Secili prej nesh do të kalojë mbi urën e Siratit e cila është e vendosur mbi zjarrin e xhehenemit, të cilin e përshkruajnë ajetet e mësipërme.[/ltr]
[ltr]Jo vetëm që do të kalojmë, por secili do të mbajë mbi supe gjynahet që ka vepruar në këtë botë. Thotë Zoti në Kuran:"[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]dhe do të bartin gjynahet e veta mbi shpinat e tyre. Eh, sa e shëmtuar është ajo barrë!"[/b] (En'am, 31)[/ltr]
[ltr]Jo vetëm kaq, por kjo urë është e pajisur me çengelë dhe grepa, të cilat hidhen lart për të kapur çdo kënd që kalon në urë dhe për ta hedhur më pas në zjarr të xhehenemit.[/ltr]
[ltr]Kur Abdullah ibnu Revaha dëgjonte ajetin:[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Dhe nuk ka asnjë prej jush që të mos arrijë tek ai[/b](Xhehenemi)[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]. Kjo është vendosur prerazi nga Zoti yt."[/b] (Merjem, 71) shpërthente në të qara. Të pranishmit e pyesnin se përse qante dhe ai u përgjigjej:"E si të mos qaj kur Zoti më ka njoftuar se do të kaloj mbi atë urë dhe nuk më ka njoftuar se do e kaloj me sukses?!"[/ltr]
[ltr]Një ditë, Profeti a.s kishte mbështetur kokën në prehrin e Aishes dhe po flinte. Aisheja po meditonte rreth Ditës së Kiametit dhe i shpërthyen lotë, të cilët ranë më faqet e Profetit a.s. Duke ndjerë lotët, Profeti a.s u zgjua dhe e pyteti:"Çfarë ke o Aishe? Përse po qan?"[/ltr]
[ltr]Aisheja u përgjigj:"O i dërguar i Allahut! Më erdhi ndërmend Dita e Kiametit dhe pyesja nëse do i kujtojmë familjarët atë Ditë apo jo. A do e kujtojmë njerëz tonë të dashur Ditën e Kiametit?"[/ltr]
[ltr]Profeti a.s iu përgjigj:"Po o Aishe, do i kujtojmë, përveç tre rasteve: Kur të peshohen veprat, kur të fluturojnë regjistrat e veprave dhe kur të kalojmë urën e Siratit."[/ltr]
[ltr]Gjatë kalimit të urës së Siratit, nuk të intereson gjë tjetër përveçse vetja jote. Mund ta dallosh nënën, babanë, bashkëshorten dhe fëmijët, por nuk tregon asnjë interes për ta. Mund ta dallosh vëllain mbi urë duke ulëritur, ndoshta edhe duke rënë, por nuk të shkon në mëndje t'i vish në ndihmë.[/ltr]
[ltr]Ndërkohë që kalon urën, do të shohësh njerëz që bien në zjarr, por do të shohësh edhe të tjerë që të parakalojnë. Ata të parakalojnë atë ditë, ashtu siç të parakalonin në dynja me adhurimin, namazin, lutjet dhe përkushtimin.[/ltr]
[ltr]Kalimi mbi urën e Siratit, do të bëhet pasi të jetë shkatërruar gjithçka në qiej dhe në tokë. Atë ditë nuk ekzistojnë më shtatë qiejt, as edhe toka. Thotë Zoti në Kuranin famë lartë[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]:"Ditën, kur Toka do të ndërrohet me tokë tjetër, por edhe[/b][/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]qiejt, të gjithë do të dalin para të Vetmit dhe Ngadhënjyesit Allah."[/b] (Ibrahim, 48)[/ltr]
[ltr]Kur një nga sahatet e dëgjoi këtë ajet, e pyeti Profetin a.s:"Po ne ku do të ndodhemi atë Ditë o i dërguari i Zotit?!"[/ltr]
[ltr]Profeti a.s u përgjigj:"Mbi urën e Siratit."[/ltr]
[ltr]Atë ditë, njerëzit do të jenë në njërin nga tre vendet: Mbi urën e Siratit, në xhenet ose në zjarr.[/ltr]
[ltr]Kur njerëzit të hyjnë në xhenet ose në zjarr, do të merret vdekja dhe do të theret sipër urës së Siratit. Thotë Profeti a.s:"Do të sillet vdekja në formën e një dashi dhe do të theret mbi Sirat. Më pas do të thërrasë një zë:"O banorë të xhenetit, do të jetoni dhe nuk do të keni vdekje. O banorë të zjarri, do të jetoni dhe nuk do të keni vdekje."[/ltr]
[ltr]Kalimi i urës së Siratit është një realitet të cilin do e përjetojmë të gjithë. Një nga shokët e Profetit a.s, pa një ditë një të ri që ecte i shkujdesur, sikur nuk e bënte gajle për asgjë. Ai e ndaloi dhe e pyeti:"O bir! A e din se do të kalosh mbi urën e Siratit?![/ltr]
[ltr]Djaloshi u përgjigj:"Po, e di."[/ltr]
[ltr]Sahabi e pyeti:"A je i sigurt se do e kalosh urën e Siratit në qoshen tjetër?"[/ltr]
[ltr]Djali u përgjigj:"Jo."[/ltr]
[ltr]Sahabi i tha:"Atëherë përse ndihesh kaq i sigurt?"[/ltr]
[ltr]Një mysliman vajti tek një i ditur dhe i tha:"Kur do të ndihemi të sigurt?"[/ltr]
[ltr]I dituri iu përgjigj:"Nuk do të ndihemi të sigurt, derisa ta lëmë pas Siratin."[/ltr]
[ltr]Ura e Siratit është pika më e rëndësishme e cila të ndan nga vuajtjet dhe nga lumturia e amshuar.[/ltr]
[ltr]Në momentin kur të nisesh për të kaluar Siratin, do të dëgjosh zëra të mbytur që vijnë nga xhehenemi, ulërima dhe vuajtje. Do të shohësh edhe çengelët që fluturojnë në ajër për të kapur ata që kalojnë mbi Sirat. Në fillimin e urës, do të përballesh me dy vlera, besueshmërinë (amanetin) dhe lidhjet e gjakut.[/ltr]
[ltr]Thotë Profeti a.s:"Në dy anët e Siratit do të vendoset amaneti dhe lidhjet e gjakut."[/ltr]
[ltr]Aty do të vendoset trajtimi i keq që i ke bërë gruas, edukata e dobët që u ke dhënë fëmijëve, indiferentizmi për çështjen islame etj... Ashtu siç do të vendosen të afërmit me të cilët nuk je sjellë mirë. Secila prej tyre do i thonë Zotit:"O Zot! Mos e lejo të kalojë derisa të na kthejë të drejtën e mohuar."[/ltr]
[ltr]Profeti Muhamed a.s do të qëndrojë tek ura dhe do të lutet për myslimanët duke thënë:"O Zot! Shpëtoji! O Zot! Shpëtoji!"[/ltr]
[ltr]Provoje t'i imagjinosh çastet kur do të vendosësh këmbën e djathtë mbi urën e Siratit. Imagjino sikur ke vendosur këmbën e djathtë dhe bëhesh gati të hedhësh të majtën. A e ndjen sa e hollë është? A e ndjen mprehtësinë e saj? A i dëgjon zërat e banorëve të zjarrit, të cilët nuk e kaluan dot këtë urë? A e shikon filan shok/shoqe që sapo ra nga ura? A e dëgjon zërin e saj duke kërkuar ndihmë?[/ltr]
[ltr]Umeti mysliman do të jetë umeti i parë që do të kalojë urën e Siratit. Këtë e thotë Profeti a.s në një hadith:"Unë dhe umeti im do të jemi të parët që do të kalojmë urën e Siratit."[/ltr]
[ltr]Në fillim, do të jetë errësirë e madhe, saqë nuk dallon asgjë, por menjëherë do të ndizet një dritë. Kjo dritë, do i ndizet çdokujt që kalon Siratin dhe do të ndriçojë sipas forcës së besimit të tij në dynja. Drita e disave do të jetë e madhe sa një mal. E disa të tjerëve do të jetë sa një pemë, disave sa është hija e tyre, disa të tjerëve sa bastuni, disave sa gishti i madh i këmbës, herë ndizet dhe herë u fiket. Atyre do u thuhet:"Ecni mbi Sirat sipas dritës që keni."[/ltr]
[ltr]Po drita jote o vëlla dhe oj motër sa do të jetë atë Ditë? A e keni menduar ndonjëherë se me çfarë drite do të kaloni Siratin? A ke menduar se mund të të fiket kjo dritë në çastet më kritike, sepse ke pasur besim të dobët në këtë botë?[/ltr]
[ltr]Thotë Profeti a.s:"Ka njerëz që do e kalojnë urën e Siratit sa hap e mbyll sytë. Të tjerë do e kalojnë si era dhe të tjerë si shkreptima."[/ltr]
[ltr]Dikush e pyeti:"E si do e kalojë si shkreptima o i dërguar i Allahut?!"[/ltr]
[ltr]Profeti a.s u përgjigj:"A nuk e keni parë shkreptimën që shfaqet dhe zhduket menjëherë? Ashtu do e kalojnë urën e Siratit këta njerëz."[/ltr]
[ltr]Ka të tjerë që do e kalojnë urën me shpejtësinë e një zogu, të tjerë me shpejtësinë e një kalorësi, të tjerë do e kalojnë këmbadoras, të tjerë do e kalojnë duke u zvarritur, të tjerë do të rrëshqasin dhe do të kapen për Sirati dhe ashtu do të kalojë gjer në fund. Ka të tjerë që do e kalojnë pjesën më të madhe të urës dhe me t'u afruar pranë derës së xhenetit, do të bjerë, sepse kanë qenë hipokritë.[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Dhe nuk ka asnjë prej jush që të mos arrijë tek ai [/b](Xhehenemi)[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]. Kjo është vendosur prerazi nga Zoti yt."[/b] (Merjem, 71)[/ltr]
[ltr]Ata që do kenë fatin ta kalojnë shpejt, menjëherë do të gjendet para derës së xhenetit. Kurse ata që do e kalojnë ngadalë, sepse me avashllëk e patën marrë dhe çështjen e fesë në dynja, do të vuajnë. Herë do të rrëzohen, do të ngrihen, do shpohen nga çengelët, do u merren këmbët, do të kërkojnë ndihmë, do të jenë të frikësuar, mbi supe mbajnë gjynahet etj... Në ato çaste atyre u kalon e gjithë jeta para syve. Gjithë dëshpërim kritikojnë veten dhe thonë: Ah sikur të isha falur, ah sikur ta kisha veshur hixhabin, ah sikur të kisha lexuar Kuran...[/ltr]
[ltr]Thotë Zoti duke përgëzuar besimtarët:[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Ditën që do të shohësh besimtarët dhe besimtaret, me dritën e tyre që shkëlqen para dhe në të djathtë të tyre[/b] (e do t’u thuhet[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]):“Lajm i mirë sot për ju: kopshtet e Xhenetit nëpër të cilat rrjedhin lumenjtë e ku do të banoni përgjithmonë. Kjo është fitorja më e madhe!”[/b] (Hadid, 12)[/ltr]
[ltr]Kurse mynafikët dhe hipokritët, duke parë besimtarët që e kalojnë urën në dritë, u thonë:"[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Atë Ditë, hipokritët dhe hipokritet do t’u thonë besimtarëve:“Na prisni edhe ne që të marrim nga drita juaj”! Por atyre do t’u thuhet: “Kthehuni prapa e kërkoni tjetër dritë!”[/b](Hadid, 13)[/ltr]
[ltr]Nëse kërkoni dritë, duhet të ktheheni sërish në dynja, atje është burimi i dritës së besimit.[/ltr]
[ltr]Përse e vonon namazin e sabahut o vëlla? Përse e vonon të pajtuarit me vëllain, kushëririn, dajën etj...? Përse e shtyn adhurimin e Zotit? Përse e shtyn veshjen e shamisë o motër? Përse e shtyn kthimin tek Zoti?[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]Dhe, ndërmjet tyre, do të vendoset një mur me portë: brenda saj ka mëshirë, kurse jashtë saj ka dënim. “A nuk kemi qenë me ju?” - do të thërrasin ata. - “Po, - do t’u përgjigjen, - por ju e çuat veten në tundim, pritët, dyshuat dhe u mashtruat nga vetë dëshirat tuaja të kota, derisa arriti urdhri i Allahut, e djalli ju mashtroi për Allahun!" [/b](Hadid, 13-14)[/ltr]
[ltr]Një e veçantë është se ajeti gjashtë i sures Fatiha është:"[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]Udhëzona në rrugën e drejtë!"[/b] ku në arabisht, rruga e drejtë shprehet me fjalët "Sirat mustekim". Pra, ashtu si ura ku do të kalojmë para se të hyjmë në xhenet quhet Sirat, ashtu dhe rruga që duhet të ndjekë njeriu në këtë botë quhet Sirat. Kjo, pasi është e njëjta rrugë dhe urë. Ajo e botës tjetër, nuk është veçse vazhdim i asaj të kësaj bote. Sikur Zoti na thotë: Nëse ecën ashtu siç dua Unë në Siratin e dynjasë, do të bëj të ecësh si të duash në Siratin e botës tjetër. Gjithçka që do të veprosh gjatë Siratit të dynjasë, do e gjesh të konkretizuar në Siratin e botës tjetër. Që nga dita që lind dhe vjen në këtë botë dhe gjer në ditën kur të hysh në xhenet, ti o njeri ecën mbi një rrugë, Sirat, të vetëm. Në momentin që vdes, ti ke shkelur mbi rrugën e botës tjetër, e cila të çon në xhenet ose në zjarr. Grisja e perdes së  turpit mes teje dhe Zotit, është çarje dhe grisje e trupit nga çengelët dhe kanxhat mbi urën e Siratit. A e ndjen sa të ngadaltë janë hapat e tu mbi Sirat? Është e njëjta shpejtësi me të cilën ti nxitoje për të zbatuar urdhrat e Zotit në dynja. Fillimi i Siratit të kësaj bote, është ndjekja e profetit Muhamed a.s. Kurse fillimi i Siratit të botës tjetër, është takimi me Profetin a.s, i cili lutet për të gjithë. Fundi i Siratit të kësaj bote është varri, i cili për besimtarit shndërrohet në një nga kopshtet e xhenetit. Kurse fundi i Siratit të botës tjetër është dera e xhenetit. Të devijosh rrugën nga Sirati i kësaj bote, do të thotë[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]:"Kushdo që i kthen shpinën Këshillës Sime, do të ketë jetë të mjeruar."[/b] (Taha, 124) Kurse devijimi i Siratit të botës tjetër, është rënia përfundimtare në zjarrin e xhehenemit. Fitnet dhe sprovat e kësaj bote, janë çengelët dhe grepat e botës tjetër. Drita e veprave të mira në këtë botë, do të të ndriçojë udhën dhe në botën tjetër, sidomos gjatë kalimit të Siratit.[/ltr]
[ltr]Je ti o njeri ai që e cakton shpejtësinë me të cilën do të kalosh urën e Siratit. Je ti ai që e zgjedh nëse do e kalosh, apo do të biesh. Je ti ai që e zgjedh nëse do të arrish tek dera e xhenetit, apo do të biesh nga Sirati në zjarr.[/ltr]
[ltr]Sepse sureja Fatiha përmban ajetin:"[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]Udhëzona në rrugën e drejtë!"[/b] është përzgjedhur për ta lexuar në çdo namaz dhe në çdo rekat. Boshti i sures Fatiha, është pikërisht ajeti i lartpërmendur.[/ltr]
[ltr]Ajetet e para të sures Fatiha, lëvdojnë, madhërojnë dhe lartësojnë Zotin. Ato shërbejnë si hyrje për t'i kërkuar Zotit më pas, që të na udhëzojë në rrugë të drejtë.[b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit! Çdo lavdërim i përket Allahut, Zotit të botëve, të GjithëmëshirshmitF, Mëshirëplotit, Sunduesit të Ditës së Gjykimit. Vetëm Ty të adhurojmë dhe vetëm prej Teje ndihmë kërkojmë."[/b] (Fatiha, 1-5)[/ltr]
[ltr]Kurse ajetet që vijnë më pas, shtjellojnë llojin e rrugës (Siratit) të drejtë.[/ltr]
[ltr][b style="color: rgb(0, 0, 0);"]"Në rrugën [/b](sirat) [b style="color: rgb(0, 0, 0);"]e atyre që u ke dhuruar mirësi e jo në të atyre që kanë shkaktuar zemërimin Tënd, as në të atyre që janë të humbur!"[/b] (Fatiha, 7)[/ltr]
[ltr]Në këtë rrugë, do të gjesh shoqërinë e mirë dhe besimtarët e devotshëm. Treguesit e kësaj rruge të drejtë, janë ata mbi të cilët Zoti ka derdhur mirësitë e Tij dhe ata janë profetët, shokët e Profetit a.s dhe njerëzit e mirë. Ato që të devijojnë nga kjo rrugë, janë dy gjëra: Epshet dhe dyshimet. Përfaqësuesit e këtyre dy faktorëve devijues, përmenden në fjalët e fundit të Fatihasë. Të parët, janë ata që kanë shkaktuar zemërimin e Zotit dhe të dytët janë të humburit. Ata që shkaktuan zemërimin e Zotit, janë ata që ndoqën epshet e tyre, kurse ata që janë të humbur, janë ata që ndoqën ideologji të gabuara.[/ltr]
[ltr]çengelët që do të fiksohen në dy anët e urës së Siratit, do të jenë sipas gjynaheve të vepruara prej tij në dynja. Një nga këto çengelë do të jetë për gënjeshtrat. Ai do të këtë si objektiv të gjithë gënjeshtarët dhe sipas gënjeshtrave, do të jenë dhe dëmet që u shkaktojnë. Një çengel tjetër, ndoshta edhe i madh dhe i mprehtë, do të jetë për të gjithë ato vajza që kanë tradhtuar besimin e familjes dhe janë shoqëruar me djem, duke u ndotur me gjynahe të rënda. Një çengel i frikshëm dhe që do e hedhë dikë nga ura e Siratit, do të jetë distancimi nga adhurimi i Zotit pas muajit të Ramazanit.[/ltr]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
MesazhTitulli: Re: [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne?   [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? EmptyWed 7 Aug 2013 - 18:27

Përgjigja juaj skishte aspak  lidhje me pyetjen e parashtruan në sondazh.Por sidoqoft do ta lem pak kohe pastaj do ta  zhvendosim tek temat islame.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty
MesazhTitulli: Re: [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne?   [Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
[Sondazh i radhës]:Ramazani muaji i ndryshimeve,këtë vit a ndrishoj diçka tek ne?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Sondazhe Islame-
Kërce tek: