islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty96%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty0%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty0%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty0%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty1%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty2%Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv Empty
MesazhTitulli: Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv   Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv EmptySat 20 Jul 2013 - 20:03

 [Only admins are allowed to see this image]Shumë prej nesh janë të mërzitur për shkallën e produktivitetit gjatë muajit të Ramazanit, sidomos ditëve të para. Në vazhdim do të japim dhjetë këshilla të cilat insha Allah do t’ju ndihmojnë të rrisni shkallën e produktivitetit gjatë ditëve në vazhdim të ramazanit.
1. Për një ramazan produktiv duhet të keni qëllime të sinqerta, punoni me zell dhe luteni Allahun pa ndalë.
2. Në mbrëmje planifikoni çdo ditë të ardhshme. Zgjidhni tri detyrat më të rëndësishme që do t’i përfundoni në ditën e ardhshme dhe shkruani në ditarë.
3. Asnjëherë mos e lëshoni syfyrin, zgjohuni së paku një orë para imsakut dhe gostiteni veten me një ushqim të shëndetshëm dhe të ekuilibruar.
4. Filloni punën me detyrat kryesore pas namazit të sabahut dhe mundoheni t’i përfundoni 1 ose 2.
5. Mundoheni të flini pas namazit të drekës, afër 20 minuta, nëse keni mundësi për këtë.
6. Kohët e namazit le të shërbejnë për të planifikuar ditën tuaj (dhe jetën në përgjithësi) e jo e kundërta.
7. Rezervoni së paku një orë për lexim të Kur’anit
8. Iftarin çeleni me hurma apo ujë, faleni namazin e akshamit dhe pas kësaj vazhdoni me ushqimin.
9. Përfshihuni në organizmin e iftareve të përbashkëta në rrethin tuaj, merrni pjesë në aksionet humanitare, ndihmesën ndaj jetimëve etj. Duke ndihmuar të tjerët fitoni shpërblimin tek Allahu i Madhërishëm.
10. Mos lëshoni rastin për t’i thirrur njerëzit në Rrugën e Drejtë! Kur dikush ju pyet pse nuk hani, jepni një përgjigje të bukur dhe sqarojuni për ramazanin dhe Islamin.
Burimi: aktivanmsuliman.com
Përktheu: Arsim Dauti (Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dhjetë këshilla për një ramazan produktiv
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: