islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty20%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty7%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty37%Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes Empty
MesazhTitulli: Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes   Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes EmptySat 20 Jul 2013 - 1:47

[Only admins are allowed to see this image]
Ky është ajeti i zgjidhjes së hallit, çdo rob në hall dhe në telashe që e thotë atë, i zgjidhet halli dhe problemi me leje të Zotit.

Nga:Dr Aid Karnij
Ky ajet përmban sekrete të shumta dhe madhështore, si dhe përcjell mesazhe të rëndësishme. Por kjo, për ata që kanë zemër, dëgjojnë dhe arsyetojnë.
Ky ajet, përmban deklarim dhe pranim të njësimit të Zotit, ai përmban deklaratën se Zotit nuk i ngjason asnjë nga krijesat e Tij, si dhe pranim të gjynahut dhe natyrës gabimtare.
Këto janë tre boshtet mbi të cilat bazohet adhurimi i plotë i Zotit dhe arrihet shpërblimi, mëshira, dhembshuria, rizku dhe udhëzimi i Tij. Pikërisht për këtë, Zoti ia zgjidhi hallin dhe e shpëtoi profetin Junus a.s, kur iu lut me lutjen e mësipërme. Kjo lutje ishte për profetin Junus a.s dhe është për çdo besimtar që gjendet në kushte të vështira dhe telashe të mëdha, pasi vetë Zoti e mbyll ajetin me fjalët:”dhe kështu i shpëtojmë besimtarët”
Boshti i teuhidit, njësimit të Zotit, përmblidhet në formulën:” Nuk ka zot tjetër përveç Teje”, boshti që e zhvesh Zotin nga cilësitë e krijesave është në fjalët “i pa të meta je Ti”, kurse boshti i pranimit të gjynahut dhe natyrës gabimtare është në fjalët:” unë i kam bërë padrejtësi vetes
Me këto fjalë, robi i atribuon Zotit dhe Krijuesit të tij çdo cilësi sublime, e zhvesh nga çdo cilësi krijesash që nuk i shkon Atij për shtat dhe në fund, pranon natyrën e vet gabimtare dhe shkelëse të ligjeve hyjnore. Prandaj dhe kjo lutje radhitet si tek lutjet më të vyera dhe me peshë të rëndë në peshoren e adhurimit dhe përuljes para Zotit.
Nuk ka njeri i cili nuk përballet me fatkeqësi, vuajtje dhe vështirësi. Nëse i lutet Zotit me këtë lutje, me zemër të përhumbur dhe gjithë përgjërim, Zoti do e shpëtojë nga halli dhe telashi ku ka rënë, do ia largojë stresin dhe do e shpëtojë nga sikleti.
Zoti i lartësuar, në librat e Tij, si dhe në traditën profetike, ua ka bërë obligim robërve të vet njësimin dhe zhveshjen nga çdo cilësi të krijesave. Ai na tregon se njeriu i bën padrejtësi vetes dhe të tjerëve, se ai është mohues i të mirave të Zotit dhe se është rebel ndaj ligjeve dhe urdhrave të tij. Këto koncepte përcillen në mënyrë madhështore pikërisht nga ajeti me të cilin kemi titulluar këtë temë. Disa njerëz të mirë dhe të ndershëm, fiksoheshin në përsëritjen herë pas here të këtij ajeti, tek i cili përjetonin gjendje qetësie shpirtërore, sigurie dhe harmonie personale të papërshkrueshme. Shejhul islam, Ibnu Tejmije, e ka interpretuar këtë ajet në mënyrë perfekte, duke cituar dhe tekste që flasin për vlerat e tij. Njerëzit e ndershëm ua sugjeronin njerëzve të tyre të dashur. Për vlerat e saj, do të mjaftonte vetëm thënia e profetit Muhamed a.s, i cili thotë:”Ajo është lutja e Junusit, lutje të cilën nëse e bën një person në hall, do i zgjidhet halli.”
Prandaj është detyrë e njeriut që secilit nga tre boshtet e lartpërmendur, ti japë hakun që i takon, ta shprehë qartë verbalisht, të ketë besim të palëkundur, të veprojë sipas tyre dhe të distancohet nga çdo gjë që i cenon. Thelbi i zhveshjes së Zotit nga cilësitë e krijesave, është duke mos i atribuar Atij cilësi dhe tipare që e përngjasojnë me krijesat, apo duke i atribuar cilësi që Ai vetë nuk ia ka atribuar vetes. Thelbi i pranimit të natyrës gabimtare, bazohet në kalitjen dhe edukimin e unit, duke luftuar vetëpëlqimin dhe mendjemadhësinë, gjë e cila të afron më shumë me Zotin dhe të ndihmon të përmbushësh përuljen dhe adhurimin e plotë ndaj Krijuesit.
 
Përktheu: Elmaz Fida
/AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Muaji i Kuranit: Nuk ka zot tjetër përveç Teje, i pa të meta je Ti, unë i kam bërë padrejtësi vetes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: