islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.



Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Katër elementët e Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Katër elementët e Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Katër elementët e Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Katër elementët e Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Katër elementët e Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Katër elementët e Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Katër elementët e Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Katër elementët e Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Katër elementët e Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Katër elementët e Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Katër elementët e Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Katër elementët e Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Katër elementët e Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Katër elementët e Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Katër elementët e Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Katër elementët e Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Katër elementët e Ramazanit Empty96%Katër elementët e Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Katër elementët e Ramazanit Empty0%Katër elementët e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Katër elementët e Ramazanit Empty0%Katër elementët e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Katër elementët e Ramazanit Empty0%Katër elementët e Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Katër elementët e Ramazanit Empty1%Katër elementët e Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Katër elementët e Ramazanit Empty2%Katër elementët e Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Katër elementët e Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Katër elementët e Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Katër elementët e Ramazanit   Katër elementët e Ramazanit EmptyWed 17 Jul 2013 - 20:17

[Only admins are allowed to see this image]
“Kush agjëron muajin e Ramazanit me besim dhe duke kërkuar kënaqësinë e Allahut, i falen të gjitha gabimet e tij” - Profeti Muhamed (a.s)


Dr. Jamal Badawi
 
Dobitë e Ramazanit nuk kufizohen vetëm tek elementët “shpirtërorë” dhe të përkohshëm të jetës. Në Islam elementi shpirtëror, social, ekonomik, politik dhe psikologjik bashkohen në një tërësi të qëndrueshme dhe të bashkuar.
Për një prezantim më të mirë, rëndësia e agjërimit diskutohet në katër nëntituj: shpirtëror dhe moral, psikologjik, social dhe fizik e mjekësor.
Elementët shpirtërorë dhe moralë
1- Para së gjithash, agjërimi është një akt bindjeje dhe nënshtrimi ndaj Zotit. Nënshtrimi dhe përkushtimi bazohen mbi dashurinë për Zotin dhe përpjekja e sinqertë për të fituar kënaqësinë e Tij, si dhe për të shmangur pakënaqësinë e Tij. Nëse kjo është arsyeja e vetme e agjërimit, atëherë pa dyshim që ajo mjafton.
2- Agjërimi është një veprim, më anë të të cilit njeriu pranon, se Zoti është Udhëzuesi dhe Furnizuesi i vetëm i universit. Vetëm prej mëshirës së Tij, ne ekzistojmë dhe jetojmë.
3- Agjërimi është një mënyrë për të shlyer gabimet tona. Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: “Kush agjëron muajin e Ramazanit me besim dhe duke kërkuar kënaqësinë e Allahut, i falen të gjitha gabimet e tij”. (Ahmedi)
4- Agjërimi e mëson besimtarin të veprojë në përputhje me fenë dhe t’i frikësohet Zotit. Nëse besimtari është i gatshëm të frenojë veten nga ushqimi dhe marrëdhëniet intime, ai do të jetë në një pozicion më të mirë për të shmangur gjërat dhe veprimet e palejuara.
5- Agjërimi i mëson besimtarit sinqeritetin. Ndryshe nga veprat e tjera të adhurimit, ai bazohet plotësisht tek vetëpërmbajtja. Të tjerët nuk mund ta dinë me siguri, nëse personi po agjëron apo ka ngrënë diçka fshehurazi. Vetëpërmbajtja kërkon një shkallë të lartë sinqeriteti dhe besimi.
6- Agjërimi na mëson dhe virtyte të tjera. Agjërim nuk do të thotë vetëm të mos hash dhe të mos pish. Në thelb do të thotë të largohesh nga të gjitha veset e gjërat e këqija. Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: “Nëse besimtari nuk largohet nga gënjeshtra me fjalë dhe me vepra, atëherë Allahu nuk ka nevojë që ai të lërë ushqimin dhe pijen”. (Buhariu)
7- Fryma e Ramazanit me faljen e teravive, leximin e shpeshtë dhe studimin e Kuranit, na jep mundësinë e ripërtëritjes shpirtërore.
8- Agjërimi është një lloj xhihadi (të përpiqesh në rrugën e Zotit). Ai na mëson disiplinën dhe rrit aftësinë e besimtarit për të kontrolluar nevojat dhe dëshirat e tij dhe jo të bëhet rob i tyre.
 
 
Elementët psikologjikë
1. Ai rrit ndjenjat e paqes së brendshme, të kënaqësisë dhe të optimizmit. Këto ndjenja vijnë si rezultat i arritjes së kënaqësisë së Zotit.
2.  Ai mëson durimin dhe këmbënguljen dhe rrit ndjenjën e përmbushjes morale.
3. Largimi i qëllimshëm nga ushqimi i lejuar, na bën të vlerësojmë mirësitë e Zotit, që zakonisht merren si të mirëqena.
4. Për një muaj të tërë, çdo vit, myslimanët përjetojnë një eksperiencë ndryshe dhe emocionuese, që prish rutinën normale të jetës. Kjo, jo vetëm që është ripërtëritëse, por i mëson njeriut të përshtatet me kushtet dhe rrethanat e ndryshme në jetën e tij.
Elementët socialë
1. Agjërimi nxit frymën e unitetit dhe të përkatësisë brenda komunitetit më të madh mysliman. Miliona myslimanë në të gjithë botën agjërojnë në të njëjtin muaj; duke iu përmbajtur rregullave të njëjta.
2. Agjërimi nxit frymën e barazisë së njerëzve para Zotit. Myslimanët: meshkujt dhe femrat, të pasurit dhe të varfrit nga të gjitha racat etnike, përjetojnë të njëjtën eksperiencë, pa privilegje të veçanta për një klasë apo grup të veçantë.
3. Agjërimi nxit frymën e bamirësisë dhe të keqardhjes ndaj të varfërve dhe nevojtarëve. Një i pasur mund ta “imagjinojë” vuajtjen e të varfrit dhe “të mendojë” për urinë. Askush nuk mund ta dijë vuajtjen apo urinë, nëse ai nuk “e përjeton” apo nuk e “ndjen” vetë atë. Kjo mund të shpjegojë pjesërisht, përse Ramazani njihet gjithashtu si muaji i bamirësisë dhe i bujarisë.
4. Agjërimi nxit shoqërimin me të tjerët. Myslimanët këshillohen të ftojnë të tjerët që ta hapin iftarin së bashku dhe të bashkohen bashkë për të lexuar Kuranin, për t’u falur, për të bërë vizita. Kjo krijon një mundësi të mirë për shoqërizimin në një atmosferë vëllazërore dhe shpirtërore.
Profeti Muhamed (a.s) e ka përmendur në më shumë se një rast, se të ftosh një agjërues që ta hapësh iftarin me të, është një vepër që shpërblehet shumë nga Zoti.
Elementët fizikë dhe mjekësorë
Për dobitë shëndetësore dhe mjekësore të agjërimit është shkruar shumë nga shkencëtarët myslimanë dhe jomyslimanë. Këto dobi përfshijnë: asgjësimin e substancave dhjamore nga rrjedhja e gjakut, duke ndihmuar në kurimin e shumë llojeve të sëmundjeve të stomakut dhe të zorrëve, si dhe përtëritjen e indeve të trupit.
 Në ato raste kur sëmundja e një personi rëndohet për shkak të agjërimit, ai person nuk duhet të agjërojë. Për ata që kanë disa zakone të padëshirueshme nga Islami, si ngrënia e tepërt ose pirja e duhanit, vetëkontrolli dhe disiplina e ushtruar gjatë Ramazanit u japin atyre një mënyrë të shkëlqyer për t’i hequr këto vese.
Dr. Jamal Badaui është profesor në Universitetin e Shën Marisë në Halifaks të Kanadasë, ku ai jep mësim në fushat e menaxhimit dhe të studimit fetar. Ai është autor i shumë veprave për aspekte të ndryshme të Islamit. /AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Katër elementët e Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: