islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut Empty
MesazhTitulli: Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut   Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut EmptyMon 15 Jul 2013 - 19:42

 Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut Imam-shafiiRebi’ ibn Sulejman (një shok i Imam Shafi’iut) tregon:
Një ditë ishim duke ndejur bashkë me Shafi’iun kur na u afrua një plak i veshur me rrobe të leshta dhe me një bastun në dorë. Shafi’iu u ngrit, i rregulloi rrobët dhe e përshëndeti atë. Plaku u ul tek ne dhe Shafi’iu filloi që ta shikonte me respekt dhe admirim. Pas një kohe plaku tha:
“A mund të pyes diçka?”
“Po si jo, urdhëro!” – ia ktheu Shafi’iu.
“Çfarë është ‘huxhxhe’ (dëshmi përfudimtare) në fenë e Allahut xh.sh.? – pyeti plaku.
“Është Kur’ani, Libri i Allahut xh.sh.” – tha Shafi’iu.
“Po pastaj?” – sërish pyeti plaku.
“Është Sunneti i të Dërguarit të Tij s.a.v.s.” – iu përgjigj Shafi’iu.
“Po pastaj?” – pyeti plaku edhe një herë.
“Është konsensusi i Ummetit (pra ixhma’i).” – tha Shafi’iu.
“Prej nga e morre ti konsensusin e Ummetit (d.m.th., çfarë dëshmie ke për të)?” – plaku pyeti sërish.
Shafi’iu mendoi një moment, kur plaku i tha:
“Unë po të lë tre ditë atëherë. Nëse sjell dëshmi nga libri i Allahut xh.sh., puna është mirë, por nëse ndodh e kundërta, atëherë pendoju Allahut xh.sh.”
Shafi’iut i ndryshoi ngjyra e fytyrës dhe u ngrit e shkoi. Ai nuk doli nga shtëpia derisa erdhi edhe dita e tretë, konkretisht doli në mes të drekës dhe ikindisë.
Fytyra, duart dhe këmbët i ishin ënjtur dhe ishte në gjendje të rëndë. Ai u ul, mirëpo nuk kaloi shumë kohë kur na u afrua ai plaku. Na përshëndeti, u ul dhe filloi duke thënë:
“A e gjete atë që të kërkova?”
“Po!” – i tha Shafi’iu dhe vazhdoi:
“Eudhu bil-lahi min’esh-shejtan’irr-rraxhim
Kush i kundërvihet të Dërguarit, pasi që i është bërë e qatë e vërteta dhe ndjek rrugë tjetër nga ajo e besimtarëve, Ne e lëmë në atë që e ka zgjedhur (në Dunja) e e fusim në Xhehennem. Çfarë përfundim i keq është ai. (Kur’an, En-Nisa: 115)
E Allahu xh.sh. nuk do ta djegë atë në Xhehennem për që iu kundërvihet besimtarëve në diçka, përveç se ajo është diçka e obligueshme.”
“E the të vërtetën.” – i tha plaku dhe u ngrit e shkoi.
Pas kësaj Imam Shafi’iu na tha ne të pranishmëve:
“E kam lexuar Kur’anin nga tre herë në secilen ditë (pra në tri ditët që i kishte në dispozicion), derisa e gjeta këtë ajet.”
Përktheu: Breziiri

Allahu ju shperbleft per postimin.
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Tregim Islam: Tre ditët e Imam Shafi’iut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: