islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty20%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty7%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty37%Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit Empty
MesazhTitulli: Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit   Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit EmptySun 14 Jul 2013 - 16:14

 [Only admins are allowed to see this image]Motra ime muslimane, Allahu e ka obliguar agjërimin e Ramazanit që të mësohet muslimani me durim, forcë dhe qëndrueshmëri, Allahu i Lartësuar thotë: O ju që besuat, agjërimi u është bërë obligim sikurse që ishte obligim edhe i atyre që ishin para jush, kështu që të bëheni të devotshëm.” (El-Bekare: 183) 
Janë pyetur disa prej selefëve: Përse është obliguar agjërimi? Kanë thënë: “Që ta provojë i pasuri shijen e urisë, në mënyrë që mos t’i harrojë të varfërit.”
Ajo çfarë na shtynë për të na ardhur keq, është ajo çfarë ne shikojmë sot prej shpenzimeve e tepërta që i bëjnë shumë prej njerëzve në ushqim dhe pije në këtë muaj, saqë masa e ushqimit të cilën e  përdoren çdo familje në Ramazan është më e madhe se në çdo muaj nga muajt e vitit.
Gjithashtu, femra e kalon shumicën e orëve të ditës në kuzhinë për përgatitjen e ushqimeve dhe pijeve të ndryshme.
-Kur lexon kjo motër  Kur’an? 
-Kur e përmend Allahun dhe kur i drejtohet Allahut me dua dhe istigfar? 

-Kur  i mëson rregullat e agjërimit dhe kijamit?

-Kur e gjen kohën për ibadet?
Kujdes, motër nga humbja e kohës në këtë muaj. Ka dështuar dhe ka humbur ai që e arrin Ramazanin dhe nuk i falen mëkatet.
I Dërguari i Allahut –paqja dhe shpëtimet e Zotit qofshin mbi të- thotë: “Njeriu nuk ka mbushur enë më të keqe se stomaku. Njeriut i mjaftojnë disa kafshata të cilat do t’ia mbajnë kurrizin drejt. E nëse veç duhet që ta plotësojë, një të tretën ta ndajë për ushqim, një të tretën për ujë dhe një të tretën për frymëmarrje.”  (Ahmedi dhe Termidhiu)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Ramazani është muaj i agjërimit, dhe jo muaj i ushqimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: