islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Agjërimi dhe shëndeti EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Agjërimi dhe shëndeti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Agjërimi dhe shëndeti EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Agjërimi dhe shëndeti EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Agjërimi dhe shëndeti EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi dhe shëndeti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Agjërimi dhe shëndeti EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Agjërimi dhe shëndeti EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Agjërimi dhe shëndeti EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi dhe shëndeti EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Agjërimi dhe shëndeti EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Agjërimi dhe shëndeti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Agjërimi dhe shëndeti EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Agjërimi dhe shëndeti EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Agjërimi dhe shëndeti EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Agjërimi dhe shëndeti EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Agjërimi dhe shëndeti EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Agjërimi dhe shëndeti Empty96%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Agjërimi dhe shëndeti Empty0%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Agjërimi dhe shëndeti Empty0%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Agjërimi dhe shëndeti Empty0%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Agjërimi dhe shëndeti Empty1%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Agjërimi dhe shëndeti Empty2%Agjërimi dhe shëndeti Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Agjërimi dhe shëndeti

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Agjërimi dhe shëndeti Empty
MesazhTitulli: Agjërimi dhe shëndeti   Agjërimi dhe shëndeti EmptySun 14 Jul 2013 - 16:12

 [Only admins are allowed to see this image]Një proverbë arabe thotë:“Mendja e shëndoshë në trup të shëndoshë”kur njeriu nga mendjelehtësia refuzon agjërimin ai ka refuyuar vetveten e ti,sepse ka humbur sevapin,ka humbur shëndetin dhe kujdesin për organizmin e ti.Një mjek rus e quajti agjërimin operacion pa bisturi(skallper).Falemderojmë Allahun që na fali shëndetin por mos të harrojmë se do të përgjigjet robi siç tha resulullahi a.sShëndetin para se të vie sëmundja” pra ta parandalosh sëmundjen përderisa je me shëndet. Helmet më të mëdha vijnë nga ushqimet me të cila ushqehemi.Ka thënë pejgamberi a.s : ”Ena me e keqe e birit te Ademit eshte barku i tij. Birit te Ademit i mjaftojne vetem disa kafshata per te jetuar.Nese kjo eshte pak per te, le t’a lere nje te treten e stomakut per ushqim, një të treten për pije, dhe një të treten për te marre fryme.” (Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe Ahmedi.).Agjërimi pastron organizmin nga helmet ushqimore dhe mbetjet organike,rrit aftësinë trupore,përgatitë fizikisht çdo pjesë të trupit i jep energji e formatizon dhe i jep freski.Sot problem i obezitetit-trashësisë është bërë problem global,janë formuar shum organizata,fondacione për të luftuar dhjamosjen,por më kot kur njerzit nuk agjërojnë dhe nuk i përmbahen rregullave nga Kurani famëlartë. Fudajl Ibn Ijadi ka thënë: ”Dy gjëra e vdesin zemrën: të folurit dhe të ngrënit e shumtë.”Njeriu duhet të hajë me masë të caktuar dhe jo ta teprojë : hani dhe pini e mos e teproni, pse All-llahu nuk i do ata që e teprojnë (shkapërderdhnin).” (El-A`raf,31).Burim i shum sëmundjeve është të keq-ushqyerit apo ushqimi me tepricë dhe të ngrënit tej mase,shum të rinjë dhe të reja kanë pasur sëmundje që kan përfunduar dhe në sulme në zemër dhe probleme e çrregullime të organizmit.Agjërimi përmirson shëndetin,rregullon metabolizmin,rifreskon gjakun,indet,pastron organizmin nga toksiciteti,lanë tëmthin,lukthin-stomakun e pastron nga mbetjet e tepruara që e ngarkojnë tej mase.
Agjërimi e forcon njeriun shpirtërisht.Mendjen e rigjeneron,ngritë moralin,jep shpresë,të fut të mendosh për të tjerët dhe idenë të mendosh për të varfërin,për njerzit në luftra dhe që jetojnë në varfëri.Andaj në Embarassed thuhet : “Mirëpo, po qe se e dini, agjërimi është më i mirë për ju”.( Bekare/184.)Resulullahi a.s tha : Hane syfyrin se në të ka bereqet të madh.Normal mjeksia spjegon se njeriu gjatë natës në gjumë lukthi-stomaku prodhon shum aciditet dhe insani kur ngrihet për të ngrënë syfyr konsumon dhe stabilizon organizimn me sabah.Iftari hahet  pas pastrimit gjeneral të helmeve ushqimore vjetore dhe ditore,ky pastrim bëhet gjatë këtij muaji dhe organizmi njeriut kthehet në origjinalitet,duke u pastruar nga mbetjet kemikale.
Reflekto!! revistat më prestigjioze botërore të shkencës e mjeksisë kan treguar vlerën që ka agjërimi për shëndetin dhe trupin e njeriut.Forcon kujtesën, pastron qelizat toksike nga trupi,largon nga epshet impulset e pa kontrolluara,eviton gastritin e mban trupin në formë. Muhamedi a.s. ka thënë: “Le të agjëroni se agjërimi është mbrojtje”. Mbrojtja është të shtrëngosh dëshirat e tua.ti qeverisësh ato.Kanti thoshte :” Personaliteti është autonomia e vullnetit”Agjërimi qeverisë emocionet spontane,e bënë njeriun më të matur që te punojë e veprojë për aspektet ndër-njerzore me maturi dhe dituri.Agjërimi ndihmon në mënyrë graduale në shërimin nga këto sëmundje :
1.      Sëmundjet e zëmrës-sulmeve kardiake dhe arteriosklerozën.
2.      Diabeti  nuk dëmtohen nga agjërimi ata që e kan diabetin, por ai i ndihmon në shërim.
3.      Agjërimi ndihmon për të shëruar astmën dhe sëmundjet e rrugëve të frymmarjes.
4.      Parandalon formimin e gurëve në veshka.
5.      Sëmundjet e mëlçisë,.agjërimi është provuar se ka fuqi t’i shërojë ato pa efekte anësore.
6.      Sëmundjet e lëkurës, veçanërisht alergjitë dhe ekzemat kronike.
7.      Hipertensioni e lartë të gjakut e shëron me të madhe.
8.      Ndalon sëmundjen e keqe kancerin
9.      Forcon psikologjinë dhe intelektin
10.    Agjërimi konsiderohet arma fillestare në mjekësinë e  parandalimit të sëmundjeve.
Sot harxhohen miljona euro për një shëndetsi të mbarë,janë bërë disa lloj preparatesh,ilaçesh për parandalimin e sëmundjeve nga më të ndryshmet,kur dihet se sëmundjet hynë nga portat ku kalon ushqimi,dhe kur agjërimi ka orarin dhe cenzurën ushqimore është vështirë të ketë  sëmundje ai trup njeriu.Humanus-njeriu parandaloi sëmundjen duke forcuar imunitetin e ti duke përdorur ushqime natyrale dhe jo artificiale,si dhe hante me censure  islame me dorën e djathtë si dhe duke qënë agjërues.
Ilaçet kanë efekte apo dëme anësore,kurse agjërimi përkundrazi që shëron nuk dëmton por vetëm rigjeneron dhe ngrit imunitetin e sistemet e pjesëve trupore të njeriut.Agjërimi ndikon në përmirisim e mushkrive,veshkave,pankreasit,ndikon në damarët e gjakut,qetëson organizmin.
Agjërimi  nxit efektin natriuretik,që lejon trupin të eleminojë natriumin dhe ujin e tepërt nga organzimi,e kjo çon në uljen e presionit shtypjes së gjakut.Ka efekt stabilizues në sistemin-nervor-qendrorë,rrit ndjeshmërinë zgjon impulset e vigjilencës dhe kreativitetit.
Agjërimi ndihmon sensorët e shijes,ul shqetsimet në sistemin trëtës,si dhe qetson gjendjen e ankthit.Agjërimi rrit disponimin,qetsinë shpirtërore dhe fizike,eliminon qelizat e shkatërruara dhe të dobëta.Gjitha këto të mira sjell agjërimi,po ne sa meditojmë rreth këtij ibadeti që është shpërblim dhe shëndet.
Për një shëndet të mirë :
1.Mjeku më i mirë është agjërimi
2.Humbe disa kile të tepërta që mund të bëheshin sëmundje për ty
3.Gjete qetësi shpirtërore dhe rregullim metabolizmi
4.Tani je një sportist me ushqime natyrale dhe han me orar
5.Syfyri të eleminoi aciditetin e prodhuar gjat natës
6.Iftari të jep ushqimin e pastërt dhe ushqimin shpirtërorë si dhe gëzim e disponim
7.Tani ke vitalitet dhe shëndet
8.Agjëro dhe absteno nga ushqimet e tepërta dhe teprica
9.Hemoglobina dhe tensioni rregullohen nga agjërimi yt
10.Fito shëndet fito xhenet dhe ku ka më selamet….!!
 
Përgatiti : Imam.H.Arbër Berisha
Rubrika : Përjetime nga ramadani
Kronika 6 – 6 Ramadan 1434/Korrik 2013 Miladi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Agjërimi dhe shëndeti
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: