islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty96%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty0%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty0%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty0%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty1%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty2%TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN   TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN EmptySat 13 Jul 2013 - 15:13

 [Only admins are allowed to see this image]Para disa viteve gjatë përfundimit të këtij muaji të bekuar një mikja ime e dashur e përshkroi këtë muaj me fjalë të cilat akoma më rrinë ndërmend. Ajo tha, se “Ramazani është një medrese”.  Më tha vetëm kaq, pra, se Ramazani është shkollë. Mendova shumë për fjalët e saj. Prej të gjitha atyre konkluzioneve tek të cilat më shpien mendimet e mia veçoj atë se nëse Ramazani është shkollë, atëherë agjërimi duhet të jetë mësuesi më i mirë i kësaj shkolle. Vërtetë agjërimi është mësues që rrit dhe edukon nxënësit mbi parimet e zhvillimit të një vullneti të fortë. Një vullnet, i cili duhet të të çojë në synimin e drejtë. Por këtij vullneti i duhen figura të guximshme për ta kryer atë.
Shumë prej nesh kanë vullnet të fortë për të bërë vepra të mira, por jo të gjithë ne e shfrytëzojmë atë. Kjo është e dukshme në atë se sa shumë të mira vijnë nga njerëzit në Ramazan. Rreshtat (safat) e xhamive janë të mbushura, ndërsa për njerëzit është e lehtë ta shpërndajnë pasurinë e tyre të dashur. Për këtë arsye pra, ata kanë vullnet, por mund të kenë mungesë guximi për ta vënë këtë në praktikë gjithmonë.
Kthehu të vetja jote, nëse mendon se ke një vullnet të fortë vazhdimisht, bëhu mirënjohëse ndaj Allahut dhe le të jetë Ramazani një mundësi për ta përforcuar atë. Nëse jo, atëherë le të jetë Ramazani një mundësi për ta zhvilluar një vullnet të fortë. Të jesh më e guximshme këtë muaj, është të përfitosh e mos të jesh prej atyre që u vjen keq pasi të shkojë ky muaj. Të jesh e guximshme është të marrësh vendimet e duhura në kohën e duhur. Të jesh e guximshme është të kërkosh kënaqësinë e Allahut pa marrë parasysh atë që thonë ose mendojnë njerëzit. 
Le ta kthejmë vëmendjen te një shembull tek ata që u kërkohej të marrin vendime të rëndësishme në kohë vendimtare, por nuk mundën. Xhaxhai i Pejgamberit tonë, sal-lallahu alejhi ue selam, Ebu Talibi është në shtratin e tij të vdekjes. Krijesa më e mirë e Allahut është pranë tij, duke e lutur atë ta pranojë të Vërtetën. Ai sal-lallahu alejhi ue selem i thotë: “Xhaxhi im! Duhet të dëshmosh se nuk ka të adhuruar zot të vërtetë përveç Allahut, që të kem një argument për ty para Allahut”.
Një moment i vështirë. Ndërsa dy armiqtë Ebu Xhehli dhe Abdullah ibn Abi Umajah ishin ulur aty afër. Ata vazhdonin duke ia përsëritur ato fjalë helmuese e duke i thënë: “Ebu Talib! A do ta braktisësh fenë e `Abdul Mutalibit?!... Kurse Resulullahu sal-lallahu alejhi ue selam, vazhdimisht ia përsëriste atë fjalë, që do ta shpëtonte atë nga dënimi i përjetshëm, gjithmonë nëse do Allahu.
Koha është për të marrë një vendim përfundimtar, por ai e refuzon. Ai refuzon të pranojë La ilahe il-Allah. Sa e hidhur është kjo që ai mos të jetë në mesin e guximtarëve. Ai nuk mundi ta marrë atë vendim që ishte heroik. Ai kishte frikë prej popullit të tij. Tani hapja sytë jetës tënde, e cila gjendet në duart e tua. Muaji më i mirë do të bëjë një vizitë. Ka hapur dyert e tij të mëshirës dhe faljes, duke lypur nga ti për të hyrë. Kjo është një kohë e vështirë. Shejtanët janë të lidhur, por mbeten shejtanët e njerëzve rreth teje, të cilët të tërheqin nga çdo drejtim: “Është ok, kaloj sonte taravitë, do të bëjmë pak argëtim…”
Vendimi është në duart e tua për t’i lënë gjurmët e shejtanit, ndërsa drita e namazit të teravisë ka ndikim në tërë jetën tënde. Mos u bëj prej atyre që refuzojnë. Bëhu prej atyre nga më të guximshmit, të cilët luftojnë çdo dëshirë për të arritur qëllimet e larta (fisnike). Mos lejo që Ramazani të kalojë, ndërsa namazi yt është po i njëjti para dhe pas tij. Mos lejo të kalojë pa ndryshime pozitive në fjalët dhe vepra e tua. Përfundoji me dy hapa të rëndësishëm rrugën e arritjes së guximit e të trimërisë.
Së pari, forcoji marrëdhëniet e tua me Allahun subhanehu ue teala, Krijuesin tënd. Nëse i forcon marrëdhëniet e tua më Atë që është mbi qiej, atëherë asgjë nuk të brengos nga kjo botë. Përule veten para Tij, kërko falje për mëkatet e tua të kaluara. Dije se nuk je gjë tjetër pos një robëreshë e thjeshtë dhe Ai është Zoti, Sunduesi. Dije se ti ke nevojë për ndihmën e Atij dhe ke nevojë për të të ndihmuar që të arrish suksesin. Pa ndihmën e Tij, nuk do të jesh në gjendje, as të agjërosh, apo të falesh në këtë muaj të bekuar. Pra, përpiqu ta arrish kënaqësinë e Tij dhe t’i drejtohesh Atij për çdo nevojë tënden.
Së dyti, forcoji marrëdhëniet e tua me Krijuesin, duke filluar me zemrën tënde. Le të agjërojë edhe zemra jote gjithashtu. Le të agjërojë nga urrejtja, zilia dhe gjërat e mbrapshta kundrejt besimtarëve. Kur Shejtani të pëshpërit diçka të keqe për besimtarin, poshtëroje guximshëm atë me një buzëqeshje të madhe në fytyrën e besimtarit. Ki një vullnet të fortë, që çdo natë të shkosh në shtrat më një zemër të pastër. Nëse zemra jote është e pastër ndaj besimtarëve, atëherë gjymtyrët e tua do të jenë të pastra në veprimet me ta.
Së fundi, kujtoje gjithmonë hadithin e Pejgamberit tonë: “Është i dështuar ai, të cilit i vjen dhe i shkon Ramazani, ndërsa atij nuk i falen gjynahet”. (Tirmidhiu, 3545, i klasifikuar si sahih nga Albani në Sahihin e Tirmidhiut). Të jesh e falur këtë Muaj është të lejosh që guximi yt të vijë së bashku me ty edhe jashtë kësaj “shkolle”. Të kesh në zemër agjërimin, në gjuhë dhe në gjymtyrë edhe pasi ta prishësh agjërimin. Kjo është trimëri e guxim. Allahu na dhëntë bereqet në këtë muaj të bekuar dhe na bëftë nga të drejtët dhe të suksesshmit.
nga anglishtja: Drita Maliqi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
TË JESH NGA TË GUXIMSHMIT NË KËTË RAMAZAN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: