islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty96%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty0%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty0%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty0%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty1%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty2%Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? Empty
MesazhTitulli: Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ?   Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ? EmptyThu 11 Jul 2013 - 19:06

[Only admins are allowed to see this image]
Nga: Dr.Muhamed Arifi
A thua duhet që përgatitja jonë për ramazan të jetë duke blerë ushqime të shumta ? Apo duke marrë pushim nga puna në mënyrë që të kemi kohë për gjumë ? Apo duke e mbushur tryezën tonë me ushqime dhe ëmbëlsira të shumta ? Apo si duhet të përgatitemi për muajin e Ramazanit ??.
Obligim për besimtari është që të mos e tejkaloj kufirin dhe të mos e teproje gjatë sezoneve të ndryshme të adhurimeve por duhet që të jetë prej garuesve dhe prej triumfuesve të mirësive të këtyre sezoneve. E në lidhje me këtë thotë Allahu xh.sh:’’ E për shpërblim të tillë le të garojnë ata që lakmojnë të mirën ‘’83: 26. Ndërsa i Dërguari s.a.v.s thotë:’’ Veproni vepra të mira të kohës suaj dhe shfaquni për frymët e Allahut xh.sh se me të vërtetë Allahu xh.sh ka disa frymë të mëshirës me të cilat e godet kë të dojë prej besimtarëve të Tij. Luteni Allahun xh.sh që të ua mbuloj mëkatet tuaja dhe të ua ruaj planet tuaja ‘’.
Pra si duhet që ta presim ramazanin ?
Ramazanin duhet ta presim me disa gjëra të ndryshme e prej tyre po veçojmë:
1- Lutjet që Allahu xh.sh të na e mundësojë arritjen e muajit të Ramazanit:
Në lidhje me këtë i Dërguari s.a.v.s thotë:’’ Lutja është vetë adhurimi ‘’, ndërsa gjeneratat e para luteshin që të ua mundësojë Allahu xh.sh që ta arrijnë muajin e Ramazanit e pas kalimit të tij luteshin që të ua pranojë atë. Ndërsa kur vërehej hëna e re e muajit të Ramazanit, i Dërguari s.a.v.s thoshte:’’ O Allah, na e sjell atë( ramazanin) me lehtësi dhe besim, me shëndet dhe islam dhe Zoti im dhe yti është Allahu ‘’.
2- Me falënderim dhe mirënjohje për ardhjen e tij:
Imam En-Neveviu, Allahu xh.sh e mëshiroftë, thotë: Dije mirë se nëse njeriut i vije ndonjë mirësi apo i largohet ndonjë ligësi që ti bie në Razz Allahut xh.sh apo që ta falënderojë ashtu siç e meriton Allahu xh.sh.
Kujtoje se sa njerëz ishin duke u falur krah teje vitin e kaluar ndërsa sot ai është nën errësirën e dheut dhe pret ndonjë lutje të sinqertë. E sikur të kishim mundësi të i themi se dëshiro çfarë të duash ? Me siguri se do të thoshte: Vetëm një orë nga Ramazani ! Andaj bëhu ti në vend të tij dhe dëshiroje me tërë qenien tënde çdo orë të ramazanit sikur të ishte e fundit nga jeta jote.
3- Lumturia dhe gëzimi:
Është vërtetuar nga i Dërguari s.a.v.s se i përgëzonte shokët e tij kur vinte muaji i Ramazanit dhe thoshte:’’ Po ju vije juve muaji i Ramazanit, muaji i Ramazani është muaji i begatshëm. Allahu xh.sh ua obligoj juve agjërimin e tij dhe në të hapen dyert e xhenetit dhe mbyllen ato të xhehenemit ‘’.
Ndërsa shokët e të Dërguarit s.a.v.s dhe pasuesit e tyre ishin shumë të kujdesshëm ndaj ardhjes së Ramazanit dhe gëzoheshin për ardhjen e tij. E çfarë gëzimi mund të jetë më i madh se gëzimi për afrimin e muajit të ramazanit, muajit të mëshirës dhe mirësive të mëdha.
Imagjino, sikur një shok shumë i dashur që nuk e ke takur për një vitë të tërë të vije tek ti për vizitë, a thua si do ta prisje ? E përgatitja për ramazan duhet të jetë edhe më e madhe andaj bëhu gati me vepra të mira për pritjen e tij.
4- Vendosmëria e sinqertë për shfrytëzimin e çdo çasti të Ramazanit:
Le të jemi të vendosur sinqerisht ndaj Allahut xh.sh se do ta shfrytëzojmë çdo çast të këtij muaji sepse ai që është i sinqertë me Allahun xh.sh atëherë do ta ketë ndihmën e Tij në realizimin e aspiratave. E në lidhje me këtë, Allahu xh.sh thotë:’’ E sikur të ishin të sinqertë ndaj Allahut xh.sh do të ishte më mirë për ta ‘’47: 21.
5- Njohuritë dhe dispozitat e Ramazanit:
Myslimani është i obliguar që ta adhuroj Allahun xh.sh në bazë të njohurive dhe nuk ka arsye për mos njohjen e obligimeve me të cilat e ka obliguar Allahu xh.sh. Në mesin e këtyre obligimeve është edhe Ramazani andaj edhe është detyrë e myslimanit që të mësojë dhe të i dije dispozitat e ndërlidhura me ramazanin dhe agjërimin në të para ardhjes së ramazanit në mënyrë që të mund të kryej agjërimin në formë të duhur dhe ta ketë agjërimin e pranuar. Në lidhje me këtë thotë Allahu xh.sh:’’ Dhe pyetni të zotit e dijës nëse nuk dini ‘’21: 7. E mos harro se njerëzit karshi dijes janë tre llojesh: Të diturit, nxënësit dhe injorantët ! E ti cilit lloj i takon ?.
6- Vendosmëria për tu penduar dhe për tu larguar nga mëkatet:
Në këtë muaj duhet që sinqerisht të jemi të vendosur se do të pendohemi me një pendim të sinqertë dhe se do të largohemi nga të gjitha mëkatet, punët e liga dhe veset e këqija sepse ky muaj është muaji i pendimit dhe mëshirës, e kush nuk pendohet në këtë muaj atëherë kur do të pendohet ?. Allahu xh.sh në lidhje me këtë thotë:’’ Dhe pendohuni tek Allahu të gjithë ju që keni besuar se ndoshta do të shpëtoni ‘’24: 31.
7- Përgatitja e mirë për të thirrur në rrugën e Allahut xh.sh:
E thirrja në rrugën e Allahut xh.sh mund të bëhet përmes këtyre gjërave:
a) Përgatitja e ndonjë këshille apo e ndonjë fjalimi të shkurtër në mënyrë që ta thuash bukur para njerëzve në xhamin e lagjes, në vendin e punës apo në shoqërinë tënde. Bëhu prej atyre që thirrjen e bazojnë në dije dhe njohuri e jo prej atyre që kanë marrë injorancën për udhërrëfyes.
b) Shpërndarja e disa fletushkave dhe libërthave që përmbajnë këshilla dhe rregulla rreth agjërimit.
c) Shpërndarja e ‘’ Dhuratës së Ramazanit ‘’ e që në të sipas mundësive mund të fusësh disa libra, kaseta, cd-ja etj, që përmbajnë gjëra të ndërlidhura me agjërimin por që të ketë mbishkrimin ‘’ Dhurata e Ramazanit ‘’.
d) Përkujtimi i të varfërve dhe skamnorëve si dhe përpjekja për ti ndihmuar ata.
8- Hapja e një faqe të re e të ndritur me Allahun xh.sh:
Le të hapim një faqe të re dhe të ndritur me Allahun xh.sh, e këtë më së miri e bëjmë duke filluar me një pendim të sinqertë. Thotë Allahu xh.sh:’’ Me të vërtetë Allahu xh.sh i donë ata që pendohen dhe i donë të pastërtitë ‘’2: 222, e po ashtu thotë:’’ O ju që keni besuar, pendohuni tek All-llahu me një pendim të sinqertë në mënyrë që Zoti juaj t'i largojë prej jush të këqijat, t'ju shpie në xhennete nën të cilët rrjedhin lumenj ‘’66:8, pastaj thotë:’’ Pendim i pranueshëm te All-llahu është vetëm ai i atyre që e bëjnë të keqen me mosdije shpejt pendohen; të tillëve All-llahu ju pranon pendimin, se All-llahu është më i dijshmi, më i urti ‘’4:17. Ndërsa nga Katadeja r.a transmetohet se i Dërguari s.a.v.s ka thënë:’’ Kush thotë tri herë: Kërkojë falje nga Allahu xh.sh, nga Ai i cili nuk ka zot tjetër përveç Tij dhe i cili është i Gjalli dhe tek Ai pendohem. Do ti falën mëkatet edhe nëse prej tyre ecte zvarrë ‘’.
Le të hapim një faqe të re edhe me të Dërguarin s.a.v.s duke i praktikuar mësimet e tij dhe duke u larguar nga ndalesat që na i ka bërë.
Le të hapim një faqe të re edhe me prindërit tanë, me të afërmit tanë, me farefisin tonë, me gruan dhe fëmijët tanë.
Le të hapim një faqe të re me shoqërinë në të cilën jetojmë duke qenë besimtarë të denjë në atë shoqëri. Në lidhje me këtë thotë i Dërguari s.a.v.s:’’ Më i miri prej jush është më i dobishmi për shoqërinë‘’.
9- Sinqeriteti i plotë ndaj Allahut xh.sh në agjërim:
Allahu xh.sh në lidhje me këtë thotë:’’ E kush është që e shpreson takimin e Zotit të vet, le të bëjë vepër të mirë, e në adhurimin ndaj Zotit të tij të mos e përziejë askënd "18:110. Sinqeriteti është shpirti i adhurimeve, çelësi i pranimit të veprave, shkaku kryesorë për ndihmën
e Allahut xh.sh. E varësisht prej shkallës së sinqeritetit dhe vullnetit për veprat e mira do të jetë edhe ndihma e Allahut xh.sh ndaj robërve të Tij.
10- Shpirt të pastër ndaj besimtarëve:
Duhet që të mos kemi zili ndaj besimtarëve dhe të e kemi shpirtin e pastër ndaj tyre sepse i Dërguari s.a.v.s thotë:’’ Allahu xh.sh i shikon të gjithë robërit e Tij në natën e mesit të muajit Shaban dhe i fal të gjithë ata përveç ziliqarëve ‘’.
11- Kujdesi ndaj veprave të mira:
Duhet që të kemi kujdes të shtuar ndaj veprave të mira dhe obligimeve fetare andaj edhe duhet që të mos lejojmë të na ik namazi në grup, të mos e harrojmë leximin e Kuranit, të mos e lemë namazin e natës, të mos i harrojmë lutjet në mënyrë që të mos na ikë asnjë minutë nga ramazani.
12- Vetë-llogaritja:
Njeriu duhet të ketë kujdes dhe të e llogaris vetën se a është duke i realizuar plotësisht përmbajtjen e dëshmisë se ‘’ Nuk ka zot tjetër që meriton të adhurohet përveç Allahut xh.sh ‘’, apo se është duke çaluar në kryerjen e obligimeve dhe ndalimin nga rënia në haram. Andaj edhe duhet që besimtari të e llogaris vetën në mënyrë që gjatë ramazanit të jetë në një shkallë më të lartë të besimit pasi që besimi shtohet me vepra të mira dhe ulët me veprat e këqija.
13- Zemër të pastër nga mosbesimi, shirku dhe risitë:
Allahu xh.sh thotë:’’ Atë ditë nuk të bënë dobi as malli e as fëmija përveç atyre që dalin para Zotit me zemër të pastër ‘’ 26: 88-89.
14- Dhënia e iftarit të tjerëve dhe sigurimi i agjërimit tënd:
I Dërguari s.a.v.s thotë:’’ Kush i jep iftar një agjëruese apo përgatit një ushtar për luftë do ta ketë shpërblimin sikur të tyre ‘’. E mos harro se prej veprave më të dashura tek Allahu xh.sh është gëzimi i besimtarit e ndërsa gëzimi i skamnorëve prej besimtarëve padyshim se është edhe më e dashur.
Përktheu: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Si duhet ti qasemi pritjes së Ramazanit ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: