islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] Empty
MesazhTitulli: I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam]   I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] EmptyTue 9 Jul 2013 - 16:13

 I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] UwaisEbu Hurejre r.a. thotë se i Dërguari i Allahut s.a.v.s. ka thënë:
Allahu xh.sh. nga mesi i robërve të vet i do ata që janë më të pastër, të panjohur dhe të pafajshëm; ata që flokët i kanë të pakrehura, ata që fytyrat i kanë të pluhurosura dhe barqet i kanë të zbrazur; ata që nuk lejohen të hyjnë nëpër oborret e udhëheqësve dhe mbretërve; dhe që refuzohen nëse kërkojnë dorën e ndonjë vajzeje të pasur për martesë. Nëse ata mungojnë, askush nuk do të pyesë për ta dhe kur të shfaqen, askush nuk do të gëzohet nëse i sheh; kur këta njerëz sëmuren, askush nuk i viziton, dhe kur të vdesin, askush nuk ua përcjellë xhenazen.
Pejgamberi s.a.v.s. pastaj u pyet: Si ta takojmë një përson të tillë o i Dërguar i Allahut? Ai u përgjigj: Një personi i tillë është Uvejs El-Karni. Sahabët r.a. pyetën: Kush është ai o i Dërguar i Allahut? Pejgamberi s.a.v.s. u përgjigj: Një njeri lëkurëbardhë me sy të mëdhenj, shpatullgjërë, me trup të drejtë. Ai gjithmonë e mban mjekrën e tij afër gjoksit (pra është kokëulur dhe modest – shën. i përkth.), me sytë e fiksuar në vendin e sexhdes, me dorën e djathtë të vënë mbi dorën e majtë, duke lexuar Kur’an dhe duke qajtur. Ai ka rrobe jo të pastërta dhe askujt nuk i intereson për të. Ai është i panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej. Nëse ai betohet në Allahun xh.sh., Ai me siguri se do t’ia përmbushë betimin e tij. Nën shpatullën e tij të majtë e ka një njollë të bardhë dhe briliante. Në Ditën e Gjykimit do t’iu thuhet robërve të Allahut: Hyni në Xhennet, ndërsa Uvejsit do t’i thuhet: Ndalu që të bësh ndërmjetësim! Pastaj Allahu do t’i lejojë që të ndërmjetësojë për një numër të madh njerëzish, ekujvalent me numrin e fiseve Rabiah dhe Muddar. O Ummer dhe ti Ali, nëse do ta takoni atë, kërkoni nga ai që të kërkojë falje tek Allahu për ju, meqë me siguri se Allahu do t’iu falë juve.
Shikoni o vëllezër e motra! Shikoni se ku na dërgon thjeshtësia dhe modestia, pra të qenit vërtetë i nënshtruar ndaj Allahut Fuqiplotë! Pra, le të mos lakmojmë jasht mase asgjë të kësaj bote të rrejshme, por të luftojmë për atë që është e amshueshme. E kjo arrihet vetëm nëse e injorojmë këtë jetë, e cila po mundohet të na hudh sa më shumë nëpër greminat e saja, atje ku i ka hudhur djajtë dhe miqtë e tyre.
O Allah i Gjithpushtetshëm! Na bëj prej atyre të thjeshtëve, modestëve dhe të sinqertëve e mos na bëj prej atyre që janë krylartë, interesxhinj dhe munafikë dhe në në botën tjetër na bashko me Pejgamberin s.a.v.s., Uvejs El-Karnin r.a. dhe të gjithë të ngjashmit me ta në xhennetet e tua të amshueshme, Amin!

Allahu ju shperbleft per postimin.
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam] 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
I panjohur në tokë, por shumë i njohur në qiej! [Tregim islam]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: