islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Letër nga një i vdekur !! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letër nga një i vdekur !! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Letër nga një i vdekur !! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Letër nga një i vdekur !! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letër nga një i vdekur !! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Letër nga një i vdekur !! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Letër nga një i vdekur !! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Letër nga një i vdekur !! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Letër nga një i vdekur !! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Letër nga një i vdekur !! Empty20%Letër nga një i vdekur !! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Letër nga një i vdekur !! Empty7%Letër nga një i vdekur !! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Letër nga një i vdekur !! Empty37%Letër nga një i vdekur !! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Letër nga një i vdekur !!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Letër nga një i vdekur !! Empty
MesazhTitulli: Letër nga një i vdekur !!   Letër nga një i vdekur !! EmptyTue 9 Jul 2013 - 15:09

[Only admins are allowed to see this image] Isha me ju Ramazanin e kaluar ! A nuk ju kujtohem? Apo aq shpejt të gjallët i harrojnë të vdekurit e tyre? A nuk ju kujtohet dita kur isha me ju Ramazanin e kaluar? Isha në radhët e falësve duke bërë ruku e sexhxhde. Isha me falësit në namazin e teravisë, me agjëruesit, me ata që e përmendin Allahun, me ata që e japin dhe e shpenzonin pasurinë e tyre në rrugën e Allahut.

Nuk e dija se ishte Ramazani i fundit që po agjëroja në jetën time. Nuk e dija se ishte Ramazani i fundit që po përjetoja në jetën time. Sikur ta dija, do t’i shtoja mirësitë, begatitë dhe vlerat e këtij muaji, do t’i shtoja adhurimet ( ibadetet ) me të cilat i afrohemi Allahut të Lartësuar dhe do të shtoja lëmoshën ( sadakanë ) dhe veprat e mira.

Sikur ta dija se qe Ramazani i fundit në jetën time, do të më shihnit shumë të kujdesshëm që të mos më ikte namazi me xhemat në xhami e ai i teravisë si dhe do të lexoja Kuran më shumë seç kam lexuar në Ramazanin e kaluar. Do të më shihnit të kujdesëm në zbatimin e urdhave të Allahut, larg mëkateve dhe të ligave. Por …
Ndoshta ju kujtohem kur po përshendetesha me ju pas namazit të Bajramit. Sikur të dija se qe Bajrami i fundit në jetën time, do t’ju përqafoja fort. Ndaj, të dashurit e mi, më përkujtoni në lutjet tuaja, ngase unë kam nevoj për to. Luteni Allahun që të më mëshirojë dhe të më falë mua dhe të gjithë të vdekurit muslimanë, ngase jemi ndarë nga bota ku veprohet dhe nuk jepet llogari, për në botën ku jepet llogari e s’ka veprim.

Shfrytëzoni çdo minutë, madje çdo sekondë të jetës suaj, sepse janë të shtrenjta dhe shumë të vlefshme. Vlerën e tyre e di vetëm ai që i ka humbur. Përgadituni për botën tjetër, e furnizimi më i mirë është devotshmëria ndaj Allahut të Lartësuar. Merrni mësim dhe përfitoni nga ata që kane vdekur. Dijeni se dynjaja është vendkalimi për në botën tjetër dhe se xheneti është i shtrenjtë.
Përfytyroni, vëllezër të nderuar, se ky është Ramazani i fundit në jetën tuaj. Punoni çdo punë me të cilën Allahu është i kënaqur në muajin e Ramazanit, që gjendja juaj pas vdekjes të mos jetë si e atyre për të cilët flet Allahu në Kuran:
“ E kur ndonjërit prej tyre i vjen vdekja, ai thotë: “ O Zoti im, më kthe, që të bëj vepra të mira e të kompensoj atë që leshova! ” Kurrsesi, ( kthim nuk ka ) e kjo është vetëm fjala që e thotë ai, e ata kanë para tyre një perde (distancë periodike ) deri në ditën kur ringjallen.”
( Muminin, 99-100).

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Letër nga një i vdekur !!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: