islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty96%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty0%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty0%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty0%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty1%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty2%PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN Empty
MesazhTitulli: PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN   PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN EmptyThu 4 Jul 2013 - 11:31

 [Only admins are allowed to see this image][b style="line-height: 1.3em;"]Të nderuar vëllezër musliman,[/b]
Ky program nuk është detyrues për askënd, por është një ide se si ta shfrytëzon një musliman një ditë prej ditëve të muajit të Ramazanit në adhurim të Allahut të Madhëruar.
Para agimit – imsakut
- Muslimani është e pëlqyer të falë namaz nate edhe në rast se ato janë vetëm dy rekate.
Allahu, azze ue xhel, thotë: [b style="line-height: 1.3em;"]"A mund të krahasohet ai që falet natën, duke bërë Razz dhe duke qëndruar në këmbë e që ruhet prej jetës tjetër dhe shpreson në mëshirën e Zotit të tij" [/b]Zumer 9.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Ai i cili zgjohet natën për të falur namaz dhe e zgjon familjen e tij dhe të gjithë i falin nga dy rekate namaz, Allahu i shënon ata dhe ato prej atyre që e përmendin Allahun shumë."
- Ngrënia e syfyrit duke e synuar adhurimin e Allahut dhe pasimin e Sunnetit.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Ngrihuni (të hani) syfyrin ngaqë në syfyr ka bereqet".
- Kërkimi i faljes dhe mëshirës dhe lutjet e ndryshme deri në ezanin e sabahut.
Allahu, azze ue xhel, thotë: "Ndërsa në agim kërkonin falje (nga Allahu)." Dharijat 18.
Pas imsakut deri në lindjen e diellit:
- Falja e dy rekateve ( sunet ) pas përgjigjes së myezinit.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Dy rekate synet të sabahut, janë më mirë (për besimtarin ) se e tërë bota dhe çka në të".
- Nisja e hershme për namazin e sabahut.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Po ta dinin se çfarë vlere dhe të mirash ka në namazin e jacisë dhe sabahut, do të vinin po qe nevoja edhe duke u zvarritur."
- Preokupimi me dua, me dhikër dhe me lexim të Kuranit deri në thirrjen e ikametit.
 Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Lutja e cila bëhet në mes të ezanit dhe ikametit nuk kthehet prapa"
- Qëndrimi në xhami pas namazit për dhikrin e mëngjesit. Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, pasi falte namazin e mëngjesit (sabahut) qëndronte në faltoren e tij (duke përmendur Allahun) derisa lindte dielli.
- Falja e dy rekateve pas lindjes së diellit.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Kush e fal namazin e sabahut me xhemat e pastaj qëndron në xhami, duke e përmendur Allahun deri në lindjen e diellit, e më pas ngrihet dhe fal namaz dy rekatësh, e ka shpërblimin e haxhit dhe umres së plotë, së plotë, së plotë."
- Bërja e gjumit duke shpresuar në shpërblimin e Allahut.
Muadhi, radijallahu anhu, thonte: "Unë llogarisë në gjumin tim ashtu siç llogarisë në namazin tim gjatë natës".
- Preokupimi me përmendjen e Allahut, azze ue xhel, gjatë tërë ditës.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Banorët e xhenetit nuk pendohen për asgjë më shumë, se sa për kohën që u ka kaluar pa e përmendur Allahun e Lartësuar".
Pas dreke:
-Përgjigja e myezinit dhe falja e namazit të drekës në kohën e caktuar me xhemat.
Ibën Mesudi, radijallahu anhu, thonte: "Muhamedi, sal-allahu alejhi ue selem, na mësonte udhëzimin e tij, dhe prej udhëzimit të tij është falja e namazit në atë xhami ku thirrët ezani".
- Dhënia e lëmoshës.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Lëmosha (Sadakaja) më e vlefshme është ajo që jepet në muajin e Ramazanit.”
- Shfrytëzimi i një pjese të kohës për pushim.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Dhe se ndaj trupit tënd ke hak."
Pas ikindije:
- Falja e namazit të ikindijës me xhemat duke mos i neglizhuar katër rekate para saj.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Allahu e mëshiroftë atë person që i falë katër rekate para farzit të ikindisë".
 - Dëgjimi i këshillave dhe ligjëratave pas namazit që mbahen në xhami.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Kush shkon në xhami, dhe ketë e bën vetëm për të mësuar hajrin apo për t`ia mësuar këtë dikujt tjetër, si shpërblim për këtë ka sikur ta ketë kryer haxhin e plotë".
- Qëndrimi në xhami për dhikër dhe leximin e Kuranit.
- Interesimi për nevojat familjare dhe shtëpiake.
- Preokupimi me lutje para thirrjes së ezanit të akshamit.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Tre personave lutja nuk u kthehet prapa dhe prej tyre e përmendi agjëruesin deri sa të bëjë iftar".
Pas akshami:
-Falja e namazit të akshamit me xhemat në xhami dhe bërja e lutjeve mes ezanit dhe ikametit deri sa të fillon falja e namazit.
- Qëndrimi në xhami për bërjen e dhikrit të mbrëmjes duke mos e harruar faljen e dy rekateve sunet ( më mirë është të falen në shtëpi ).
- Bashkimi me familjen në sofrën e iftarit dhe ngjallja e kënaqësisë në zemrat e fëmijëve duke mos e harruar falënderimin e Allahut, azze ue xhel, për begatit e dhëna dhe për plotësimin e agjërimit të asaj dite me devotshmëri dhe me mirësi.
Pejgamberi, sal-lAllahu alejhi ue selem, thotë: "Dhe se ndaj bashkëshortes dhe familjes tënde ke hak".
- Përgatitja për namazin e jacisë dhe teravisë me abdesë dhe me parfumosje.
Pas jacije:
- Falja e namazit të jacisë me xhemat në xhami.
- Falja e namazit të teravisë me imam.
Pejgamberi, sal-Allahu alejhi ue selem, thotë: "Kush falet bashkë me imamin deri sa ta përfundojë ai (imami) i shkruhet atij sikur të ketë falur namaz të natës".
- Ndeja familjare dhe vizita e farefisit dhe shokëve, duke u kujdesur që ambientet të jenë imanore dhe të dobishme.
O ti agjërues,
Qëllimi i këtij programi është:
Mënyra dhe forma shembullore për një musliman se si ta shfrytëzon një ditë prej ditëve të muajit Ramazan ashtu siç e meriton me të vërtet ajo ditë. Muslimani duhet ta shfrytëzon çdo orë të asaj dite në nënshtrim, në adhurim, ose duke i bërë dobi të tjerëve dhe duke shpresuar shpërblimin e Allahut.
Abdullah ibën Mesudi, radijallahu anhu, thonte: "Nuk jam penduar gjatë jetës sime më shumë se atë ditë kur dielli ka perënduar dhe exheli më është afruar, ndërsa në llogarinë time nuk kam shtuar asnjë vepër të mirë."
Imam Nahaiju, Allahu e mëshiroftë, e përshkruan një ditë të Ramazanit dhe thotë: "Agjërimi i një dite në Ramazan është më i mirë se njëmijë ditë, lartësimi i Allahut në atë ditë është më i mirë se lartësimi i Allahut në njëmijë ditë tjera, dhe një rekat i asaj dite është më i mirë se njëmijë rekate tjera."
Pra një ditë e Ramazanit konsiderohet shans e përshtatshme dhe mejdan i gjerë për afrim tek Allahu me nënshtrime dhe adhurime të ndryshme, dhe padyshim se shpërblimi i adhurimit të asaj dite do të jetë më i madh.
Prandaj ti o vëlla musliman, në rast se ke mundësi që në këtë muaj askush mos të konkurron në adhurim dhe në afrim kah Allahu, atëherë vepro.
E lus Allahun, azze ue xhel, që ta rrit sinqeritetin në thëniet dhe veprat tona, dhe të na ndihmon në përmendjen dhe adhurimin e Tij.
Nga arabishtja[b style="text-align: left;"]: [/b]Irfan[b style="text-align: left;"] JAHIU[/b]

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
PROGRAMI I AGJËRUESIT NË RAMAZAN
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: