islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty96%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty0%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty0%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty0%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty1%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty2%Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit    Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit EmptyWed 3 Jul 2013 - 21:24

Kur e dimë se ne, për shembull, do të marrim pjesë në një ceremoni martese, fillojmë të planifikojmë dhe të përgatitemi qysh herët, madje edhe me javë përpara. Ne i kushtojmë shumë rëndësi edhe detajeve më të vogla, kështu që të arrijmë qëllimin, pra të vishemi bukur, me këpucë të reja të pastërta, të organizojmë vendin e pritjes së miqve, të hamë ushqimin si duhet, e shumë të tjera. Ngjashëm përgatitemi dhe planifikojmë edhe për ngjarje të tjera të rëndësishme, funksione, intervista, etj.
Megjithatë, kur na afrohen obligimet/detyrat islame, ne përgatitemi shumë pak, sidomos për Ramazan. Për ca arsye ne ndihemi sikur sa hap e mbyll sytë dhe brenda një nate mund të bëhëmi personalitete të dëvotshëm. Në fakt, kjo mund të funksionojë për një kohë të shkurtër, mirëpo për një kohë të gjatë ka shumë gjasa që do të dorëzohesh dhe të kthehesh në gjendjen e mëparshe ose edhe më keq, ruana Zot! Pas së gjithash, a nuk është e vërtetë se gjatë mesit të Ramazanit xhamitë gjatë teravive janë të mbushura përgjysmë në krahasim me ditët e para të muajit?!
Prandaj, është shumë më mirë të përgatitemi dhe të planifikojmë për aktivitetin tonë fetar, shumë me tepër se sa për ato të dunjasë dhe, insha Allah, në këtë mënyrë ne mund të japim maksimumin gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit dhe të mbesim konsekuentë në a’malet (veprat) që i kemi adoptuar.
Sidoqoftë, meqë Ramazani do të fillojë së shpejti, mendojmë se do të ishte shumë mirë të bënim një listë të gjërave si parapregatitje për të, pra:
1. Shtoje të lëxuarit e Kur’anit Fisnik. Nëse ka mundësi një xhuz në ditë, në mënyrë që brenda Ramazanit ta përfundosh të tërë Kur’anin së lëxuari.
2. Mundohu dhe fali 4 reqatë tehexhxhud (namaz nate) përpara syfyrit.
3. Mëso sa më shumë du’a (lutje) në gjuhën arabe nga sunneti i Muhammedit s.a.v.s.
4. Sa më shumë bën dhikr (përkujtoje sa më shumë Allahun e Madhërishëm) duke thënë, p.sh.: La ilahe il-lallah, Subhanallah, Allahu Ekber, Elhamdulil-lah, etj.
5. Sa më më shumë sinqeritet, dëvotshmëri dhe koncentrim fali 5 kohët e namazit ditor.
6. Tento dhe shfrytëzoje muajin e Ramazanit që të ndalosh duhanpirjen.
7. Tento në maksimun që të mos e ndyësh gojën me sharje e mallkime gjatë të tërë muajit të Ramazanit. Shokët mund t’i ndihmojnë njëri-tjetrit duke e goditur lehtë në krahë ose duke ia përkujtuar me butësi shokut ose shoqës sa herë që ai përdor fjalë të pakëndshme që të mos e bëjë një gjë të tillë.
E kemi edhe një lutje të vogël për rastin kur një vëlla a motër bëhet më fetare vetëm gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Pra, në vend që ta kritikojmë duke i thënë se është bërë hipokrit/hipokrite dhe se po aktivizohet vetëm për Ramazan, etj., pse të mos i themi fjalë të mira duke e inkurajuar që të vazhdojë virtytshmërinë edhe pas muajit të Ramazanit. Pse ne duhet të jemi kaq të cekët duke i tallur ata rreth asaj që ne “mendojmë” se është vetëm e përkohshme nga ana e tyre?
Nëse ne do të ktheheshim një hap prapa për një moment dhe të imagjinonim se ky është Ramazani i fundit për ne, si to ta kalonim ne atë? Sa muslimanë që ti i njihje tashmë nuk janë më për ta parë këtë Ramazan.
Vdekja mund të na vijë në çdo kohë, por ne prapseprap mbesim injorantë ndaj begatisë së kohës që tani na është dhënë nga ana e Allahut të Lartmadhërishëm për ta shfrytëzuar.
Lutem që Allahu xh.sh. të na jep, neve dhe juve, si dhe të gjithë muslimanëve, mundësinë për ta shfrytëzuar këtë muaj të shenjtë të Ramazanit dhe të na mbrojë nga dënimi i botës tjetër, Amin!
[b style="font-size: 1em; outline: 0px; padding: 0px; margin: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline;"]Përktheu dhe përshtati: Breziiri[/b]
[b style="font-size: 1em; outline: 0px; padding: 0px; margin: 0px; border: 0px; vertical-align: baseline;"](Breziiri)      [/b]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pergatitje per muajin e shenjte te Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: