islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 O Zot më jep edhe një shans (tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

O Zot më jep edhe një shans (tregim) Empty
MesazhTitulli: O Zot më jep edhe një shans (tregim)   O Zot më jep edhe një shans (tregim) EmptyWed 3 Jul 2013 - 18:47

O Zot më jep edhe një shans tregim
Qysh prej fëmirisë mërzitesha nga vendet e ngushta dhe nuk doja të hyja kurssesi në të tilla vende.Në vitet e më vonshme kuptova që kjo ishte një smundje,por gjithsesi nuk shpëtova prej saj.

Ndërkohë që sdo ,tani do të hyja në ato vende të ngushta.

Më kishin mnështjellë dhe më kishin vendosur në një arkivol.I dëgjoja shumë mirë zërat e atyre që willeshin rrotull meje dhe megjithëse i kisha sytë e mbyllur,arrija ti shikoja ata.

-I shkreti! Vdiq në moshë të re,-thonin,megjithëse kishte shumë për të bërë.

Dhe me të vërtetë shumë punë më kishin mbetur përgjismë.Për shembull,tim biri nuk i kisha gjetur një vend të mirë pune,ende nuk i kisha shlyer kredit e mara për makinën dhe telivizionin me ngjyra.Ti mblidhja shokët në një firm shumë të madhe tashmë ishte veçse një ëndërr.Për më tepër, megjithëse dimri ishte afruar shumë,ende nuk e kisha zgjedhur problemin e druve dhe nuk i kisha rregulluar vendet ku pikonte çatia.

Teksa po numëroja punët e lëna përgjysmë,u drodha nga friga që më shkaktoi një zë që më buçiti në vesh.aky zë,si të fliste me mikrofon, jehonte gjer në qoshet e trrurit tim.

-Kaloi tashmë,kaloi!-thoshte ai.

Brenda vetes thosha "sikur të mos kishte kaluar!".Se nga më erdhi ai aksident,nuk e di.Në një kohë që e ngisja aq mirë makinën.

Ndërkohë që po mundohesha të kujtoja se çfarë kishte ndodhur,vura re se më rrethuan të afërmit dhe u munduan të mbyllin kapakun e arkivolit ku ndodhesha.Megjithëse doja të bërtisja me sa më mbante fyti dhe të lëvizja për ti penguar ata,nuk munda as të lëviz as të nxjerrë zë.Pas pak mbeta në errësirë dhe sytë i ktheva nga drita që vinte nga vrima e dërrasës së arkivolit.

-Aman o ZotZot!- thashë i tmerrur.
-Çdo të bëhet tani me mua?!

Nga friga nuk mund të mendoja asgjë.Ndërkohë më kishin ngritur në krahë dhe po nisesha duke u tundur.Nga zhurma që vinin nga jashtë dukej se po binte shi dhe zëri i pikave të shiut ngatërrohej me kërcitjen e arkivolit.

Me siguri që po shkonim drejt xhamisë për ta falur namazin e xhenazes.

Më erdhi ndërmend diçka kur thash xhami;megjithëse ishte shumë pranë shtëpisë dhe megjithëse isha futur për atje pesë herë në ditë,ja që nuk gjeta një herë kohë për të shkuaratje.Por,si gjithmonë,thoja se kur të mbush pesëdhjetë vjeç,do të filloj të fal namazin dhe do ti braktis të gjitha veset e këqija.

Po po sikur mos të ndodhte ki aksident,kushedi sa njeri i mirë do të bëhesha.

Zëri që dëgjova edhe më parë dhe që nuk e dija se nga vinte,tha përsëri:

-Kaloi tashmë,kaloi!Mbaroi tani!
Pas pak u fal namazi i xhenazes dhe më kishin ngritur prapë mbi supe.Teksa po kaloja përpara klubit të lagjes,dëgjova të qeshurat e shokve që luqletranin përditë me letraletra dhe mendoja se "me siguri që nuk e kan dëgjuar lajmin e vdekjes "sime.Kur zërqt u larguan,ndjeva se po transportohesha i përulur dhe kuptova se po i ngjitemi tatpjetësmi për në varreza.Vura re se qefini më ishte lagur vende vende nga shiu që shipo binte me rebesh e që rëshqiste nga të çarat e arkivolit.Megjithkëtë,ia vura veshin atyre që po fliteshin.Një pjesë e miqve po flisnin për mosmbarvatjen e tregtisë,ca të tjerë po diskutonin rreth ndeshjes së fundit të kombëtares.Ndërsa një tjetër që po mbante arkivolin i pëshpëriti në vesh atij që kishte pranë:
-Tersllëku i të ndjerit duket që nga koha që po bën sot!U bëmë qull ore!
Me siguri që nuk po dëgjoja mirë.A nuk ishin ata për të cilët kisha kaluar netë të tëra pa gjumë?
Pas pak,udhëtimi im mbaroi dhe kufomën time e zbritën përdhe.Kapaku u hap përsëri dhe krqhët që kapën trupin tim të pajetë,më hodhën në një gropë të mbushur me ujë në fund.
Pashë rreth e rrotull aty ku u shtriva.
Aman o Zot!!!A nuk ishte ky një varr?!
Pse nuk e kisha menduar gjer në atë moment se një ditë do të hyja këtu?
Klithmat e mia të pazëshme nuk i dëgjonte asnjeri dhe e ndjeja që po përpiqeshin të më mbulonin me dhe.
Mbeta sërisht në një errësirë të plotë dhe ashtu i plotfuqishëm,nisa t 'i lutem Zotit.
-O Zot!-thashë.-A më jep edhe një shans të bëhem njeri siç do Ti dhe ta kthej varrin tim në një kopsht nga kopshtet e Xhennetit.

I njëjti zë,por tani më i fortë se herët e tjera,përsëriti duke thënë:
-Kaloi tashmë,kaloi!Tani çdo gjë mbaroi!
Zëri që dilte nga dheu i hedhur mbi dërrasën që mbulonte varrin tim i ngjasonte shkreptimave dhe trondiste gjithë qenien time.

Me një përpjekje të fundit,u hodha përpjetë dhe i hapa sytë.

Qenkam i shtrirë në dhomën time të rehatshme,por po shihja një ëndërr të tmershme.Shoku im doktor,i cili banonte në hyrjen përballë,po mundohej të më përmente duke më thënë:
-Kaloi tashmë,kaloi!Shiko,kaloi,nuk ka gjë!
U ngrita ngadalë nga vendi ku isha shtrirë.Isha bërë qullë në djersë dhe ndjehesha sikur kisha humbur njëzet kilogram.Jaaht binte shi me rebesh dhe gjithë shtëpia tundej nga vetëtimat dhe bumbullimat.

Ndërsa po mundohesha të përmblidhja veten,i rrethuar nga shikimet e çuditura të atyre që më rrethonin,thashë me vete:

-O Zot!Të falenderoj aq sa numri i qelizave të trupit tim.Po sikur të mos më kishe dhënë edhe një shans tjetër për tu bërë një rob yt i mirë?!

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Zot më jep edhe një shans (tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
O Zot më jep edhe një shans (tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: