islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty20%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty7%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty37%LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes).

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
MesazhTitulli: LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes).   LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptySun 23 Jun 2013 - 21:06

LEJLETUL-BERAT
قَدْ نَرَى تَقَلُّبَ وَجْهِكَ فِي السَّمَاءِ فَلَنُوَلِّيَنَّكَ قِبْلَةً تَرْضَاهَا فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ.
Ne shumë herë po shohim kthimin e fytyrës tënde kah qielli, e Ne gjithëqysh do të drejtojmë ty në drejtim të një kibleje (Qabja) që ti e do atë. Pra kthehu anës së xhamisë së shenjtë (Qabes). (Bekare, 144).
Muaji Shaban është muaji i dytë prej tre muajve të zgjedhur të vitit hixhri të muslimanve.
Ai është etapa e fundit e përgatitjes që e bëjnë mus¬limanët për shkak të ardhjes së muajit më të zgjedhur, Ramazani Sherifit.
Vetia më e rëndësishme e muajit Shaban është ajo që ka natën e vet të zgjedhur - natën e pesëmbëdhjet me radhë, e cila quhet Lejletul-berat.
Lejletul berat
Që ta kuptojmë esencën e Lejlei beratit do të për¬kujtojmë një rast prej jetës së Muhammedit a.s.:
Transmetohet prej Bejhekiut se h. Aisheja ka thënë:
“Një natë i Dërguari i All-llahut duke falë namaz nafile ka qëndruar aq gjatë në Razz sa që mendova se ka vdekur. Derisa mendoja ashtu u çova dhe e preka, pas kësaj lëvizi gishti i tij. U ktheva në dyshek dhe e dëgjoja atë:
Kur e ngriti kokën prej sexhdes dhe e mbaroi nama¬zin, më tha:
أَعُوذُ بِعَفْوِكَ مِنْ اَقَابِكَ وَأَعُوذُ بِرِضَيكَ مِنْ سَخَطِكَ وَأَعُوذُ بِكَ مِنْكَ اِلَيْكَ لاَ اَحْصَى ثَنَاءً اِنْ اَسْلَيْكَ اَنْتَ كَمَا اَسْنَيْتَ عَلَى نَفْسِكَ.
“Oj Aishe, vallë, a mendove se i Dërguari i All-lla¬hut i ka kufizuar të drejtat tua”. “Jo pasha All-llahun, o i Dërguar i All-llahut, por mendova se ke vdekur për shkak të qëndrimit tënd gjatë në Razz”, tha Aisheja. “A e din ti se cila është kjo natë”, e pyeti Alejhisselami. “All-llahu dhe i Dërguari i Tij e dinë atë më së miri”, iu përgjegja. “Kjo është nata e gjysmës së muajit Shaban, në të cilën All-llahu xh.sh. i vëzhgon njerëzit dhe ua falë atyre që kërkojnë falje, i mëshiron ata që kërkojnë mëshirë, e ua pakëson shpirtligëve dhe të ngjashmëve si ata”, përfundoi Muhammedi a.s.
Kjo është karakteristika e parë dhe kryesore e kësaj nate mubarek, në të cilën All-llahu xh.sh. i pranon lutjet e atyre që i drejtohen me lutje.
Përndryshe, kjo natë, sipas përmbajtjes së saj, ka edhe nëntë veti, prej nga dalin edhe nëntë emrat e saj. Të shkojmë me radhë.
1. Lejletul-mubarek - nata e bekuar, kur besimtarët hyjnë nën mbrojtjen e mëshirës së All-llahut xh.sh.
2. Lejletun-nisfu Shaban - nata e gjysmës së Sha¬banit, tashmë kemi konstatuar se në këtë natë është bërë ndërrimi i kibbles prej Kudusi Sherifit në Haremi Sherif.
3. Lejletul-magfireh - nata e faljes
4. Lejletul-Itk - nata e lirimit të mu’minit prej më¬kateve.
Transmeton Ebu Bekri se Muhammedi alejhisselam ka thënë:
All-llahu xh.sh. prej qiellit të kësaj bote lëshon kujdes të veçantë të mëshirës së vet në të 15-tën natë të Shabanit dhe i falë të gjithë, përveç mushrikut dhe njeriut në zemrën e të cilit vazhdon pandërprerë armiqësia ndaj njerëzve.
Në transmetimet e tjera përmendet: falltori, sihirba¬si, alkoolisti notorn, të pamoralshmit dhe të padëgjushmit ndaj prindërve të vet.
5. Lejletul-gufran - nata e amnestisë.
Kjo është nata kur atyre që pendohen për mëkatet dhe kërkojnë falje, u pranohet pendimi dhe lutja dhe ata në atë rast fitojnë amnestinë prej All-llahut xh.sh.
Bejhekiu transmeton prej h.Aishes se Muhammedi a.s. ka thënë:
Më erdhi Xhibril Emini dhe më tha: “Kjo është na¬ta e gjysmës së muajit Shaban. Atë natë All-llahu xh.sh. liron nga Xhehennemi aq njerëz sa kanë qime dhentë e Beni Kelbëve”. Atë natë All-llahu xh.sh. as që do ta shikojë mushrikun, dallaverexhiun, atë që i ndërpret ma¬rrëdhëniet familjare me të afërmit, të pamoralshmin, ate që sillet keq ndaj prindërve dhe alkoolistin notorn.
6. Lejletul-ard - nata e ekspozimit të veprave.
Këtë e ka shpjeguar Muhammedi a.s. kështu:
Në të 15-tën natë të muajit Shaban të gjitha veprat ekspozohen para Sunduesit të botëve (All-llahut xh.sh.) për atë unë më shumë dëshiroj që veprat e mia të ekspo¬zohen para Tij, kurse unë të jem lypës.
7. Lejletush-shefaah - nata e ndërmjetësimit ose shefaatit. I Dërguari i All-llahut atë natë ka kërkuar falje për ummetin e vet dhe lutja i është pranuar.
Tregon h. Aisheja se ka ardhur Xhibrili a.s. dhe i ka thënë Muhammedit a.s.: “All-llahu xh.sh. tashmë e ka liruar prej Xhehennemit gjysmën e ummetit tënd, kurse në këtë natë të ka dhënë mundësi që me shefaatin tënd ta lirosh edhe gjysmën tjetër”.
8. Lejletul-avf - nata e pastrimit, faljes.
Në disa transmetime qëndron se atë natë melekët e bashkojnë ibadetin e tyre me njerëzit dhe kërkojnë falje për mëkatet e njerëzve.
Çfarë tiparesh tjera ka më Lejlei berati?
Ibni Abbasi thotë se në natën e Lejleti beratit bëhet renditja e gjithë asaj çka do të ndodh në vitin e ardhshëm, kurse në Lejletul-kadër melekët e pranojnë në dijeninë e tyre dhe e realizojnë.
Ed-Dineveri transmeton hadithet prej Rashid ibën Saidit, në të cilët All-llahu xh.sh. ia vë në dije melekut që merr shpirtëra se cilave qenie do t’ua marrë shpirtin atë vit. Për këtë edhe e quajnë:
9. Lejletul-kismi vet-takdir - nata e ndarjes dhe cak¬timit.
Si ta kalojmë natën e Lejletul-Beratit?
Në këtë pyetje do të na japë përgjigje hadithi i Muhammedit a.s., që e transmeton Ibni Maxhe:
اِذَا كَانَ لَيْلَةُ النِّصْفِ مِنْ شَعْبَانَ فَقُومُوا لَيْلَهَا وَصُومُوا نَهَارَهَا.
Kur të vijë nata e Lejletul-Beratit natën kalonie me namaz nafile, e ditën agjëronie.
Përndryshe, Imam Gazali përmend faljen nafile gja¬të kësaj nate të ashtuquajtur Salatul-Hajr, i cili përbëhet prej 100 rekatesh, e në versionin tjetër prej 10 rekatesh. Imam Neveviu nuk lejon caktimin e numrit të rekateve të kësaj nafileje. Në çdo rekat lexohet Fatihaja dhe 10 herë sereja Ihlas. Pas çdo të dytit rekat jepet selam. Kur e falim atë numër të rekateve që dëshirojmë ta falim, atëhe¬rë bëhet duaja për salatul-hajr, e kush nuk e din atë le t’i lutet All-llahut xh.sh. thjeshtë për dëshirat dhe nevojat e veta.
Këtë nafile e përmend Hasan Basriu dhe tregon se për të ka dëgjuar prej 30 sahabëve

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). Empty
MesazhTitulli: Re: LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes).   LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). EmptyMon 24 Jun 2013 - 1:45

Allahu të shpërbleft hoxhë i nderuar për këtë shtjellim kaq të bukur kam lexuar për këtë natë por si ki spjegim kaq të detajuar asnjëher Allahu qoft razi me ju vlla.

Allahu ju shperbleft per postimin.
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes). 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
LEJLETUL-BERAT (Nata e Mir e Beratit, Nata Faljes).
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: