islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty20%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty7%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty37%Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
MesazhTitulli: Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft    Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptySun 23 Jun 2013 - 15:55

Eselamu alejkum motra dhe vellezer te forumit njeherit po ua kujtoj se sonte eshte nata e madhe e Beratit 
dhe ua bej per hjer kete nat ...dhe inashalla Allahu i madheruar na i pranon lutjet dhe pendimet tona ne kete 
nate...pra per hajer na qoft kjo nat.....


SONTE NATA E BEKUAR E BERATIT 

Të nderuar vëllezër dhe motra!
Sonte është nata e madhe e Beratit, nata e 15 e muajit Sha’ban, muaj i cili është parapregatitje për muajin e shenjtë të Ramazanit dhe muaj në të cilin, siç thotë gruaja e ndershme e Pejgamberit tonë të dashur s.a.v.s., nëna jonë dhe e të gjithë besimtarëve, Aishja r.a.:
“Nuk e kam parë Pejgamberin s.a.v.s. që të ketë agjëruar më shumë se në muajin Sha’ban.”
Transmetohet gjithashtu se Aishja r.a. ka thënë: “Muhamedi s.a.v.s. më tepër ka agjëruar në muajin Shaban andaj unë i thashë: O i Dërguari Allahut! Jam duke vërejtur se më së shumti agjëron në muajin Shaban, përse?  Ndërsa ai më tha : Vërtet ky muaj është, muaj ku engjëjt marrin shënime se kujt duhet t’ia marrin shpirtin, e unë nuk dëshiroj të shënohet emri im ndryshe,  por vetëm duke agjëruar”.
Nata e Beratit, nata që paralajmëron se Ramazani, muaji më i shenjtë, do të vijë edhe 15 ditë, kuptimin e ka, gjithmonë sipas haditheve të Muhammedit s.a.v.s., natë e privilegjeve, faljes, mëshirës, etj. Natë në të cilën Allahu Fuqiplotë i hap dyert e magfiretit për robërit e Tij dhe në të cilën engjëjt marrin detyrat që do t’i kryejnë gjatë gjithë vitit të ardhshëm.
Në një hadith Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë për madhështinë e kësaj nate: “Kur të vijë nata e 15 e muajit Sha’ban, kalojeni me ibadet dhe ita’at Zotit, kurse ditën e 15 kalojeni me agjërim! Sepse atë natë Zoti me rahmetin e vet i shfaqet qiellit të dynjasë dhe thotë: ‘A ka kush pendohet sonte dhe Unë ta fal? A ka kush kërkon rizk (furnizim e nafakë) sonte dhe Unë t’i jap? A ka kush që është i sëmurë dhe kërkon prej Meje shërim e Unë t’i jap shëndet? A ka kush kërkon diçka tjetër sonte e Unë t’i jap?’ Kështu vazhdon deri në agimin e ditës së nesërme.”
Gjithashtu ai ka thënë: “Në natën e Beratit Zoti ua falë gabimet të gjithë muslimanëve, përveç atij që merret me magji, atij që e ushqen ndjenjën e urrejtjes e të armiqësisë, atij që i ndërpret lidhjet farefisnore, atij që e kundërshton dhe nuk e dëgjon babain e nënën e vet, si dhe atij që është i dhënë pas alkoolit e zinasë”.
Pra të dashur lexues, me pak fjalë u munduam të japim sadopak kuptimin e rëndësisë së kësaj nate të bekuar. Andaj, punë e jona është që këtë natë ta shfrytëzojmë si është më së miri, me lutje, namaz, agjërim, lexim Kur’ani, etj, etj., e më së paku ta kalojmë me lutje drejtuar Allahut të Lartmadhërishëm që të na i falë mëkatet tona, të cilat pa dyshim se i kanë arritur malet, të na mëshirojë, të na furnizojë e të na perforcojë në imanin tonë, jo vetëm gjatë vitit të ardhshëm, por gjerë në Ditën e Gjykimit e edhe pastaj, pra neve, prindërit tanë, të afërmit dhe të dashurit tanë, si dhe të gjithë besimtarët e besimtaret, muslimanët e muslimanet!
O Allahu ynë i dashur, falna dhe mëshirona, udhëzona dhe përforcona në Dinin tënd! Na bëj prej atyre që përfitojnë nga dobitë dhe të mirat e kësaj nate e edhe të tërë muajit Sha’ban, si dhe na mundëso që muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin e bekuar të Kur’anit Fisnik, e edhe shumë Ramazanë të tjerë, t’i presim si është më së miri dhe më së lehti. T’i presim ashtu siç u takon besimtarëve të sinqertë, me agjerim, namaz, lexim Kur’ani e ibadete të ndryshme, në mënyrë që të mos e lëmë asnjë atom të tyre të na ik pa e fituar magfiretin dhe kënaqësinë Tënde!
O Allah i dashur, na bëj prej atyre që në ditën e Gjykimit libri do t’iu vijë nga e djathta e tyre dhe na bashko të gjithëve nën Rahmetin tënd të pakufishëm në xhennetet më të larta, atje ku janë pejgamberët, të sinqertit dhe të mirët, Amin!
Urime nata e bekuar e Beratit, qofshim nën magfiretin, ndihmën dhe mbikqyrjen e Allahut xh.sh gjithmonë, jo vetëm sonte, nesër e pasnesër, por përjetësisht, Amin!
(Breziiri)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft Empty
MesazhTitulli: Re: Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft    Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft EmptyMon 24 Jun 2013 - 1:02

amiin amiin gjithashtu edhe une w shfrytëzoj rastin që në emër të stafit si dhe në emrin tim personal tua bëj për hajr këtë natë madheshtore duke iu lutur Allahut fuqiplot që tna pranoje lutjet të na fale tna fus nën mëshirën e Tij dhe për hir të ktyre muajve për nder të ksaj nate vllezërve tonë në siri,në palestin,miamara dhe ku do që gjenden tua jep ndihmën e Tij kundër qafirave.Vllezër dhe motra mos lejoni kjo natë tju gjeje në gjum faluni dhe lutuni pasi që këtë natë Allahu zbret në qyellin e dunjas dhe thot: A ka kush më lutet tja pranoj a kq kush kërkon falje tja fal a ka kush kërkon Ti Jap.Në këtë natë është një namaz pre 100 rekateve i cili quhet Salatul hajri ku çdo reqat këndohet suretul fatiha dhe 10 her kulhuvallhi mos e leni pa e fal dhe në fund bënja këtë lutje që e ka bë edhe BPejgamberi s.a.v.s pas faljes së kti namazi:
“EUDHU BI AFVIKE MIN UKUBETIKE, VE EDHU BI RIDAKE MIN SUHTIKE, VE EDHU BIKE MINKE , XHEL – LE VEXHHEKE, LA AHSA THENA EN ALEJKE , ENTE KEMA ETHNEJTE ALA NEFSIKE.”

“Kërkoj falje prej Teje nga dënimi yt, kërkoj nga kënaqësia Yte nga hi
dhërimi Yt, kërkoj mbrojtje prej Teje nga Ti , e lartësuar është fytyra Yte dhe nuk mund t’i numëroj falënderimet Tua , ashtu si Ti e ke falënderua vetën Tënde”.
Dhe në fund edhe një her për hajr ju qoft e Allahu ua pranoft agjërimet ibadetet si dhe na mundësoft ta arrim rqmazanin.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nata e madhe e Beratit ...per hajr na qoft
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: