islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dritë në mesnatë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dritë në mesnatë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dritë në mesnatë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dritë në mesnatë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dritë në mesnatë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dritë në mesnatë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dritë në mesnatë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dritë në mesnatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dritë në mesnatë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dritë në mesnatë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dritë në mesnatë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dritë në mesnatë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dritë në mesnatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dritë në mesnatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dritë në mesnatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dritë në mesnatë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dritë në mesnatë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dritë në mesnatë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dritë në mesnatë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dritë në mesnatë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dritë në mesnatë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dritë në mesnatë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dritë në mesnatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dritë në mesnatë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dritë në mesnatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dritë në mesnatë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dritë në mesnatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dritë në mesnatë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dritë në mesnatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dritë në mesnatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dritë në mesnatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dritë në mesnatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dritë në mesnatë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dritë në mesnatë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dritë në mesnatë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dritë në mesnatë Empty96%Dritë në mesnatë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dritë në mesnatë Empty0%Dritë në mesnatë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dritë në mesnatë Empty0%Dritë në mesnatë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dritë në mesnatë Empty0%Dritë në mesnatë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dritë në mesnatë Empty1%Dritë në mesnatë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dritë në mesnatë Empty2%Dritë në mesnatë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dritë në mesnatë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dritë në mesnatë Empty
22062013
MesazhDritë në mesnatë

Dritë në mesnatë (u213u)melodi%20ne%20mesnate
Për hërë të parë e kam dëgjuar nga buzët e nënës sime dhe e përvetsova në shpirtin tim. Nga kjo melodi shpirti më ishtë kënaqur. Sikur egzistonte një mur mes meje dhe lumturisë. Me këtë zë, u shua, u copëtua dhe u fshi ai mur i lartë, ai mur u zhduk në pafundësi… “El-Hamdu lil-lahi Rab-bil alemin” shqiptonim buzët e nënës simë. Sytë e saj shkëlqenin nga një dritë brilante ndërsa shikimin e kishte të thellë. Në brendinë e saj rregullisht ndriçonin yjet e natës dhe hëna me dritën e saj. Po, në atë errësirë shihja një miraxh, një udhëtim shpirtërorë ku ndonjëherë lëshonte një zë dhe thërriste “ Eja”! Një vijë, një gjurmë, një rrugë e hollë.
Kjo rrugë fillonte me “Falenderimet i takojnë Allahut, Krijuesit të Botëve”. Duke e falenderuar Atë fillonte… Pra, pa u përkul a mund të zhytemi në brendinë tonë? Pa u përkul a mund të shohim veten dhe të vështrojmë zemrën. Pa dyshim që jo…
Pastaj shikimet e nënës simë ishin në një gjëndje tjetër. Thellësia sa rritej dhe zgjerohej, duke iu afruar pafundësisë. “Err- Rrahmani Rrahim” ishte ajeti që doli nga buzët e saj. Si një muzikë e ndritshmë rrodhën këto fjalë në gjoksin e saj. Unë duke shikuar në sytë e saj nuk mund të duroja pa i mbledhë këto fjalë të ndritura që derdheshin në krahët e saj. Këto fjalë ishin më të vleshme se xhevahirët më të zgjedhur. Aq shumë ndriçonin, sa nuk mund ta përshkruaj. Pastaj, “Maliki jeumid-din”, thoshte nëna. “ Sunduesit të ditës së gjykimit thoshte… Allahu, është sunduesi i ditës së gjykimit. Pra, ditës së vërtetë. Ajo ditë do të jëtë një ditë e tmerrshmë, ku çdo gjë do të ndahet, e mira nga keqja, errësira nga drita, shëmtia nga bukuria, dhimbja nga kënaqësia.
Këto fjalë me vijat e tyre filluan të më duken si një pikturë. Sikur ngjyrat e këtyre fjalëve, ndërtonin para syvë një botë të gjërë. Nga shikimet e nënës sime reflektoheshin këto fjalë të panoramës. Nga esenca e saj vlonin pamjet e dashurisë dhe bukurisë.
Nga zemra e saj bëheshin mysafir të syve dhe pastaj duke marrë melodi ndriçuese nga buzët, ktheheshin në botën tonë. Pastaj fjalët “Ij-jake na’ budu ve ij-jake nestein” rrodhën si një oazë në zemrën time. Kjo fjali posedonte një fuqi, ndjeshmëri dhe magjepsje për t’i bërë njerëzit për vete. “Vetem Ty të adhurojmë dhe vetëm prej Teje ndihmë kërkojmë”. Pronari i gjithçkaje e shpëtonte robin nga lypësia. “Ti je i imi dhe nuk të lëshoj dhe nuk të leshoi” thoshte. “Nuk do të lë në dorë të analfabetëve, të pafuqishmëve, të varfërve që të shkatërrojë” thoshte dhe na afronte pranë vetes. Ua siguronte shpirtin dhe zemrën. Këto fjalë, shpirtit tim i erdhën në shkretëtirë si ujë i ëmbël. E piva ilaçin nga këto fjalë dhe ndjeva një freski në buzët e mia dhe një gjallëri në zemrën saqë më bëri të humbi veten. Kur u këndella e vërejta se kisha kaluar në një dimension tjetër. “Ihdinassiratal-mustekim” thoshte nëna. Kjo fjalë, neve na tregonte një vijë të drejtë. Po, duke thënë “Ti je i vetmi , ju jeni të mitë” Zoti kërkontë nga ne të jemi në rrugë të drejtë. Nëse kjo nuk ndodh atëherë nuk do të arrijmë tek Ai. Sepse, në fillim një devijim i vogël, në të ardhmen duke të shkaktuar të largon nga rruga e drejtë. Kjo vijë e drejta si një busullë e tërhoqi zemrën drejt një agimi. Dhe mua më lidhi me të vërtetën si me zinxhirin e me pranga, më robëroi. Ky ishte dorëzimi para Zotit. Dhe ishte burimi i lirisë dhe lumturisë. Ah sikur ky dorëzim të vazhdontë përherë, deri sa të hyjmë në xhenet. Ky zhinxhir si një mik i vërtetë të më mbaj të lidhur dhe të mos ndahet nga unë.
Një shpjegim filloi përsëri: “Siratal-ledhine en’amte alejhim” shpjegonin buzët e nënës. Shikimet kaluan në botën tjetër. Kur shikoje, shihje një vijë të ndriçuar që zgjatej drejt të Vërtetit, mbështetej në derën e rizkut dhe e kuptonte që çelësi për ta hapur atë derë është një çelës magjik. Por, Kodi ishte drejtësia. “Neve na udhëzo në rrugë të drejtë, që ui ke dhënë begati e mëshirë, në rrugë e pejgamberëve, të devotshmëve, velive”.
Kjo dhe neve sikur na thotë, “Ju përgjerohemi në këtë mënyrë, kjo është duaja më e mirë” duke na këshilluar. Në atë çast buzët e mia e përsërisnin këtë fjalë me një vullnët të tjëtërsuar. Kjo shpalljë hyjnore ishtë e fortë si një muxhize(mrekulli) dhe jetën do ta kthente në një gjendje të mëshirshmë dhe atë do ta pastronte nga të gjitha të këqijat, errësira dhe kaosi. U hutova nga fjalët e shqiptuar nga nëna “Gajril magdubi alejhim”. Kjo ishtë një paralajmërim, kjo ishtë një këshillë për të mos u futur në gabime.
Me këtë fjalë ndjeva një gjendje kënaqësie sikur me mijëra drita të kuqe hapeshin edhe mbylleshin. Këto dritat e kuqe sikur vinin nga një erë zjarri, nga një dhimbje e vullkanit, nga një tendë e dhimbjeve, nga një vend i vuajtjeve. Apo prej atij apelohej “Mos ejani këtu, mos e mundoni veten për një fund tragjik.” Pastaj, një fjali u derdh nga buzët e nënës “Veled-dal-lin”. Ky ishtë një paralajmërim më i frikshëm. Ky paralajmërim sikur vintë nga një gropë e thellë, që nuk i shihet fundi apo nga një xhehenem i mbushur me zjarre. Ata para nesh ishin në humbje e devijim, që e meritonin zemërimin e Allahut. Edhe mekatarët ishin në mesin e këtyre. Por në fund më fjalën “Veled-dal-lin” etiketoheshin, si një grup të devijuar nga rruga e drejtë. Shikoja në sytë e saj në atë çast. Një natë e thellë, sikur vesa e mbulonte. Nëna qante dhe lutej duke thënë “ Mos na bëj prej këtij grupi o Allah”! Si një demostim i qëtësisë dhe melodizim. Edhe mua më lotonin sytë, që të mos bëhem pjesë e këtij grupi, iu luta Allahut. Mu në atë çast buzët e nënës thanë “Amin”. Këto dy amine ishin si dy krahë ku zemrat dhe shprirtrat , shpresën e përbashkët, dashurinë dhe dëshirat na i ngriste përtej, nën lumturinë e të Vërtetit. Ngriheshin në zonën e shpëtimit.
Festim Rizanaj

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dritë në mesnatë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Dritë në mesnatë :: Komentet

No Comment.
 

Dritë në mesnatë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: