islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty20%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty7%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty37%Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Empty
MesazhTitulli: Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal   Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal EmptySat 22 Jun 2013 - 10:18

Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal Habbab10
Pasi u nderua me islam,Habbab bin Ereti,radijallahu anhu,filloi një jetë të re.Ai punonte si farkëtar në Mekë.Pasi u dëgjua se ishte bërë musliman,i bënë tortura shumë të tmershme.Një ditë,pas një torture të rëndë Hz Habbabit i ra të fikët dhe erdhi në vete vetëm pas një kohe të gjatë.Çdo anë e trupit të tij ishte djegur tmerësisht.
 
Si të gjithë sahabët e tjerë edhe Habbabi,(r.a),përpëlitej prej mallit që ndjente për të Dërguarin e Allahut s.a.v.s nëse nuk e shikonte qoftë edhe një ditë,sepse e donte atë shumë.Vetëm me dashurinë që kishte ndaj Pejgamberit a.s,ai po rezistonte kundrejt gjithë këtyre torturave dhe vuajtjeve.Kur e shikonte të Dërguarin e Allahut,(a.s),i pushonin të gjitha dhimbjet.
 
Filloi të ecte sikur zvaritej,duke përdorur të gjithë fuqinë.I Dërguari i Allahut,(a.s), ishte pranë Qabes.Kur Habbabi,radiallahu anhu,e pa,ndjeu sikur iu lehtësuan dhimbjet,edhe pse ishte larg.Kur iu afrua pranë,e përqafoi dhe mezi e mbajti veten nga të qarët:
 
"Nëna,babai,jeta,gjaku dhe çdo gjë e imja të qofshin falë,o i Dërguari i Allahut!Nëse nuk të shikoj qoft edhe një ditë,më vjen të vdes.Por çfarë të bëj ,po më torturojnë dhe po më bëjnë të vuaj aq shumë,saqë s 'po mundem të vijë pranë jush.Nganjëherë nuk mund të vij,sepse më burgosin."
 
I Dërguari i Allahut, (a.s), e pa këtë sahab që sakrifikonte për besimin dhe kundrejt këtij durimi të madh buzëqeshi me një bukuri që e linte diellin në hije.Habbabi, (r.a), e flijonte çdo gjë për këtë buzëqeshje.Atij filloi t 'i vinte shpirti përsëri në vend.Duke marrë guxim nga kjo buzëqeshje e të Dërguarit të Allahut,(a.s) dhe prej sahabëve që gjendeshin aty në atë moment ai parashtroi një kërkesë:
 
"Nëna,babai,jeta,gjaku  dhe çdo gjë e imja të qofshin falë,o i Dërguari i Allahut!Siç e shikon,më kanë djegur në çdo anë.Nuk po ankohem,por po të kërkoj të lutesh për mua,në mënyrë që të shërohem.A nuk do ti lutesh Allahut të shpëtojm nga këto tortura dhe vuajtje të pa durueshme që po heqim?A nuk mund ti lutesh Allahut dhe ti kërkosh ndihmë për ne ,o i Dërguari i Allahut?"
 
I Dërguari i Allahut, (a.s), u mërzit shumë.Habbabit r.a dhe atyre që gjendeshin aty,u tha:
 
"Në umetet e tjera para jush kishte njerëz të cilët përjetuan vuajtje që nuk i ka hequr askush.Atyre ua ripnin lëkurën dhe mishin me krëhër prej hekuri,por kjo torturë nuk i bëri dot të ktheheshin prej fesë së tyre.
Pastaj e kapnin njërin,hapnin një gropë,e futnin në të dhe ai ndahej në dysh me sharrë duke filluar nga koka,por përsëri këto vuajtje nuk i kthyen nga feja e tyre.Me të vërtetë Allahu Teala do ta plotësojë këtë fe dhe do ta përsos islamin,saqë dikush do ti hipë kafshës së tij dhe do të niset i vetëm nga Sana për në Hadrameut dhe nuk do të ketë frigë nga asgjë përveç Allahut.Ai nuk do të ketë frikë për delet e tij,përveçse mos i sulmon ndonjë ujk...por ju nxitoheni!"
 
Pas këtij qortimi dhe sihariqi për të ardhmen, i Dërguari i Allahut, (a.s), e preku lehtë krahrorin dhe shpinën e bekuar të Habbabit (r.a) dhe u lut për shërimin e tij.Sapo Habbabin e prekën duart e bekuara të sulltanit të Pejgamberëve,nuk kishte më dhimbje dhe rrjedhje të plagëve,edhe pse kishte aq shumë plagë.
 
Me këtë shembull mahnitës, që dha i Dërguari i Allahut (a.s) Habbabi dhe shokët e tij, radiallahu anhum,i harrun vuajtjet dhe plagët e tyre kundrejt torturave dhe vuajtjeve të pa durueshme që patën hequr popujt e mëparshëm.Në të njejtënvkohë,u gëzuan edhe për sihariqin që dha Pejgamberi (a.s).Domethënë,Allahu Teala do ta plotësonte fenë e Tij dhe islami do të përhapet në çdo anë.Habbqbi, (r.a), edhe pse kishte kaq shumë plagë,tha i entuziazmuar:
 
-Nëna,babqi,jeta,gjaku dhe çdo gjë e imja të qofshin falë,o i Dërguqri i Allahut!Përderisa ti të jesh me ne,do të durojmë çdo lloj torture dhe vuajtjeje.
 
I dërguari i Allahut,(a.s)u gëzua shumë për Habbabin,që  nuk e kishte humbur shpresën edhe pse gjendjen e kishte kaq të vështirë.Pastaj ngriti duart lartë dhe u lut:
 
"O Zot!Ndihmoje dhe shëroje Habbabin!"
-Nëna,babai,jeta,gjaku dhe çdo gjë tjetër e imja të qofshin falë,O i Dërguari i Allahut!Tashmë asgjë nuk mund të më dëmtoj mua!
 
Habbabi, (r.a), u kthye  në punën e tij me një shpirt dhe gjallëri të re.Ai nuk u dorëzua kundrejt këtyre torturave e vuajtjeve dhe nënshtrimi ndaj Allahut dhe të Dërguarit të Tij iu shtua më shumë.
 
Vallë,a po ngutemi ne?A nuk është univerzal mesazhi që ka dhënë i Dërguari i Allahut,(a.s)?

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dhimbjet e Habbabit dhe mesazhi universal
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: