islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sëmundjet e Zemrës EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sëmundjet e Zemrës EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sëmundjet e Zemrës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sëmundjet e Zemrës EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sëmundjet e Zemrës EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sëmundjet e Zemrës EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sëmundjet e Zemrës EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sëmundjet e Zemrës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sëmundjet e Zemrës EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sëmundjet e Zemrës EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sëmundjet e Zemrës EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sëmundjet e Zemrës EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sëmundjet e Zemrës EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sëmundjet e Zemrës EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sëmundjet e Zemrës Empty20%Sëmundjet e Zemrës Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sëmundjet e Zemrës Empty7%Sëmundjet e Zemrës Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sëmundjet e Zemrës Empty37%Sëmundjet e Zemrës Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sëmundjet e Zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Sëmundjet e Zemrës Empty
MesazhTitulli: Sëmundjet e Zemrës   Sëmundjet e Zemrës EmptySat 22 Jun 2013 - 10:13

Sëmundjet e Zemrës Smundj10
Adhurimi i vërtetë ndaj Allahut është të gërmosh në veten tënde dhe të drejtosh çdo gjë të shtrembër,të fshish çdo gjë të keqe,dhe të shërosh çdo sëmundje kronike,ditë  e natë.Që vdekja të të gjejë të pastër ose duke luftuar për arritjen e këtij pastrimi.
 
Vetëkënaqësia është shenjë e të vegjëlve dhe të mbyllësh sytë ndaj saj,ndërkohë që i bën katër sytë dhe veshët ndaj gabimeve të të tjerëve,është rrugë e humbjes!
 
Kam parë disa grupime fetare,të cilat rendin duke numruar gabimet e të tjerëve,ndërsa në të njëjtën kohë ndaj gabimeve të tyre rrinë shumë larg, pothuajse e konsiderojn veten të pagabueshëm!
 
Të krenohesh me të vërtetën është një gjë dhe vetëkënaqësia është një gjë tjetër!Të krenohesh me të vërtetën është ndjesi e mirësisë së Allahut,mqdhështi e suksesit të dhuruar,dëshirë për ta përhapur këtë të vërtetë,në mënyrë që askush mos të privohet nga ajo dhe keqardhje ndaj atyre që largohen dhe privohen prej saj.
 
Mendo pak rreth këtij dialogu:Një njeri i tha një tjetri:-Unë të dua për hirë të Allahut!Tjetri i tha:- Sikur të dish për mua çfarë unë di për veten time,do të më kishe urryer për hir të Allahut!
 
Njeriu ia ktheu: -Sikur të dija për ty çfarë di ti për veten tënde,atëherë unë do të isha i zënë me ato çfarë di për veten tome...
 
Bessimtarin e mençur e shqetësojnë gabimet e tija dhe nuk meret me të metat e njerëzve.Ai e di se është i nevojshëm për Mëshirën e Lartë dhe në qoftë se ka mirësi më tepër se ata,atëherë kjo i konsiderohet barrë dhe jo vlerë.
 
Dituria e tepërt kërkon përpjekje më të mëdha,jo lakmi ndaj jrijesave dhe pusi ndaj tyre,sepse në një hadith thuhet: "Një njeri tha:-Pasha Allahun,Allahu nuk e fal filanin!Allahu tha: "Kush është ai që ndërhyn në punët e Mia? Unë e kam falur atë dhe ta kam zhvlerësur punën tënde."
 
Më kujtohet kur një djal i ri i zemëruar m ' u afrua duke më qortuar dhe më tha: -Ti qëndron me studentë me mjekra të rruara dhe studente të pa mbuluara me shami,njerëzit të shiqojn të buzëqeshur dhe jo të vrenjtur dhe nuk dëgjojnë prej teje  asnjë urdhër,apo ndalesë.Si justifikohesh ti me këtë mënyrë të sjelluri?
 
I thashë: -Nuk e besoj që të vrenjturit është prej kushteve të thirrësve.Unë,së pari u shpjegoj gjërat elementare të islamit,në besim dhe në moral.Në qoftë se fara është e mirë edhe frutat do të vinë në kohën e tyre!Ditën që njerëzit do ta njohin  Zotin dhe do të lidhen me Të mbi parimin e dëgjimit dhe të bindjes atëherë ajo çfarë kërkon do të realizohet....!
 
Ndërsa për çështjen e justifikimit tim,nuk di se çfarë të them për të ?E falënderoj Allahun,i Cili ka lëshuar perden e Tij mbi mua dhe nuk ju ka dhënë mundësi ndaj meje!.
 
Ju keni epsh që krijesat të diskreditohen,në mënyrë të kënaqni veten tuaj dhe ky epsh është sëmundje më e nditë se sa gjynahet,me të cilët i kritikoni njerëzit.
 
O biri im,kam frikë se me këto qëllime tëerrëta do të bëheni një e keqe për të tjerët!
 
Një gjynahqar zemërthyer është më i ndershëm se sa një predikues,që mbykqir njerëzit me ashpërsi.
 
Përktheu:Lavdrim Hamja
Marur nga revista Etika.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Sëmundjet e Zemrës 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Sëmundjet e Zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: