islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty20%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty7%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty37%Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nata e fundit e Omer ibnul Hattab

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Empty
MesazhTitulli: Nata e fundit e Omer ibnul Hattab   Nata e fundit e Omer ibnul Hattab EmptyTue 18 Jun 2013 - 21:32


Nata e fundit e Omer ibnul Hattab 1001852_683770941639349_1037760494_n

Nata e fundit e Omer ibnul Hattab

Umeri e kishte bërë zakon që natën të dalë rrugëve të Medines, për të hetuar nëse dikush nga banorët ka ndonjë nevojë. Një natë, ai doli si gjithmonë dhe shëtiti rrugëve të qytetit të shenjtë. Diku në periferi të qytetit, i zunë sytë një çadër të ngritur. Ishte hera e parë që e shihte aty dhe u sigurua se njerëzit që e kishin ngritur, sapo kishin mbërritur në Medine. Teksa i afrohej, filloi të dëgjojë rrënkimet e një zonje nga brenda çadrës, ndërkohë që burri i saj qëndronte ulur jashtë saj. Umeri u afrua dhe e pyeti burrin:”Kush jeni?”
Ai i tha:”Vijmë nga shkretëtira. Kemi ardhur me shpresë që Prijësi i Besimtarëve, Omer ibnul Hattabi të tregohet zemërgjerë e të na ndihmojë.”
Omer ie kuptoi që beduini nuk e njihte. Pastaj e pyeti:”Po brenda çadrës, kush është duke rënkuar?”
Beduini i tha:”Është ime shoqe, të cilës i kanë ardhur dhimbjet e lindjes.”
Umeri e pyeti:”Vetëm?!”
Beduini iu përgjigj:”Po, vetëm.”
Umeri i tha:”Më prisni!”
Ai vajti tek e shoqja, të cilës i tha:”A dëshiron të fitosh sevap i cili të ka ardhur dhe të pret?” Umeri nuk e urdhëroi, por e motivoi dhe përdori metodën më të mirë për motivim.
Umu Kulthum u përgjigj:”Si është puna?”
Umeri i tha:”Një zonjë e huaj, po lind në periferi të Medines.”
Umu Kulthum iu përgjigj:”Nëse dëshiron dhe ti, gati jam.”
Umeri dhe e shoqja morën miell, kusi dhe disa ushqime të tjera, i ngarkuan në krahë dhe u nisën drejt çadrës ku ndodhej familja beduine.
Kur mbërritën tek çadra, Umu Kulthum hyri brenda të ndihmojë gruan të lindë, ndërkohë që Umeri ndezi zjarrin dhe filloi të gatuajë. Beduini qëndronte ulur dhe ndiqte me sy gjithë habi. Kush ishte ky burrë që po e ndihmonte dhe përse po e bënte gjithë këtë?!
Pas pak, Umu Kulthum thirri:”O Prijës i Besimtarëve! Përgëzoje mikun tënd se i ka lindur djalë!”
Kur dëgjoi këto fjalë, beduini brofi në këmbë dhe e pyeti:”Ti je Prijësi i Besimtarëve, Omer ibnul Hattabi?!”
Umeri, duke buzëqeshur i tha:”Qetësohu! Hajde ha diçka se s’ke ngrënë gjithë natën. Merr dhe çoji diçka dhe tët shoqeje!”
Pasi e morën veten, Umeri i tha beduinit:”Hajde nesër paradite, që të të japim ndihma për të përballuar jetesën!”
Kur beduini shkon të nesërmen, siç i tha Umeri, dëgjon se Prijësi i Besimtarëve, ishte qëlluar për vdekje nga një zjarr putist. Në ato çaste, atij i rrodhën lot, pasi një natë më parë, Prijësi i Besimtarëve i kishte qëndruar pranë bashkë me të shoqen.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nata e fundit e Omer ibnul Hattab
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: