islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dashuria vëllazërore EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dashuria vëllazërore EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dashuria vëllazërore EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dashuria vëllazërore EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria vëllazërore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dashuria vëllazërore EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dashuria vëllazërore EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dashuria vëllazërore EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dashuria vëllazërore EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dashuria vëllazërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dashuria vëllazërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dashuria vëllazërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dashuria vëllazërore EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dashuria vëllazërore EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dashuria vëllazërore EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dashuria vëllazërore EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria vëllazërore EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dashuria vëllazërore EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dashuria vëllazërore EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dashuria vëllazërore EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dashuria vëllazërore EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dashuria vëllazërore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dashuria vëllazërore EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dashuria vëllazërore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dashuria vëllazërore EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dashuria vëllazërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dashuria vëllazërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dashuria vëllazërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dashuria vëllazërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dashuria vëllazërore EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dashuria vëllazërore EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dashuria vëllazërore EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dashuria vëllazërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dashuria vëllazërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dashuria vëllazërore EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dashuria vëllazërore Empty20%Dashuria vëllazërore Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dashuria vëllazërore Empty7%Dashuria vëllazërore Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dashuria vëllazërore Empty37%Dashuria vëllazërore Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dashuria vëllazërore

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dashuria vëllazërore Empty
MesazhTitulli: Dashuria vëllazërore   Dashuria vëllazërore EmptySun 2 Jun 2013 - 14:44

Dashuria vëllazërore Images?q=tbn:ANd9GcRAaKkj39My1Lz9yYNLxSYk23ibdP8JcUGYuGlLRlIzF4kMBgzYCw
Cito :
Kur muslimani lutet per vellane e tij, pa ditur ai gje, lutja i pranohet. Te koka e lutesit qendron nje engjull qe ka per detyre qe,pas cdo lujtjeje te mire per vellain e tij te thote : Amin, ta dhente Allahu edhe ty te njejten gje! (Transmeton Muslimi.)
[size=9][size=9]
Gjithashtu Muhammedi a.s. ka thene: "Nuk beson (nuk ka besim te plote) askush prej jush derisa nuk ia deshiron vellait te vet ate qe ia deshiron vetes".
Nga ky hadith kuptojme se dashuria vellazerore per te cilenna ka porositur i Derguari i Allllahut nuk eshte siperfaqesore, ajo duhet te jete e forte dhe te kete vendin ne shpirt e ne zemer. Ajo nuk duhet te jete me qellime interesi, por te jete nje dashuri e vertete , qe shprehet me fjale e vepra te mira. Dashuria vellazerore e vertete eshte, kur ti do per vellane ate qe do per vete, kur deshiron qe ai te jete besimtare i perpikte, te jete ne rruge te drejte, duke perdorur metodat me te favorshme per t’ia arritur qellimit.
Gjithashtu dashuri e vertete eshte kur ti nuk do per vellane ate qe nuk do per vete p.sh. te jete i varfer, i poshteruar, i dobet dhe asnjehere nuk pajtohesh me sjelljet e tija te keqija, megjithate gjithmone duhet te perpiqesh ta ndihmosh ate me sa ke mundesi .
Cdo mysliman ndaj vellait te vet musliman ka disa detyra, sic jane: te mos ia permend te metat as ne prani e as ne mungese te tij, te mos pyes per gjera qe ai nuk deshiron t'i tregoje, t'i ruaje sekretet e tij edhe nese ndahet prej tij, te mos fyeje shoket e tij anetaret e familjes, madje edhe nese degjon dike duke i bere keto veprime, te mos i tregoje atij, per te mos shkaktuar grindje.
Gjithashtu duhet te pepiqet te perfitoje zemren e tij, te perpiqet te jete i gezuar kur eshte me te dhe ta therrase me emrin apo pseudonimin qe i pelqen me teper. Ne lidhje me kete Umer Ibn Hattabi ka thene: "Dashurine e vellait mund ta perfitosh me ane te tri gjerave:
Ta pershendesesh kur e takon,
T’i besh vend per t’u ulur per te kuvenduar dhe
Ta therrasesh me emrin qe ai e pelqen me shume".
[/size][/size]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dashuria vëllazërore 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Dashuria vëllazërore
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: