islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty20%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty7%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty37%Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Empty
MesazhTitulli: Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë   Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë EmptySat 1 Jun 2013 - 18:13

Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë 200-150_1369226583Në përpjekje për të përcaktuar kohën e saktë të namazit të ikindisë, shkencëtarët turq kanë zbuluar trigonomtrinë ...
Çka është trigonemtria?

Me zhvillimin e astronomisë dhe themelimin e observatorëve në vitet 800-ta, shkencëtarët i janë kthyer llogaritjeve matematikore.

Trigonometria është zbuluar në vitet 900-ta, ndërsa bazë e saj kan qenë mu këto kalkulime.
Tre = 3
Trigonos = trekëndësh
Metron = masë

Trigonometria është dega më e rëndësishme e matematikës.

Kush e gjeti i pari trigonometrinë?

Zbulues i vërtetë i trigonomtrisë ishte Muḥammad ibn Jābir al-Ḥarrānī al-Battānī, i cili jetoi mes viteve 858-929. Astronomi dhe matematikani i mirënjohur i asaj kohe, Battani lindi në vendin Battan, që i takon rajonit Harran, në zonën Sanliurfa. Pasi shumica e veprave të tij janë përkthyer në gjuhën latine, në perëndim është i njohur edhe si Albatagnus ose Albategni.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Al-battani_1369225505
Muḥammad ibn Jābir al-Ḥarrānī al-Battānī

Jancgues Risler, profesor në Institutin e Parisit, me bidnje të plotë thotë se zbuluesi i trigonometrisë dhe funksioneve trigonometrike, çfarë përdoren sot, është Battani dhe se ai në të vërtetë ishte njeriu prej të cilit bota perëndimore kanë mësuar trigonometrinë.

Nga ana tjetër, Profesor Philip K.Hitti, thotë se matematikanët perëndimorë për tangensin kanë mësuar pesë shekuj pas Battanit.

Henry Charlers, në prezantimin e tij, tha se Battani është personi i parë që ka përdorur termet sinus dhe kosinus, duke shpjeguar se ai këto i ka zhvilluar gjatë llogaritjes së orës diellore dhe i ka quajtur hije të zgjatura, ndërsa lidhja e tyre me gjeometrinë moderne paraqet diçka që ne e njohim si tangens.

Metodat teknike në matematikë dhe trigonometri të cilat i ka zhvilluar Battani, janë shfrytëzuar nga shkencëtarët si Koperniku, Kepleri, Tycho Brahei dhe Galileo.

Çka e lidh trigonometrinë me namazin e ikindisë?

Trigonometria, e cila doli nga llogaritjet të cilat janë bazuar në nevojat e astronomisë, zhvillimin e saj ia ka borgj përcaktimit të saktë të kohës së namazit të ikindisë.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë Untitled_1369226295

Turqit duke u përpjekur që matematikisht ta përcaktojnë kohën e namazit të ikindisë përmes kalkulimeve të detajuara mes Tokës e Diellit, në një masë të konsiderueshme kanë zhvilluar trigonometrinë.

Gjatë gjithë këtyre aktiviteteve, astronomët turk kanë qenë ata që kanë kaluar nga trigonometria planare në atë sferike.

Trigonometria në atë kohë është quajtur "Musellas"

Allahu ju shperbleft per postimin.
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Trigonometria ekziston falë namazit të ikindisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: