islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty20%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty7%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty37%Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur është virtyti vërtet virtyt?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kur është virtyti vërtet virtyt? Empty
MesazhTitulli: Kur është virtyti vërtet virtyt?   Kur është virtyti vërtet virtyt? EmptyMon 27 May 2013 - 19:00

Kur është virtyti vërtet virtyt? 200-150_1369657112
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Allahu i madhërishëm në Kuranin fisnik urdhëron e thotë:

“Qoftë mallkuar njeriu, sa mohues i fortë është ai!
Po prej çkafi e krijoi Ai atë?
Atë e krijoi prej një pike uji dhe e përgatiti.
Pastaj atij ia lehtësoi rrugën.
Mandej atë e bëri të vdesë dhe atij i bëri varr (të varroset).
Pastaj kur të dojë Ai e ringjallë atë.
Jo! Ai nuk zbatoi atë që urdhëroi Ai.” (Abese, 17-23)

Ajeti tregon fillimin e krijimit të njeriut, fundin edhe pjesën e mesme. Në kohë të gjatë ka qenë në kornizat e mosekzistencës. Në fillim, nuk u krijua si i përsosur, por Allahu xh.sh. e krijoi si pikë uji të bashkëdyzuar, i cili nuk ka dëgjuar, nuk ka parë, nuk ka ndier, nuk ka lëvizur, nuk ka folur, nuk ka kuptuar, nuk ka ditur. Ka qenë i vdekur para se të jetojë, i dobët para fuqisë, i paditur para diturisë, i verbër para se të sheh, i shurdhër para se të dëgjojë, memec para se të flasë, i humbur para udhëzimit, i varfër para pasurisë.
Pastaj ia lehtësoi rrugën e tij.
Andaj, shiko si të krijoi me urtësi, të dha formën më të bukur, dhe shiko arrogancën e njeriut dhe injorancën e tij siç thotë ajeti kur’anor:

“A nuk mendon njeriu se Ne e krijuam atë prej një pikë uji (fare), kur qe, ai kundërshtar i rreptë.” (Ja Sin, 77)

Ia plotësoi begatitë vetëm për ta njohur Allahun, madhështinë dhe fuqinë e Tij.
Andaj shtrohet pyetja: Kur është virtyti vërtet virtyt?
Virtyt është ta duash Allahun xh.sh., ndërsa këtë virtyt e ka ai i cili ndalet nga gjërat që i ka ndaluar Allahu xh.sh.
Detyra e Pejgamberit s.a.v.s. ka qenë të na kumtojë ato gjëra që i ndaloi Allahu i Madhërishëm. Ai na shpjegon këtë me shembullin e tij duke thënë: “Shembulli im dhe i juaj është sikur shembulli i njeriut që e ka ndezur zjarrin, në të cilin fluturojnë insektet të tërhequr nga drita, dhe bijnë në zjarr. Unë juve ju pengoj që të mos bini në zjarrin e xhehennemit, por ju më shmangeni nga dora.” (Muslimi)
Që të mos i largohemi nga dora për të rrëshqitur në zjarr, Pejgamberi s.a.v.s. na mëson: Fedale ibn Ubejd r.a. transmeton që Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: “A doni të ju tregoj çfarë është mu’mini? Është ai nga i cili janë të sigurt pasuria dhe jeta e njerëzve tjerë. Ndërsa musliman është ai nga gjuha dhe duart e të cilit janë të kursyer njerëzit tjerë. Ndërsa muxhahid është ai i cili lufton me vetveten për të qenë i bindur ndaj Allahut (lufton zilinë, xhelozinë, kryelartësinë, koprracinë, vetëpëlqimin, syefaqësinë në vete për t’u afruar te Allahu). Ndërsa muhaxhir është ai i cili i lë mëkatet.”
Virtyt është ta duash Xhennetin, por duhet përgatitur për të. Në transmetim thuhet që Toka për çdo ditë i thotë njeriut këto paralajmërime (këshilla): O njeri, ecë mbi mua e do të përfundosh nën mua, ushqehesh mbi mua e do të hahesh nga unë, gëzohesh mbi mua e do të qash nën mua, bën mëkate duke ecur mbi mua e do të dënohesh nën mua.”
Njeriu i cili harmonizon jetën e dynjasë me fjalët e Allahut, është i dashur në Dynja dhe Ahiret.
Usejd ibn Abdurrahmani ka thënë: “Kam dëgjuar që kur vdes besimtari dhe kur e bartin në varr thotë - Ngutuni me mua. Kur e lëshojnë në varr, toka i thotë - Të kam dashur kur ke ecur mbi mua, e tani je edhe më i dashur për mua. Kur pabesimtari vdes, duke e bartur thotë - Më ktheni. Kur e vendosin në varr, toka i thotë - Të kam urrejtur kur ke ecur mbi mua, e tani të urrej edhe më shumë.”
Virtyt është ta duash Pejgamberin s.a.v.s., por këtë virtyt vërtet e posedon ai i cili e pason sunnetin e Pejgamberit s.a.v.s.
Ibrahim ibn Et’hemi ka thënë: “Njeriu kur zgjohet duhet falënderuar për katër gjëra duke thënë: Falënderoj Allahun i Cili më ka udhëzuar dhe më ka bërë besimtar, falënderoj Allahun i Cili më ka bërë pjesëtar të ummetit të Muhammedit a.s.,
falënderoj Allahun që nafaka të jetë nga Ai, dhe falënderoj Allahun i Cili i ka mbuluar turpet e mia.”
Ta duash Pejgamberin s.a.v.s. d.m.th. të jetosh në dashuri ndaj vëllait besimtar dhe të ndihmohesh reciprokisht.
Virtyt është të anosh kah shkallët më të larta të imanit. Është e pavërtetë se me besimin tënd dëshiron të kesh sukses në shkalla më të larta e nuk sheh vuajtjet e të varfrit, të mjerit, të paaftit, dhe vëllait të sëmurë musliman dhe njeriut në përgjithësi.
Ebu Lejs es-Semerkandi ka thënë: “Kush pohon që i posedon katër virtyte e nuk i vërteton me vepra, ai nuk flet të vërtetën. Kush thotë se e do Allahun e nuk i lë ato që Ai i ka ndaluar, kush thotë që e do Xhennetin e nuk investon për Xhennet, kush thotë se e do Pejgamberin s.a.v.s. e nuk pason sunnetin e tij, dhe kush thotë se dëshiron përparim në fe e nuk e vëren nevojtarin.”
Ju të rinj, bëhuni optimist dhe hapni mushkëritë tuaja të depërtojë ajri i pastër.
Kur bisedoni, thuani gjëra pozitive, pasi njeriu është dhe bëhet sipas asaj që flet.
Mos thuaj asnjëherë “nuk ia vlen” edhe sikur të dështosh njëmijë herë.
Mos lejo që qarku i gabimit dhe gjynahut të zgjerohet. Rrethoje nga katër anët me vepra të mira.
Vrapo drejtë çdo akti të mirë se Allahu i do bamirësit!
I lutemi Allahut që të na mundësojë të pajisemi me këto virtyte të larta.
AMIN

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kur është virtyti vërtet virtyt? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Kur është virtyti vërtet virtyt?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: