islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty20%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty7%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty37%Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shtatë momente që melaqet luten për ty

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Shtatë momente që melaqet luten për ty Empty
MesazhTitulli: Shtatë momente që melaqet luten për ty   Shtatë momente që melaqet luten për ty EmptyWed 22 May 2013 - 15:48

Shtatë momente që melaqet luten për ty

1 Kur je në pritje të Namazit

Kur njeriu është duket pritur hyrjen e kohës së namazit Melaqet luten për të : O Zot fale këtë njeri dhe mëshiroje atë. (Transmeton Imam Muslimi r.a )

2 Kur falesh në safin e parë

Nga mësimet e të dërguarit tonë kemi marrë që të jemi të përpiktë në namaz dhe kjo është njëra ndër arsyet që melaqet e Zotit luten për njeriun. Thotë pejgamberi a.s : Me të vërtet All-llahu dhe melaqet e Tij luten për namazëliun i cili falët në safin e parë. Shokët pyetën pejgamberi : A ka falje edhe për ata të safit të dytë? . Pejgamberi a.s thotë : Po edhe për safin e dytë.
(Transmeton Imam Ahmedi)

3 Thënia Amin në namaz

Thotë Pejgamberi a,s: Nëse thotë ndokush Amin por në të njëjtën kohë thonë edhe melaqet e Zotit në qiell amin, i falen ati të gjitha mëkatet.
(Transmeton Imam Buhariu dhe Muslimi)

4 Falja e namazit të sabahut me xhemat

Kush falë namazin e sabahut me xhemat the ulet pas namazit në xhamin e tij, luten melaqet për të: "O Zot fale këtë njeri dhe mëshiroje".
(Transmeton Imam Ahmedi )

5 Lutja për vëllanë jo prezent

Kur lutet njeriu mysliman për vëllanë e tij mysliman dhe ai nuk është prezent, mbi kokën e tij qëndron një melaqe e cila dëgjon lutjen e tij për mirë thotë: "Amin , edhe për ty qofshin këto lutje".
(Transmeton Imam Muslimi)

6 Dhënia për në rrugë të All-llahut

Nuk ka ditë që fillon e të mos zbresin dy melaqe ku thotë njëra prej tyre : O Zot shtoj pasuri ati që jep. Ndërsa tjetra lutët: "O Zot mos i jep ati që s’jep".
(Transmeton Imam Buhariu dhe Muslimi)

7 Ti mësosh njerëzve gjërat e mira

Thotë Pejgamberi a.s: "All-llahu dhe engjëjt e Tij, banoret e qiellit e të tokës, por dhe milingona në shpellën e saj e peshku në deti lutën për mësuesin e njerëzve për në të mirë.
( Transmeton Termidhiu)
Dhe thuaj: "O Zoti im më fal mua nga mëkatet e mia të bëra, dhe ato që do i bëjë, largoje nga ne dënimin e varrit, dhe të xhehenemit. Na fal xhenetet e tua e bashkona me njerëzit e mirë."

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Shtatë momente që melaqet luten për ty
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: