islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një sexhde në thellësi të detit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një sexhde në thellësi të detit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një sexhde në thellësi të detit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një sexhde në thellësi të detit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një sexhde në thellësi të detit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një sexhde në thellësi të detit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një sexhde në thellësi të detit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një sexhde në thellësi të detit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një sexhde në thellësi të detit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një sexhde në thellësi të detit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një sexhde në thellësi të detit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një sexhde në thellësi të detit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një sexhde në thellësi të detit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një sexhde në thellësi të detit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një sexhde në thellësi të detit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një sexhde në thellësi të detit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Një sexhde në thellësi të detit Empty
MesazhTitulli: Një sexhde në thellësi të detit   Një sexhde në thellësi të detit EmptyThu 16 May 2013 - 17:32

Një sexhde në thellësi të detit 200-1513Si i ri mendoja se jetë do të thotë të zotërosh pasuri të mjaftueshme, shtrat të butë, mjet transporti (makin luksoze) të mirë...

E xhuma (e premte)...U ulëm së bashku me shokët e mi të rrugës në plazh dhe ata si zakonisht, ishin shoqëri me zemra të sëmura (të pakujdesshme)...E dëgjova thirrësin: Hajje ales-salah! (Ejani në namaz!) Hajje alel felah! (Ejani në shpëtim!) Betohem se unë e kam dëgjuar ezanin gjatë tërë jetës sime, por asnjëherë nuk e kam kuptuar domethënien e fjalës Felah (shpëtim). Shejtani ma bllokoi zemrën deri në atë masë, saqë edhe fjalët e ezanit më ishin bërë sikur të ishin fjal të një gjuhe të huaj, të cilën nuk e kuptoja.... Njerëzit afër nesh i shtruan sexhadet e tyre dhe u tubuan për namaz, ndërsa ne kishim përgaditur mjetet e zhytjes dhe pompat e ajrit për t'ia filluar shëtitjes nën ujë.

Veshëm rrobat e zhytjes dhe u zhytëm nën ujë duke u larguar shumë bukur nga plazhi, derisa arritëm në thellësi të detit. Çdo gjë ishte ashtu siç e kishim paraparë......Udhëtim i bukur.

Befasisht, në mashtrimet e dëfrimit, një pjesë e pajisjeve, e cila hyn në gojë për ndalimin e depërtimit të ujit në gojë dhe për përcjelljen e ajrit nga pompa në gojë, u shqye dhe disa pika të ujit të njelmët mbyllën kanalin e frymëmarjes kështuqë fillova të vdes...

Mushkëritë e mia filluan të kërkojnë ndihmë.... Donin ajër , por çfarë ajri se...! Mbeta i hutuar; deti i errët , ndërsa shokët e mi ishin larg meje. Fillova të bërtas dhe të valëvis ujin.... Filloi shpirti i jetës sime të më lëviz para syve....Që me britmën e parë e mora vesh se sa i dobët jam unë. Disa pika të njelmëta deti , Allahu më bëri të nënshtruar ndaj tyre, që të më tregojë se Ai është i Fortë dhe Ngadhënjyes... U binda se nuk ka kthim tjetër përveqse tek Allahu, veç të Cilit nuk ka tjetër... U mundova të lëviz për të dal prej ujit, por vështirë, sepse unë isha në thellësi të madhe... Nuk është problemi se po vdes, por problemi është se si do ta takoj Allahun? Kur të më pyes për veprën time, cfarë do të them? Si do të jap llogari për namazin kur unë nuk e kam falur atë? I përkujtova dy shehadetet:

''Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue esh-hedu enne Muhameden resulullah'' (Dëshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot të adhuruar me meritë përveq Allahut dhe dëshmoj e deklaroj se Muhamedi, salAllahu alejhi ue sel-lem, është i Dërguari i Tij) dhe pata dëshirë që jeta ime të përfundonte me këto dy shehadete. Thashë: Dëshmo!..., por sikur një dorë e fshehtë, e vënë fytin tim, më pengonte ta thosha këtë. U mundova përsëri...Dëshmooo!... Dëshmoo!.... Zemra ime filloi të flasë:

O Zoti im, më kthe! O Zoti im, më kthe! Më kthe bile të paktën për një orë, për një minut, për një qast..... Por, larg, shumë larg është kthimi... Fillova ta humb shpresën për qdo gjë, ndërsa kjo errësir e madhe dhe e frikshme më rrethoi... Kjo është gjëja e fundit, të cilën e mbaj në mend....

Por, Mëshira e Zotit tim është e madhe! Ajri, filloi përsëri të hyjë ngapak në gjoksin tim. U largua errësira, hapa syt kur ja, njëri prej shokëve të mi vendoste gypin e gomës së ajrit në gojën time dhe mundohej të më çlodhte, edhe pse ne ende ishin në thellësi të detit. E pashë jetën të më buzëqeshte përsëri dhe kuptova se unë isha mirë. Në atë moment, zemra, gjuha dhe çdo qelizë e trupit tim thirri me zë:

Eshhedu en la ilahe ilAllah ue Esh hedu enne Muhameden resulAllah!

Elhamdulilah (Falënderimi i takon Allahut)...

Dola nga deti duke qenë njeri krejtësisht tjetër. Teoria ime për jetën ndryshoi tërësisht. Ditët vetëm sa më shtonin afrim tek Allahu, subhanehu ue teala. E kuptova sekretin e ekzistimit tim në këtë jetë. Përkujtova fjalën e Allahut (subhanehu ue teala):

''Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë.'' (Dhariat:56)

Vërtet, ne nuk jemi krijuar kot!

Kaluan ditë e m'u përkujtua ajo ngjarje kështu që u ngrita dhe shkova vetëm te deti, vesha rrobat e zhytjes dhe u zhyta derrisa arrita po tek ai vend ku pata mbetur pa frymë dhe rashë në Razz për Allahun, subhanehu ue teala, saqë nuk besoj se në jetën time ndonjëherë kam bërë një Razz të tillë... Kam bërë Razz në vendin, që nuk besoj se ndokush para meje ka bërë Razz për Allahun, subhanehu ue teala... Kam shpresë që ky vend të dëshmoj për mua në Ditën e Gjykimit dhe Allahu, subhanehu ue teala, të më mëshirojë për hir të asaj sexhdeje në errësirën e detit dhe të më fusë në Xhennet! Amin!

O All-llahu ynë! Të lusim për faljen Tënde!

Tregim nga shejh: Ibrahim ibën Salih el-Mahmud Përgaditi: Fikri Mehmeti

Allahu ju shperbleft per postimin.
Një sexhde në thellësi të detit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Një sexhde në thellësi të detit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: