islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty20%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty7%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty37%Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Fiku pema e Parajsës (Xhenetit)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) Empty
MesazhTitulli: Fiku pema e Parajsës (Xhenetit)   Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) EmptyThu 16 May 2013 - 16:18

Fiku pema e Parajsës (Xhenetit)

Pejgamberi ynë i njohur Muhamedi (s.a.s) një herë kishte thënë: "Nëse do të dëshiroja një frut të parajsës,ky me siguri do të ishte fiku".Pema më njohur në traditën biblike,fiku përmendet edhe në Kuran,dhe në disa shkrime të Babilonisë,dhe me siguri civilizimi Sumer ishte i pari që e kishte përdorur si ilaç.

Fiku rrjedh nga Mesopotania, në Egjipt përmendet 4.000 vite para Krishtit,por ishte edhe pema e preferuar e Kleopatrës.Konsiderohet që fiku është nga Aziajugperendimore, ndërse përmes Turqisë ka arritur në Mesdhe.Sot kultivohet në të gjitha viset e ngrohta të globit të tokës.

Fiku hyn në të ashtuquajturat bimë të lashta ,dobitë shëruese tëtë cilit njeriu i njeh që nga fillesat e civilizimit.

Mjeku i vjetër, Plini Plaku për fikun ka thënë: "Fiqtë ripërtrijnë. I bëjmë të rinjtë më të fuqishëm,ndërsa të vjetrit i mbajnë të shëndetshëm dhe ua fshijnë rudhat për tu dukur më të rin ". Përveç vlerave shëruese, fiku për popujt e lashtë me siguri ka paraqitur vlerë të rëndësishme religjioze ose simbolike.Kështu, nëse do të ishit pjestarë i Lojrave Olimpike në Greqinë Antike, në vend medaljes së artë rreth fytit do të kishin fituar pikërisht fikun.

Dallojmë dy lloje themelore dhe ato janë: Fiku i egër (Ficus caprifilus) dhe fiku i zakonshëm (Ficuscarica).Në popull ka shumë emra , varësisht nga klima.Ka rrënjë të forta dhe lehtë i përshtatet terrenit në të cilin tritet, në veçanti i do vendet shkëmbore.

Sa u përket veçorive shëruese të fikut,me siguri një nga karakteristikat themelore është përqindja e lqrtë e magnezit.
Magnezi është një nga elementet themelore që mbrojnë sistemin tonë nervor nga stresi.Është shumë i rëndësishëm për eshtrat , imunitetin,shëndetin e trurit dhe sistemin nervor.Nxit shëndetin dhe vitalitwtin,shëron shumë sëmundje , dhe në mënyrë të konsiderueshme ngadalson procesin e plakjes.

Në vitet e fundit është konsideruar që përveç kalciumit, i cili është mjaft i theksuar tek kompanitë për shëndetin ,magnrzi poashtu luan rol shumë të rëndësishëm,respektivisht,ekuilibri adekuat në mes kalciumit dhe magnezit,do ti kontribojë kualitetit dhe gjatësisë së jetës suaj.

Duhet theksuar që fiqtë e thatë përmbajnë trefish më shumë magnez se sa ata të zakonshmit.Përveç magnezit në fiq kemi edhe kalium,kalcium,hekur,fosfor,bakër dhe vitaminat B6, vitaminë C dhe beta - karoten.Fiku ka nivel shumë të lartë të fibrave se sa çdo pemë dhe perime tjetër.

Pektina është fibër tretëse e cila redukton kolesterolin në gjak.Triptofani ndihmon te problemet me qarkullim dhe tek pagjumsia.Përqindja e lartë e sheqernave natyrore në fiq do të sigurojë që truri juaj të punojë më shpejt,të pranojë më mirë edhe informatat e ndryshme ,kështu që mund të themi që fiku është stimulant i mirë natyroe.Sigurisht, diabetikët duhen të kenë pak kujdes te fiqtë e thatë meqënëse përmban përqindje më të madhe të sheqerit,

Veprimi themelor i fikut ka natyrë laksative.sikurse edhe i kumbullave, por përveç kësaj fiqtë (saktësisht lëngu i bardhë i tyre) në mjeksi natyrore përdoren edhe për shërimin e tumoreve,kolleve,inflamacioneve të fytit të thatit etj.
Çai nga fiqtë shëron sëmundjet e mëlçisë,fytit,organeve të frymëmarjes,gurit të tëmthit,fshiksëz.Po ashtu mjaft i përhapur është aplikimi i tij si mjet në rastin e shërimit të sëmundjeve të kancerit,forcimin e imunitetit dhe forcimin dhe ripërtëritjen e vitalitetit.

Fiqtë e freskët përmbajnë deri 80 përqind ujë dhe 60 përqind sheqer natyral,prabdaj përfitimet e konsumimit të fiqve,të freskët apo të thatë,janë të shumëfishta,shërbehen me ushqime të ndryshme,si meze,desert,pekmez,lëng,reçel,akullore etj.Është e nevojshme vetëm pak imagjinatë për t 'u përzier biznesi me kënaqësi.[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Fiku pema e Parajsës (Xhenetit)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: