islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty20%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty7%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A janë fetarë njerëz të tillë? Empty37%A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A janë fetarë njerëz të tillë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A janë fetarë njerëz të tillë? Empty
MesazhTitulli: A janë fetarë njerëz të tillë?   A janë fetarë njerëz të tillë? EmptyThu 16 May 2013 - 10:08

A janë fetarë njerëz të tillë? 20130516A janë fetarë njerëz të tillë?
Muhamed El-Gazali

I urrej njerëzit e vrazhdë dhe të egër.Sikur ndonjëri prej tyre të ishte tregtar dhe unë të kisha nevojë për të blerë tek ai, nuk do ti shkoja kuurë në dyqanin e tij.
Dhe sikur të ishte nënpunës tjetë e unë të kisha nevoj për të , përsëri nuk do të shkoja në zyrën e tij.Por fatkeqësia e madhe është atëherë kur ai është imam namazi apo hatib xhumaje ose aktivist në thirrje. Me të vërtwtë.,ai është fitne e gjallë,që ripërtrihet e ta nxinë shpresën.

Në qoftë se feja nuk është sjellje e bukur, fytyrë e qeshur,shpirt tolerqnt,fqinjësi e mirë dhe jetë tërheqëse,çfarë është ajo?!

Në qoftë se feja nevojë për Allahun ,përgjërim i përhershëm përoara prqnis së Tij,lutje për mëshirën e Tij të madhe dhe aspiratë që mirësia e Tij të përfshijë tërë njerëzit dhe botën mbarë,çfarë ësht ajo.

Lëvizja e disa namazlinjve për t 'u rreshtuar në saf ngjan sikur po lëviz mali! Dhe disa predikues (vaizë) flaasin sikur vetëm ata janë të pagabueshëm dhe njerëzit, përveç tyre, janë gjynahqarë! Ja, djaloshi i ri e mendon veten e tij kujdestar hyjnor për ta rregulluar njerëzimin,duke i vështruar të mdhenjtë dhe të vegjlit me një shikim zhbirues guximtar.

Nuk ka dyshim që zemra e ashpër dhe kulti vetjak i tepruar janë argumenti më i qartë i zemërimir të Allahut dhe largimit ngq rruga e Tij e drejtë, siratun mustekim...është e lehtë që njeriu të veshë rrobat e ibadeteve mbi trupin e ndotur dhe brendësinë plot të meta.

Sikur një njeri t ' i njihte të metat e mia dhe t ' i mbulonte ato, pastaj të vinte tek unë për të m 'i treguar gabimet,e të më kthente tek Zoti im,patjetër do ta kisha falënderuar dhe do të isha lutur për të ! Sepse ai më ka bë bërë një punë të mirë dhe Allahu e mëshiroftë atë njeri që m 'i tregon të metat e mia.

Unë frikësohem për veten time dhe për njerëzit nga ulëritësit,demaskuesit,shpirtligjtë,që u rrinë në pritë gabimeve për t 'u hedhur ndaj njerëzve,ashtu siç hidhet ujku ndaj deleve.Ai ,në pamje të jashtme duket se është xheloz i së drejtës dhe brenda tij është egërsirë,ku devotshmëria nuk ia ka shkurtuar kthetrat dhe imani nuk ia ka larë turpin dhe as nuk e ka pastruar.

Dikur,në kohë të vjetra,havarixhët kanë ecur në këtë rrugë.Historia na tregon se Amare ibn Kard,doli në luftë dhe qëndroi duke luftuar sa ia kishte shkruar Allahu,pastaj vendosi të kthehej dhe duke iu afruar Ehvazit në Persi,dëgjoi ezanin dhe u nis andej nga i erdhi zëri për të galur namazin me xhemat.Kur mbërriti,zbuloi se ata ishin ezqrikë,fraksion i havariyhëve,të cilët i konsideronin emevitët qafirë (Jobesimtarë) dhe kush luftonte përkrah jobesimtarëvevr dhe qi ishte jobesimtqr! Me ta parë këtë komandant të madh në mesin e tyre,i thanë:
-Çfarë të ka sjellë këtu,o armik i Allahut?
-A nuk jeni vllezërit e mi?
-Ti je vëlla i shejtanit,patjetër do të të vrasim!
-Përse nuk bëheni razi me mua për atë që i Dërguari i Allahut u bë razi ndaj meje?
-Me çfarë ishte razi për ty?
-Shkova tak ai,ndërkohë që unë isha jobesimtqr (qafir),dëshmova që nuk ka zot tjetër,përveç Allahut dhe se ai është i Dërguari i tij dhe më la të lirë...!

Por ,havarixhët e morën dhe e mbytën!..

Nën moton islame ka njerëz që nuk zotërojnë aftësi kuptimi dhe nuk kanë aspak edukimi,mashtrohen me lexime,oratori e me kundërshtime në disa situata dhe shohin fenë si pronë të tyre,ndërsa mohimin (kufrin) pronë të kundërshtqrëve,duke lejuar derdhjen e gjakut ,shkatërrimin e pasurisë dhe nderit të tyre.

Ky nuk është Islam dhe me këto mënyra nuk i shërbejnë asnjë feje,prej çfarëdo lloj feje qofshin.

Përktheu nga arabishtja
Lavdrim Hamja

Allahu ju shperbleft per postimin.
A janë fetarë njerëz të tillë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
A janë fetarë njerëz të tillë?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: