islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty96%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty0%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty0%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty0%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty1%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty2%Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu Empty
14052013
MesazhDy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu

Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu U59umo10Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu

Hz. Fatimeja ishte vajza më e vogël e Pejgamberit tonë të dashur. Ecja, qëndrimi, të folurit dhe të qeshurit e saj ta kujtonte vetëm babanë e saj. Ajo ishte e drejtë dhe fytyrëqeshur njësoj si ai. Ishte shumë e sjellshme dhe shumë e turpshme.

Pejgamberi ynë i dashur e donte shumë vajzën e tij të vogël, Hz. Fatimenë. Kur ajo hynte brenda, ai ngrihej në këmbë, e përqafonte dhe menjëherë i tregonte ku të ulej. Pastaj e përshëndeste duke i thënë: “Mirë se erdhe, oj bija ime.” Bukurinë e zemrës së vajzës së tij ai e lavdëronte shumë shpesh. Atë e krahasonte me hyritë e xhenetit dhe thoshte: “Vajza ime Fatimeja, është njeri hyri,” Kurdo që ia ledhatonte kokën dhe flokët, thoshte: “Unë mora erë xheneti.” Kur Hz. Fatimeja u bë vajzë e re, shumë njerëz kërkonin të martoheshin me të. Prandaj Pejgamberi ynë i dashur lutej që ajo të kishte një martesë të mirë. Nga kërkesat më të mëdha të të Nderuarit tonë ishte që vajza e tij të gjente një bashkëshort të përshtatshëm për veten. Atyre që e kërkonin vajzën e tij të bukur, ai u thoshte: “Unë pres urdhrin e Allahut për Fatimenë.” Urdhri që pritej më në fund erdhi. Allahu i lartë e kishte parë të përshtatshme që Hz. Fatimeja të martohej me Hz. Aliun. Hz. Aliu ishte një djalosh i varfër, por me besimin e tij si kala e trondiste edhe botën. Pejgamberi ynë i dashur i donte shumë që të dy. Prandaj u gëzua shumë për këtë lajm. Pasi mori pëlqimin e tyre, e martoi Hz. Fatimenë me Hz. Aliun. Ai i thoshte Hz. Fatimesë për Hz. Aliun: “Bija ime, ty të kam martuar me të nderuarin e botës.” Ndërkaq duke u kthyer nga ata që gjendeshin aty, e vazhdonte fjalën: “Sikur Allahu të mos e kishtekrijuar djalin e xhaxhait tim, Aliun, nuk do të gjente një bashkëshort të përshtatshëm për vajzën time Fatimenë.” U krijua një vatër e gëzuar dhe plot dashuri. Kjo martesë e gëzoi shumë edhe Pejgamberin tonë të dashur. Fragment nga libri “Pejgamberi im i dashur në 365 ditë.” /mesazhi/[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu :: Komentet

No Comment.
 

Dy gjysmat e një molle: Hz. Fatimeja dhe Hz. Aliu

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: