islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) Empty
MesazhTitulli: Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim)   Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) EmptyMon 13 May 2013 - 18:33

Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) Images?q=tbn:ANd9GcTHDbOBkZP8lZa5i_aNyC71nsQADIM46T49y3EO-2kp7Xu6cCoMSadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe

Një njeri nga ummeti (ndjeksit) e Sulejmanit a.s ndjehej i shqetësuar, ngaqë zogjtë që kishin ndërtuar folenë e tyre mbi pemën që gjendej para shtëpisë së tij,fëlliqnin pjesën e përparme të portës së shtëpisë.Kështu që kërkonte mënyra se si ta menjanojë këtë flliqësirë.

Njeriu, i cili ishte i detiruar që të veprojë në atë mënyrë,për të zgjedhur këtë çështje,u ngjit në pemë dhe i hodhi poshtë vezët e zogjve që gjendeshin në fole.Menjëherë, pasi që ndodhi ngjarrja , zogjtë fluturuan për tek Hz.Sulejmani Alejhiselam që të ankohen për veprën që e bëri ky person.

Pronari i shtëpisë i mori vezët nga foleja dhe i hodhi poshtë,u ankuan zogjtë.

Hz.Sulejmani Alejhiselam e thirri njeriun dhe e paralajmëroi që të mos i shqetësoi më zogjtë.

Mirëpo,një ditë,njeriu përsëri detyrohet që ti shkel flliqësirat e zogjve dhe të hyjë në shtëpi në agë gjendje.Andaj,ai përsëri ngjitet mbi pemë dhe përsëri i hedh poshtë vezët e zogjve,të cilët e kishin fëlliqur pragun e shtëpisë.Por,pasi zbriti nga pema , vërejti një njeri shumë të varfër i cili ishte duke e pritur pranë pemës:

-Të lutem, më ndihmo,ngaqë nuk arrij dot asnjërit t 'i ttregoj për gjendjen time,por kam shumë nevojë që ti sqaroj dikujt gjendjen time....ankohej njeriu i varfër.

Pa dyshuar fare , njeriu shkoi dhe gjeti sadaka (lëmoshë),aq sa kishte nevojë i varfëri dhe ia dha në dorë.Njeriu i varfër ia ktheu në këtë mënyrë:

-Ti më shpëtove mua nga gjendja e vështirë, edhe Zoti inshallah të shpëton ty nga fatkeqësitë dhe problemet e papritura!
Kështu,i varfëri u largua nga vendi,duke bërë dua për të.

Të njejtën ditë ,zogjtë kishin shkuar përsëri tek Hz.Sulejmani Alejhiselam dhe ishin ankuar përsëri nga personi që i kishte hedhur vezët poshtë.Kësaj radhe Hz.Sulejmani u nervozua shumë dhe i thirri dy nga xhindet që i kishte nën urdhër dhe i urdhëroi në këtë mënyrë:

-Menjëherë të shkoni dhe ta pritni tek pema që gjendet para derës së njeriut që i ka hedhur vezët e zogjve dhe në momentin që ai do të ngjitet që ti hedh vezët e zogjve,kapeni dhe përplaseni atë në tokë. Le ta shohë se si është të jesh i përplasur (sulmuar) nga xhinet,kështu që të mos ketë mundësi që të çohet edhe njëherë nga vendi dhe të ngjitet në pemë!
Xhinet iu nënshtruan urdhërit të Hz.Sulejmanit,shkuan tek pema që gjendej para shtëpisë së personit dhe u fshehën tek gjethet që ishin afër folesë,për ta pritur personin që të ngjitej...Mirëpo,në mbrëmje,kur zogjtë u kthyen përsëri në fole, nuk arritën që t ' i gjejnë vezët, ngaqë njeriu përsëri i kishte hedhur poshtë, kurse xhinet nuk kishin arritur të bëjnë asgjë për ta ndaluar atë.Andaj,zogjtë përsëri nisën për tek Hz.Sulejmani.Hz.Sulejmani alejhiselam kësaj radhe i thirri dy xhinet që i kishte urdhëruar që ta mbrojnë folenë:

-A nuk ju thash juve që të shkoni dhe ta pritni njeriun në pemë dhe në momentin që ai do të ngjitej në të , ju ta përplasnit në tokë?

-Atëherë pse nuk iu bindët urdhërit tim dhe nuk e përplasët njeriun në tokë?
-Do ta përplasnim , mirëpo na penguan.
-Kush mund t 'i vijë kundër urdhërit tim?
-Dy melaqe ... Tamam sa e kapëm nga krahët njeriun që u ngjit për ti hedhur vezët poshtë dhe tamam s do ta përplasnim në tokë,papritmas u shfaqën dy melaqe dhe njërin nga ne e gjuajtën në perendim ,kurse tjetrin në lindje.Nuk kuptuam se çfarë ndodhi, shumë vështirë e shpëtuam vetën tonë...

-Atëherë m 'i thirrni menjëherë ato dy melaqe!..Melaqet menjëherë erdhën na praninë e Hz.Sulejmanit Alejhiselam.
Hz.Sulejmani u tha:

-Pse i penguat xhinet që ta kryejnë punën e tyre? Melaqet ia shpjeguan arsyen në këtë mënyrë:

-Ai person i ndihmoi një njeriu në nevojë që e priste poshtë peme,përderisa ai ishte duke zbritur nga pema dhe i dha sadaka (lëmoshë).Kurse personi në nevojë që e mori atë sadaka i bëri një lutje të sinqertë Zotit ta mbrojë atë nga të gjitha fatkeqësitë dhe problemet e papritura! Pas lutjes që e bëri, Zoti na urdhëroi neve që menjëherë të shkojmë dhe ta shpëtojmë atë person nga sulmi i xhineve.Dhe me shpejtësi të vetëtimës shkuam dhe e morëm në mbrojtje personin që kishte dhënë sadaka,kurse dy xhindet që ishin duke e sulmuar njeriun, njërin e gjuajtëm në shark (Perendim), kurse tjetrin e gjuajtëm në garb (lindje), kështu që shpëtuam njeriun nga sulmi i xhindeve.

Pas kësaj, Sulejmani Alejhisselam i thirri zogjtë dhe u tha:

-Sadakaja që ia kishte dhënë njeriu, i cili ua kishte hedhur vezët e tua poshtë ,personit të varfër e shpëtoi atë nga sulmi i xhindeve.Andaj ndërtoni folet tuaja në vende ku nuk do t ' u bëni dëm njerëzve!.

Andaj dhe thuhet: Sadakaja e vogël të mbron nga nga fatkeqësi të mëdha!...qoftë ky edhe sulmi nga xhindet![justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Hz.Sulejmani dhe përplasësi i vezëve të zogjve-Sadakaja e vogël mbron nga fatkeqësia e madhe (Tregim)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: