islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty96%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty0%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty0%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty0%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty1%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty2%Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Empty
12052013
MesazhBabush, a do të pushojmë ne ndonjëherë?

Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? Babuka-da-li-cemo-se-mi-ikada-odmoriti-243x198
Dëshiroj që me ju të ndaj një tregim shumë domethënës që njëherë e kam dëgjuar dhe gati se gjithmonë e ruaj në kujtimet e bukura. Ky është një tregim nga njëri prej imamëve të mëdhenj të ummetit, Imam Ahmed ibn Hambelit. Djali i tij njëherë e pyeti: “Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë?”. Babai i tij, një njeri i cili është prej atyre janë shembull për të gjithë muslimanët, e shikoi drejtë në sy dhe i tha: “Po, sa të bëjmë hapin e parë në xhenet.”

O Zot, çfarë përgjigje e mrekullueshme!

Ka ditë kur jeni shumë të lodhur, kur dëshironi vetëm të flini, të pushoni apo të jeni ç’kyçeni nga çdo gjë. Në ato ditë do të duhej që vetes t’i bëni një pyetje shumë të rëndësishme: “Në çfarë drejtimi shkon jeta ime?”. Nëse ai drejtim është rruga drejt Allahut, atëherë mblidhni forcat tuaja dhe vazhdoni me punën, sepse për xhenetin duhet të mundohemi. Mirëpo, nëse shini jetën tuaj dhe vini në përfundim se nuk është e drejtuar për tek Allahu i Madhërishëm, por tek dynjaja, atëherë lodhja juaj bëhet mirësi, sepse pikërisht ajo është një përkujtues se duhet të ndërroni drejtimin.

Ky tregim më pëlqen për disa arsyeje. Së pari, tregon se, nëse dikush përqendrohet në xhenetin, prioritetet dhe pikëpamjet e tij për jetën ndryshohen. Ajo çka neve na duket si vështirësi, atyre iu duket si lehtësim. Ajo çka neve na duket si dënim, ata e perceptojnë si shpërblim. Atë çka ne e shohim si pengesë, ato e shohin si rast për një lutje të sinqertë. Mbi të gjitha, kur përqendrohuni në xhenetin, dynjaja dhe të gjitha dëshirat dhe kërkesat e saja bëhen cikërrima dhe të parëndësishme.

Pra, më pëlqen mënyra se si djaloshi e thërret babain e tij: “Babush” – një mënyrë simpatike, ndërsa më pas e pyet: “A do të pushojmë ndonjëherë?” E vëreni se nuk e pyeti “A do pushoj unë ndonjëherë” edhe pse kishte dëshirë të pushoj, nuk ishte egoist dhe interesohej për gjendjen e babait të tij. Kjo na tregon se babai dhe djali punonin në drejtimin e njëjtë. Kur përqendroheni në xhenetin, kjo ndikon në familjen tuaj, fëmijët dhe njerëzit rreth teje dhe të gjithë kthehen e i kushtohen të njëjtit qëllim.

Problemi ynë kryesorë nuk është se jemi të lodhur, problemi ynë është, se ne pushojmë shumë. Gjithçka bëjmë për të pushuar. Mashtrojmë, thyejmë premtimet, nuk i plotësojmë amanetet, gënjejmë, marrim dhe japim ryshfet, etj. Përse? Që të mund të pushojmë. Nuk zgjohemi natën për të falur namaz nafile, nuk zgjohemi për namazin e sabahut, nuk agjërojmë, nuk shkojmë në Haxh apo Umre, vetëm e vetëm të pushojmë. Nuk shkojmë në xhami, nuk hapim Kur’anin për ta lexuar dhe kuptuar, ndërsa e gjithë kjo për shkak se “e kemi patjetër të pushojmë”.

Vëllezër dhe motra të nderuara, atje për ku shkojmë ka pushim të bollshëm, mirëpo tani nuk është koha për pushim. Ejani të gjithë të punojmë për xhenetin dhe të bëhemi produktiv në rrugën e Allahut dhe kur fëmijët tanë të na afrohen me pyetjen: “Babush” apo “mami, a do të pushojmë ndonjëherë ne?” ne me një buzëqeshje të ëmbël t’i shikojmë në sy dhe t’u themi: “Do të pushojmë kur ta bëjmë hapin e parë në xhenet, Inshaallah”.

Burimi: aktivanmusliman.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë? :: Komentet

No Comment.
 

Babush, a do të pushojmë ne ndonjëherë?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: