islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty20%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty7%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty37%Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albana...
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Albana...

Numri i postimeve : 167
Data e regjistrimit : 19/02/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Prizren :)

Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... Empty
MesazhTitulli: Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj....   Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj.... EmptyFri 10 May 2013 - 10:37

Meso te jetosh jeten ashtu si di ti dhe jo si t te imponojne te tjeret beso ne vete se mund te arrish atje ku deshiron dhe ku shtigjet e jetes do te te dergojne jeto i lir se ashtu duhet jetuar All-llahu xh.sh. na krijoi nder krijesat me te bukura ne toke dhe na dhuroi dijen bukurin natyrore dhe ate shpirterore.Nese nuk je i zoti i vetes atehere kush do behet i zoti per ty ndonjehere thelle ne shpirt ndjehemi te vetmuar dhe duam te largohemi nga vetja dhe nga rrethi ku jemi duke jetuar. Psee?nje pyetje qe gjithone ia shtojme vetes,por kurre nuk mund ti gjejme nje pergjigje ngase pse-ja nuk mbaron, nuk ka kufi. Por do te vij dita kur do te ndizen dritat e drejtesis ku do te mbreteroj e mira nese do All-llahu.Jemi njerez qe jepemi pas shume gjerave e shume here pas jetes se kesaj bote dhe harrojme qe nje dite do te vdesim e do i leme te gjitha ne kete bote ngase pas vdekjes merr fund qdo gje per njerezimin ne kete bote por ne tjetern do jete vetem fillimi , fillimi i nje jete te re shume nga ne frikesohen se qka do te ndodh pas vdekjes?me vdekje a do mbaroj qdo gje?keto i di vetem all-llahu xh.sh.ngase ai eshte i vetem dhe i pashoq e friken duhet ti a kemi vetem atij dhe vetem Zotit nje ti lutemi ngase ai eshte ndihmesi me i mire te mjeret ata qe nuk falin namaz e nuk japin zekat po te kisha pasurin e botes do i jepja atij qe nuk ka sepse edhe ata jane njerez dhe duan te jetojne ashtu si duam ne me te mirat e kesaj bote ngase jeta eshte shume e shkurter njeriu per njeriun.Si mund te jetojme te qete kur bejme shume gjera per te cilat pendohemi por pendohemi shume vone sepse duhet te shikojme se qka na pret ne te ardhmen e jo momentin qe po e jetojme.Eh sa gjera duhet ti bejme per te arritur atje ku deshirojme sepse duhet te punojme qe ne boten tjeter te kemi nje jetese shumefish me e mire se ne kete bote disa gjera nuk jane ashtu si i shohim por si i perjetojme fati na sprovon me gjerat me te veshtira te kesaj bote dhe ndonjehere terhiqemi nga disa gjera e qendrojme ne distanc duke u frikesuar nga e ardhmja dhe nga sprovat e jetes qe eshte provimi me i veshtire ne jete.Paqja,dashuria,lumturia,besimi,ibadeti,jane gjerat me te bukura qe all-llahu ia dhuroi njeriut por ne jemi ata qe nuk iu a dim vlerat e i nenqojme por nje zot kemi dhe nje zot besojme ai eshte zoti im,zoti yt,zoti I te gjitheve.Sa e veshtire eshte jeta mbase nuk dime si te jetojme dhe ti shfrytezojme keto begati qe i kemi ne toke por All-llahu na falte per gjithqka dhe inshallah na dhurone xhennetin....jeto ashtu si duhet jetuar shkurt si All-llahu deshiron. Te mos jetojme nga deshira per te jetuar sepse qellimi I kesaj jete eshte sfida dhe sprovimi nga all-llahu xh.sh mundohu thjesht nje here ne jete te jesh vetvetja dhe te mos frikesohemi mga gjerat e kota All-llahu na krijoi per tiu lutur vetem atij dhe se vetem nga ai duhet te kemi frike kerkoi nga ne te besojme ne diten e fundit dhe ne ringjellje sepse pas vdekjes eshte fillimi I nje jete te re ndryshe nga kjo qe po e jetojme sot all-llah gjithmone kerkojme ndihme nga ti por ka njerez qe vetem ne veshtiresi I luten dhe kerkojne ndihme nga ai te mos behemi zullumqare te vetvetes sepse all-llahu nuk I do zullumqaret por te sinqertet dhe me zemer te paster …………Ja kjo eshte ajo qe sot na rrethon dhe kuptojme se PSE-ja nuk njeh fund ne fakt nuk ka fund…...........Thjesht ne njerezit shumehere I shohim gjerat pertej asaj qe shohim por ne realitet nuk I kuptojme dhe na duken te veshtira per ti kuptuar thjesht mundohemi ti pershtatemi rrethit ku jemi duke jetuar.Mendojme dhe pyesim veten PSE atehere kur nuk duhet pyetur ngase disa gjerave eshte veshtire tiu pergjigjemi kur nuk kemi pergjigje,eshte lehte te thuash jam duke jetuar kur ne fakt nuk ke ide si je duke jetuar.Jemi te rrethuar nga nje bote qe nje dite do ti vije fundi e me fundin e saj do jete edhe fundi I njerezimit por kur kete vetem All-llahu xh.sh e di. Jeta eshte e bukur jetoje por mos u jep pas saj. Selam Alejkum :)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Jeta eshte e bukur,jetoje,por mos u jep pas saj....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: