islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pas njëzet vitesh EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pas njëzet vitesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pas njëzet vitesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pas njëzet vitesh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pas njëzet vitesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pas njëzet vitesh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pas njëzet vitesh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pas njëzet vitesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pas njëzet vitesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pas njëzet vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pas njëzet vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pas njëzet vitesh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pas njëzet vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pas njëzet vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pas njëzet vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pas njëzet vitesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pas njëzet vitesh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pas njëzet vitesh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pas njëzet vitesh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pas njëzet vitesh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pas njëzet vitesh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pas njëzet vitesh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pas njëzet vitesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pas njëzet vitesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pas njëzet vitesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pas njëzet vitesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pas njëzet vitesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pas njëzet vitesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pas njëzet vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pas njëzet vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pas njëzet vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pas njëzet vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pas njëzet vitesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pas njëzet vitesh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pas njëzet vitesh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pas njëzet vitesh Empty96%Pas njëzet vitesh Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pas njëzet vitesh Empty0%Pas njëzet vitesh Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pas njëzet vitesh Empty0%Pas njëzet vitesh Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pas njëzet vitesh Empty0%Pas njëzet vitesh Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pas njëzet vitesh Empty1%Pas njëzet vitesh Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pas njëzet vitesh Empty2%Pas njëzet vitesh Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pas njëzet vitesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pas njëzet vitesh Empty
04052013
MesazhPas njëzet vitesh

Pas njëzet vitesh (u59u)makina%20e%20kohes
Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?Nga: Dr. Selman AudeNumrit njëzet vite, shtoji çfarë të duash nga ambiciet e tua.

Si do të jesh ti vetë pas 20 vitesh?

Si do të duken fëmijët e tu?

Sa do të jetë pasuria jote?

Cilat janë gjërat që do të mbeten? Cilat gjëra do të shuhen?

E kam provuar këtë ide dhe kam gjetur ndikim të çuditshëm.

Pashë që jam i angazhuar dhe i zhytur gjer në palcë me gjëra të rëndomta, të vogla dhe dytësore. Kuptova që pas njëzet vitesh, këtyre vogëlsirave nuk do u kujtoja as emrin.

Kuptova se një lajm i vockël që më kishte bezdisur, një telefonatë që më kishte stresuar, një artikull që kishte ngritur një re shqetësimi mbi kokë, një mesazh që më kishte ndrydhur... do të harrohen, madje mund të shndërrohen në burim të qeshurash dhe humori.

Kuptova se punët e përditshme më marrin kohën më të madhe, më marrin ditën dhe një pjesë të natës. Ata nuk do të jenë prezente asokohe, sepse janë jetëshkurtër, ashtu siç janë disa insekte.

Kuptova se gjurmët pozitive do të mbeten për një kohë të gjatë, sepse janë akumuluar në kohë, njëlloj si aktiviteti i fizikut, i cili e refuzon plogështinë dhe rehatllëkun.

Efekti i veprave pozitive, sado të vogla qofshin, do të lënë pasqyrimin e tyre në shpirt, pasqyrim të kënaqësisë, optimizmit, shpresës, dashurisë për njerëzit, mendimin e mirë për ta dhe pritshmëritë e mira prej tyre.

Zakoni i harresës së gabimeve, lëndimeve dhe vështirësive që hasim në jetë, do të mbetet një zakon i bukur dhe i rrënjëzuar përgjatë viteve të jetës. S’ka përse ti zmadhojmë ca gjëra, duke hequr dorë nga moralet e virtytet tona dhe duke ia lënë vendin nervozizmit dhe zemëratës tonë në rritje, karshi personave që na rrethojnë.

Projektet tona të sinqerta dhe serioze janë ato që do të mbeten me ne dhe nuk do të na shqiten. Koha do të na falë kushedi sa dokumente dhe vërtetime suksesi, të shoqëruara me notën e meritueshme. Disa nga projektet dhe idetë tona kanë vetëm një vit jetëgjatësi, disa të tjera dhjetë vite, të tjera më shumë ose më pak. A thua do të kemi ndonjë projekt i cili e kapërcen jetën e kësaj bote, që të përjetësohet për brezat e ardhshme dhe të lërë emër të mirë pas? A nuk lutej profeti Ibrahim a.s:“Bëj që të përmendem për të mirë te breznitë e ardhshme...” (Shuara, 84)

E përse jo?

Do të zbulojmë se shumë gjëra për të cilat kemi sakrifikuar kohën, mundin, gjumin dhe entuziazmin, ishin të pavlera. Tashmë, jam pothuaj i sigurt për këtë.

Kur lexova rreth shqetësimeve të një brezi më parë, të cilat i krahasova me njëzet vite më pas, gjeta imazhe dhe perceptime të ekzagjeruara rreth rreziqeve dhe pasojave. Gjeta iluzione të fryra rreth projekteve që mbartnin. Dikush, mbarte një projekt të cilin e përfytyronte si ndryshim të hartës së tokës dhe të jetës, një fitore dhe triumf të paparë. Por që njëzet vite, ishin garant për ta ulur në kufijtë realë, larg përfytyrimeve të shtrembëruara dhe ekzagjerimeve të pasakta.

Mendonim se hapja e një faqeje elektronike e cila do të ndërvepronte me lexuesit në mënyrë të shpejtë dhe profesionale, do të shërbente si një planet informacioni. Por zbuluam se faqet ishin të shumta, konkurruese dhe të dobishme, ku secilës, koha i jepte vendin e saj të merituar.

Erdhi një besim tjetër, sipas të cilit, një revistë, një shtëpi botuese, një produkt elektronik etj... do të ndryshojë mendimin dhe modelin e sjelljes. Më pas, zbuluam se kushedi sa syresh punonin në këtë fushë, se njerëzit merrnin dhe jepnin, se me kalimin e kohës ulej dhe intensiteti i përmbushjes së ëndrrave dhe shpresave.

Sakaq, linçimi i një kanali satelitor, mbetet një ëndërr e pamundur, pasi do të thotë të sundosh dhe pushtosh hapësirën, se tashmë askush nuk mundet të vërë shkopinj nën rrotat e tua.

Nëse ngjitesh në hapësirë, do të zbulosh se je një numër i një serie të gjatë, partner i një liste të pasur diversiteti, e cila luhatet mes të mirit dhe të ligut, seriozit dhe joseriozit.

Mjafton që je një numër, jo diçka e neglizhuar, e lënë pas dore dhe pa asnjë ndikim.

Idetë që mbartim, i mbrojmë dhe u besojmë, vallë çfarë fundi i pret pas njëzet vitesh?

Por ka dhe çështje të cilave koha thjesht ua shton rëndësinë dhe thellësinë, sepse janë çështje të prera dhe të pakontestueshme. Besimi tek Zoti, thellohet dhe rrënjëzohet me kalimin e ditëve, shtimin e argumenteve, përsëritjen e veprave të mira, shtimin e të mirave, ndjesinë e rahmetit të Zotit dhe urtësisë së Tij tek vetja, familja dhe në jetë.

Por ka dhe ide insistuese dhe qëndrime të fuqishme, të cilat do të radhiten tek të vdekurit, edhe ne do i harrojmë dhe nuk do të duam ti kujtojmë, pasi duke i kujtuar do të zbulojmë se ne i kishim nxjerrë nga qarku i përkohshëm dhe i ngushtë që meritonin, në një më të gjerë, duke i trajtuar si të përjetshme.

Kur ta shohësh idenë, çështjen, qëndrimin dhe projektin që të shqetëson pas njëzet vitesh, nuk do të lodhesh me vogëlsira, pasi do u japësh vendin që u takon dhe në kohën e duhur.

Në këtë mënyrë, do ta shohësh veten në ekspert spontan, i cili e ndihmon arsyen si të mendojë, zemrën si të ndjejë, gjuhën si ti shprehë dhe trupin si ti aktiviziojë.

Kjo nuk është planifikim, por planifikim për planifikim, inxhinieri për të menduarin, edukim i shpirtit, mësim nga përvoja, ndërveprim me jetën, përtëritje e vizionit, çlirim nga pushteti i të tashmes drejt lirisë së një kohe dhe jete më të gjerë. Sa më shumë të jemi optimistë me një kohë dhe jetë të tillë, sa më pritshmëri të larta të kemi, aq më të shëndetshëm mendërisht, më shumë produktivë dhe më pranë të vërtetës do të jemi.

“Vallë, a nuk ta hapëm ty (Muhamed) kraharorin (për të pranuar besimin) dhe ta hoqëm barrën, e cila ta rëndonte tepër kurrizin, dhe ta ngritëm lart emrin?! Me të vërtetë, pas vështirësisë - vjen lehtësimi! Me të vërtetë, pas vështirësisë - vjen lehtësimi! Prandaj, kur të çlirohesh (nga punët e ndryshme), përpiqu fort (në adhurim) dhe vetëm ndaj Zotit tënd përkushtohu!” (Inshira, 1-8)Perktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pas njëzet vitesh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Pas njëzet vitesh :: Komentet

No Comment.
 

Pas njëzet vitesh

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: