islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty96%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty0%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty0%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty0%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty1%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty2%Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! Empty
28042013
MesazhPër të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON!

Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! 376846_13039057_1358124506
Cito :
Pjesë nga libri: Nektari i vulosur i Xhennetit i autorit Safijjurrahman el-Mubarekfuri

Për të gjithë ata që thonë:

NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON!

Pjesë nga libri: Nektari i vulosur i Xhennetit i autorit Safijjurrahman el-Mubarekfuri

VDEKJA E EBU TALIBIT

Sëmundja e shtrëngoi Ebu Talibin, vdekja iu afrua dhe ai ndërroi jetë në muajin Rexheb1 të vitit dhjetë të pejgamberisë, ose gjashtë muaj pas daljes nga izolimi2.

Ekzistojnë mendime se ka vdekur në muajin ramazan, tri ditë para vdekjes së h. Hatixhes radijAllahu anha.

Në Sahihun e Buhariut transmetuar nga El-Musejjibi thuhet se Resulullahu s.a.v.s. ka hyrë te Ebu Talibi. Pranë tij ishte ulur Ebu Xhehli. Resulullahu s.a.v.s. iu drejtua xhaxhait të vet:

“O xhaxha, thuaj: Nuk ka Zot tjetër përveç Allahut, fjalë kjo me të cilën do të të mbroj tek Allahu.”

Ebu Xhehli dhe Abdullah b. Ebu Umejje thanë:

“O Ebu Talib, a mos, vallë, do të dalësh nga mileti i Abdul-Muttalibit?” (besimit të gjyshit).

Kështu vazhduan të flisnin, kurse fjalët e tij të fundit kanë qenë:

“Në miletin e Abdul-Muttalibit.” Resulullahu s.a.v.s. tha:

“Do të kërkoj falje për ty gjithherë, vetëm nëse më ndalohet.”

Atëherë Allahu xh.sh. shpalli.

“Nuk është për Pejgamberin dhe besimtarët që të kërkojnë falje për idhujtarët, madje, qofshin edhe të afërm të tyre, pasi t’u bëhet e qartë se ata janë banorë të Xhehenemit.” (Et-Teube: 114).

Gjithashtu Allahu xh.sh. shpalli:

“Ti (o Muhammed), me të vërtetë, nuk mund ta udhëzosh (në formë imponuese) në rrugë të drejtë, atë që dëshiron ti - por Allahu e udhëzon (në të gjitha normat), Ai i di më së miri ata që janë të udhëzuar.” (El-Kasas: 56).

Mendojmë se nuk ka nevojë të flitet më gjerësisht për rolin e Ebu Talibit në mbrojtjen e Resulullahut s.a.v.s. nga zullumqarët. Bedeni me të cilin ai ka mbrojtur njëkohësisht Resulullahun s.a.v.s. dhe Islamin, ka qenë i fortë dhe i padepërtueshëm, por nuk ka qenë në gjendje të mbrojë vetveten. Ai i mbeti besnik fesë së etërve të vet, andaj nuk e kreu në tërësi detyrën e vet në këtë botë.

Në hadithin sahih transmetohet nga Abbas b. Abdul-Muttalibi, i cili i ka thënë Resulullahut s.a.v.s.:

“Ti nuk munde ta shpëtosh xhaxhanë tënd, kurse ai ty të ka mbrojtur dhe, për shkak teje ka qenë i qortuar?”

Resulullahu s.a.v.s. i është përgjigjur:

“Ai është në cektinën e Xhehenemit, sikur të mos isha unë, ai do të ishte në fund të Xhehenemit.”3

Tregohet nga Ebu Se’id El-Hudariu se e ka dëgjuar Pejgamberin s.a.v.s. - kur e ka përmendur xhaxhanë e vet - duke thënë:

“Ndoshta do të ketë dobi në Ditën e Gjykimit nga shef’ati im, kështu që në zjarr t’i jenë vetëm putrat (shputat e këmbëve).”4

Fusnotat:
1. Tariku Islami nga Shahu i Madh Kanë En-Nexhib Abdi: I/20. Ekzistojnë mendime të ndryshme nëse Ebu Talibi ka vdekur gjashtë apo tetë muaj pas izolimit. Sipas llogarisë sime ka vdekur në rexheb të vitin 10. të pejgamberisë.
2. Muhtesar Siretu-r-Resul nga En-Nexhdi, f. 111.
3. Sahihu-l-Buhari, kaptina rrëfimi mbi Ebu Talibin.
4. Sahihu-l-Buhari: I/548.

Për t’a kuptuar më mirë ngjarjen më lart, ju lutem lexoni më tepër mbi jetën e Ebu-Talibit, xhaxhait të Pejgamberit, Muhamendit s.a.v.s..

Allahu ju shperbleft per postimin.
Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON! :: Komentet

No Comment.
 

Për të gjithë ata që thonë: NE E KEMI ZEMRËN E MIRË, KJO NA MJAFTON!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: