islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty20%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty7%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty37%Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë Empty
MesazhTitulli: Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë   Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë EmptySun 28 Apr 2013 - 11:19

Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë 200-150_1366980598

Kupto se koprracia (makutëria) është gjë e përbuzur dhe poshtëruese.

All-llahu i Madhërishëm në Kur'anin fisnik thotë: "Andaj, sa të keni mundësi ruajuni prej dënimit të All-llahut, dëgjoni, respektoni dhe jepni për të mirën tuaj, e kush i ruhet lakmisë së vetvetes, të tillët janë të shpëtuarit". (Tegabun, 16)
"Ata, të cilët bëjnë koprraci me atë që nga të mirat e veta u dha All-llahu, të mos mendojnë kurrsesi se ajo është në dobi të tyre. Jo, ajo është në dëm të tyre. Ajo e mirë me çka bënë koprraci, në ditën e kijametit do t'u mbështillet në qafën e tyre. All-llahut i mbesin trashëgim qiejt dhe toka, All-llahu është i njohur mirë më atë që veproni". (Ali Imran, 180)
"Ata që vetë janë koprracë dhe urdhërojnë njerëzit për koprraci, dhe e fshehin atë që ju ka dhënë All-llahu nga mirësitë e veta. Ne kemi përgatitur dënim të turpshëm për jobesimtarët". (Nisa, 37)
Pejgamberi s.a.v.s. thotë: "Ruhuni tepër nga koprracia, se ajo i ka shkatërruar ata që kanë qenë para jush." Gjithashtu ka thënë: "Xhymertia është pemë e cila rritet në Xhennet, dhe në Xhennet nuk do të hyjnë përveç xhymertëve, ndërsa koprracia është pemë e cila rritet në Xhehennem dhe në Xhehennem nuk do të hyjnë përveç koprracëve".
Më tutje Muhammedi a.s. thotë: "Tri gjëra janë shkatërruese: Grabitja të cilës i bindesh, lakmive të cilat pasohen dhe hutesa e njeriut me vetveten. Gjithashtu thotë: "Më e keqja që është te njeriu është lakmia dhe dobësia".
Dhe thotë: "All-llahu e urren koprracin gjatë jetës së tij, ndërsa xhymertin e don kur të vdesë". Dhe thotë Pjgamberi s.a.v.s.: "Mëkatari i xhymert është më i dashur te All-llahu se ibadetçiu koprrac." Dhe thotë: "Dy gjëra nuk gjinden së bashku te besimtari: "Koprracia dhe karakteri i keç".
Dije se rrënja e koprracisë është dashuria ndaj pasurisë. Ai që nuk ka pasuri nuk është koprrac, por ndien dashuri ndaj pasurisë. Dikush mund ta ketë pasuri dhe e ndan, që të tjerë të thonë për të se është i xhymertë. Edhe kjo nuk është e lavdëruar, sepse dashuria ndaj pasurisë të largon nga përmendja e All-llahut duke orientuar zemrën tënde kah dynjaja duke e lidhur me të aq sa i vie rëndë të vdesë dhe të takohet me All-llahun.
All-llahu i madhërishëm në Kur'anin fisnik thotë: "O ju që besuat, as pasuria juaj e as fëmijët tuaj të mos u shmangin prej adhurimit të All-llahut, e kush bën ashtu të tillët janë mu ata të humburit".(Mnafikun, 9)
"Juve u preokupoi përpjekja për shumimin (e pasurisë, të fëmijëve, të pozitës)!" (Tekathur, 1)
"S'ka dyshim se pasuria juaj dhe fëmijët tuaj janë vetëm sprovë, ndërsa ajo që është tek All-llahu, është shpërblim i madh". (Tegabun, 15)
Ndërsa Pejgamberi s.a.v.s. thotë: "Mos merrni patundshmërinë (pronësi-tokësore), që ta dashuroni dynjanë (këtë botë)".
Pejgamberi s.a.v.s. ishte pyetur: "Kush janë më të këqijtë e ummetit tënd"? U përgjigj: "Të pasurit". Pejgamberi s.a.v.s. thotë: "Kush merr nga dynjaja më tepër se sa i nevojitet, i ka bërë dëm vetit pa e diktuar fare".
Një njeri kishte thënë: "O i Dërguar i All-llahut nuk e dua vdekjen." Pejgamberi s.a.v.s. e pyeti: "A ke pasuri"? Njeriu u përgjigj: "Kam". Pejgamberi s.a.v.s. atëherë i tha: "Ndaje pasurinë tënde sepse zemra e njeriut është e lidhur me pasuri, prandaj nëse e ndanë pasurinë, atëherë dëshiron me kaluar me të, ndërsa nëse nuk e ndanë, ke dëshirë me qen me të".

Dunjaja është arë e ahiretit
Dije se pasuria nuk është gjithmonë e përbuzur.
Pejgamberi s.a.v.s. thotë: "Sa e mirë, pasuria e mirë në duart e njeriut të mirë". Dhe thotë: "Dynjaja është arë e ahiretit"
Siç dihet, njeriu në këtë botë është udhëtar, ndërsa dynjaja një vend pushimi (konak) në këtë rrugëtim, trupi është mjet transporti. Trupi nuk mund të ekzistoj pa ushqim dhe veshmbathje, e këto nuk mund të sigurohen pa para. Por, ai i cili e ka kuptuar dobinë e pasurisë dhe është i vetëdijshëm se ai është mjet, e furnizon transportin për rrugë,, por jo më tepër se sa ka nevojë. Nëse kufizohet në këtë ai është i lumtur, sikurse Pejgamberi s.a.v.s. i ka thënë Ajshes r.a.: "Nëse dëshiron të jesh me mua, nga dynjaja mjafto mu atë që i nevojitet udhëtarit dhe mos e ndërro petkun derisa ta arnosh". Dhe thotë: "O Zoti im bëre familjen e Muhammedit që të jetë e kënaqur me atë që ka, se nëse merr më tepër se sa ka nevojë do të shkatërrohet".
Kështu është edhe me udhëtarin, nëse merr plaçka më shumë se ka nevojë për rrugë, do të vdes nga pasha e rëndë dhe nuk do të arrijë cakun. Të marrurit më tepër-tejmase është shkatërruese për tri shkaqe:
1. Thërret në mëkat. Sprova në mirëqenie (në dynja) është më e rëndë se varfëria, ndërsa durimi në mirëqenie (kur ke çdo gjë) është edhe më i rëndë.
2. Mirëqenia fton në kënaqësi epshore, që është shkalla më e ulët, dhe plotësimi i dëshirave të epshit (egos impulsive-nefsit), dërgon te hipokrizia, gënjeshtra, armiqësia, dyfytyrësia dhe urrejtja. Për këtë Pejgamberi s.a.v.s. ka thënë: "Dashuria për dynjanë (pasurinë) është themel i çdo fatkeqësie".
3. Të largon nga përmendja e All-llahut të Madhërishëm, i cili është burim i lumturisë së Ahiretit, sepse zemra preokupohet me ngatërresa me tregtarët, punëtorët, bujqit, borxhlinjtë, mendimi si të mbrohet nga ata, nga hajnat, si dhe mendimi i cili preokupon për ta rritur pasurinë, si dhe si ta ruaj atë. Të gjitha këto e errësojnë zemrën, ndotin pastërtinë e saj dhe largojnë nga përmendja e All-llahut (dhikër).
Për këtë All-llahu i Madhërishëm tha: "Juve u preokupoi përpjekja për shumimin (e pasurisë, të fëmijëve, të pozitës)!Derisa të mos i vizitoni varrezat (të bëheni banues të tyre - të vdisni).Jo, nuk është ashtu! Gjithsesi këtë do ta kuptoni më vonë!Përsëri jo, jeni gabim! Më vonë do ta kuptoni!Jo, pse, sikur ta dinit me një dije të sigurt (nuk do të bënit ashtu).Ju patjetër do ta shihni xhehennemin.Madje atë do ta shihni të bindur plotësisht.Pastaj në atë ditë do të pyeteni për të mirat (e Dunjas)".(El Tekathur, 1-8), (Quhet -Suretul Tekathur- kaptina e krenarisë, për shkak të pasurisë së shumtë etj)
Si dhe ajetet: "Mjerë për secilin që ofendon e përqesh (njerëzit),Që ka tubuar pasuri dhe që atë e ruan të mos i pakësohet.E mendon se pasuria e tij do ta bëjë të përjetshëm".(El Humeze, 1-3)
Me siguri do të pyesësh, sa është e mjaftueshme (sa është kufiri-limiti i lejuar) të marrish nga dynjaja, sepse nëse pyet një të pasur për këtë, gati nuk ka asnjë prej tyre që thotë se atë që posedon është nën kufirin e lejuar. Por kupto se është e mjaftueshme të kesh me ngrënë dhe veshmbathje. Nëse nuk ke krenari të mjaftojnë dy palë rroba, një për verë dhe një për dimër. Nëse nuk e tepron në ushqim mjafton një, eventualisht dy herë në ditë, por me modesti. Nëse fiton dhe për atë ditë të mjaftojnë, kohën tjetër përkushtoja ibadetit, por nëse kërkon më tepër, atëherë je nga ata që anojnë kah dynjaja.
Por nëse nuk fiton ngase je preokupuar me dituri dhe ibadet dhe ke një burim financiar nuk je nga atë që e duan dynjanë, sidomos në këtë kohë kur zemrat kanë ndryshuar dhe në ato është futur lakmia, grabitja, urrejtja, xhelozia dhe njerëzit kanë kthyer kokën nga ata që kanë nevojë për ndihmë. Nëse e ke paramenduar fitimin për të ndihmuar fenë, atëherë je vetëm udhëtar me furnizim e jo udhëtarë i ngarkuar. Disa nuk mund të mjaftojnë me sasinë që e kam cekur. Le të mundohen duke dyfishuar por mos të jetë ajo pengesë në ibadet dhe dhikër ndaj All-llahut.
Në Kur'anin fisnik, All-llahu i Madhërishëm thotë: ".Kush u përmbahet dispozitave të All-llahut, atij Ai i hap rrugë,dhe e furnizon atë prej nga nuk e kujton fare. Kush i mbështetet All-llahut, Ai i mjafton atij." (Et Talak, 2-3)
Shkalla e xhumërtisë nuk arrihet, përveç me dhënien më tepër se sa obligon feja.

Ilaçi i koprracisë
Ila¬çi i koprracisë është mehlemi (balsami) i bërë nga dituria dhe praktika. Sa i përket diturisë, duhet të kesh njohuri çfarë shkatërrimi shkakton koprracia në Ahiret dhe që pasuria nuk të përcjellë deri te varri. Pasurinë duhet ta kuptosh si dhuratë nga All-llahu që ta shpenzosh ashtu si Ai e kërkon.
Nëse mendon se pasurinë do t'ua lësh fëmijëve, ndërsa vet shkon te All-llahu pa furnizim të duhur, kjo është injorancë e skajshme. Nëse fëmiun e ke edukuar në frymën e Islamit, atëherë atij i mjafton All-llahu, ndërsa nëse fëmiu është mëkatar, atëherë e ke ndihmuar me pasurinë e trashëguar në mëkate, dhe kështu edhe ti edhe ai do të vuani.
Ilaçi më i mirë është të obligohesh pa ndërprerë me ndarjen e pasurisë, përderisa ndarja e saj të bëhet traditë.
Gjithnjë të kesh ndërmend hadithin e Pejgamberit s.a.v.s.: "Xhymertia është pemë e cila rritet në Xhennet, dhe në Xhennet nuk do të hyjnë përveç xhymertëve, ndërsa koprracia është pemë e cila rritet në Xhehennem dhe në Xhehennem nuk do të hyjnë përveç koprracëve".Përgatiti: prim.dr.mes.sc. ALI F. ILJAZI

Allahu ju shperbleft per postimin.
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Koprracia dhe dashuria ndaj pasurisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: