islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Fillimi i Muajve Hënor EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Fillimi i Muajve Hënor EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fillimi i Muajve Hënor EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fillimi i Muajve Hënor EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Fillimi i Muajve Hënor EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Fillimi i Muajve Hënor EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fillimi i Muajve Hënor EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Fillimi i Muajve Hënor EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Fillimi i Muajve Hënor EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Fillimi i Muajve Hënor EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Fillimi i Muajve Hënor EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Fillimi i Muajve Hënor EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Fillimi i Muajve Hënor EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Fillimi i Muajve Hënor EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Fillimi i Muajve Hënor Empty20%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Fillimi i Muajve Hënor Empty7%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Fillimi i Muajve Hënor Empty37%Fillimi i Muajve Hënor Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Fillimi i Muajve Hënor

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Fillimi i Muajve Hënor Empty
MesazhTitulli: Fillimi i Muajve Hënor   Fillimi i Muajve Hënor EmptySat 27 Apr 2013 - 20:56

Fillimi i Muajve Hënor Images?q=tbn:ANd9GcQ4-SGGTmZfyyJSjIFnq1azZ1nnESWbmUK5AswfoYmVdnx0tj9_Dg Muhamed El-Gazali


Debati i muslimanëve rreth fillimit të muajve hënor është kthyer pothuajse në një shfaqeje komike!
Kështu, Fitër Bajrami i kaluar, në disa vende ishte në ditën e shtunë,të dielën dhe të hënën në disa vende të tjera.

Luhatjet e rezultateve të matjeve dhe përcaktimit të hënës së re me dy apo tri ditë diferencë kryekëput bie ndesh me unitetin islam! Neglizhimi i gjithë kësaj është barrë shumë e rëndë....

Lexova se një grup shkencëtarësh kishin llogaritur se hëna e re, shkenctarisht do të linte në filan ditë,filan orë dhe se vëzhgimi i saj para këtij çasti është i pamundur! Pa kaluar vetëm pak koh, lexova se disa dëshmitarë e kishin parë me sy të lirë hënën e re!!.

Atëherë thash me vete, njëra prej të dyjave: ose dëshmitarët janë të paqartë, ose astronomët kanë gabuar....dhe nuk ka supozim tjetër të tretë!

Pa dyshim që hëna në orbitën e saj ecën me një shpejtësi konstante, e cila nuk rritet dhe as nuk ngadalsohet.Ajo nuk e ul hapin e shpejtësisë për të pritur ndokënd dhe as nuk e rrit hapin në padurim të takimit me të!Kjo punë është ashtu siç e ka thënë Zoti ynë: "Ai është,I Cili e bëri diellin dritë dhe hënën shkëlqyese dhe i caktoi asaj fazat që të llogarisni numrin e viteve dhe përllogaritjen.Këtë Allahu nuk e krijoi përveçse me saktësi,hak...."

Fjalia e fundit e ajetit është vendimtare...lëvizja e hënës kryhet me saktësi, dhe se kjo lëvizje , në qoftë se arrihet zbulimi i saj me metoda bindëse e të siguirta, nuk lë vend për debate të kota.

Lind pyetja: "Nga ta marrim këtë bindje dhe siguri?"
Përgjigjja: "T`i kërkojmë komisionit të zbulimit të vërtetësive t`u falenderojnë observatorëve në Uashington, Moskë,Londër,Paris dhe të njihemi me kohën, kur arrihet bashkimi mes hënës, tokës dhe diellit, e të marrim një përgjigje të prerë rreth mundësisë së shikimit të këtij bashkimi.Atëherë, në qoftë se është e pamundur , ne refuzojmë çdo dëshmitar që njeri e ka imagjinuar ose është ngatërruar".

Bindja dhe siguria shkencore patjetër duhet të respektohet dhe çdo gjë përveç kësaj të menjanohet.Në të vërtetë, unë ndjej konfuzion kur lexoj nëpër gazeta se astronomët janë të sigurt se është e pamundur të shikohet hëna e re, pastaj dëgjoj pas kësaj se hëna e re është parë në këtë apo atë vend.

Unë kërkoj një hetim shkencor dhe botëror të kësaj tragjedie!Ose të ndryshojmë observatorët dhe shkencxtarët tanë për mungesë vërtetësie, ose të procedojmë dëshmitarët, sytë e të cilëve kanë parë çfarë nuk ka lindur në horizont!Heshtja ndaj kësaj kontradikte nuk lejohet.

Përktheu:Lavdrim Hamja
Për Forumin islamieshtedrit:Ilaz Salihi
Marur nga Revista:Etika Prill 2013
Allahu ju shperbleft per postimin.
Fillimi i Muajve Hënor 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Fillimi i Muajve Hënor
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: