islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty20%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty7%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty37%Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Empty
MesazhTitulli: Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë   Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë EmptyFri 5 Apr 2013 - 23:36

Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Glaubensbekenntnis240
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë

“Ebu Bekër, Allahu i madhërueshëm të shpërbleftë me mëshirën e tij. Me një siguri të madhe pohoj: se ke qenë miku, përkrahësi dhe shoku më i afërt i të dërguarit të All-llahut.. Ke qenë njeriu i parë që e pranoi Islamin dhe që ndaj obligimeve të veta në udhëheqje ishe më besniku. Në afërsi me All-llahun ke qenë i pashoqë. Ti ke qenë ai që i ke pasur më së shumti frikën e All-llahut, që ke respektuar më së shumti Islamin, fenë e All-llahut, që me dashurinë më përkëdhellëse shoqërove Muhamedin a. s. dhe fjalës së tij i kushtove më së shumti rëndësi.
Në mesin e këtij populli ke qenë trimi më i mirë; në aspektin e bashkimit dhe harmonisë më i miri i rangut më të lartë, dhe ti je ai që më së shumti ndoqe mënyrën e jetës së të dërguarit të All-llahut dhe që e respektove më së shumti. Le të zgjedhë All-llahu për ty, në emër të të dërguarit të Tij e të popullit, shpërblimin më të madh. Derisa njerëzit të dërguarin e All-llahut e konsideronin gënjeshtar, ti ishe ai që i’a pranove fjalët dhe i shërbeve me veshë e me gojë, dhe për këtë u shpërbleve me emrin “Siddik” i ndershëm, faqebardhë. Derisa njerëzit vepronin me nënçmime të ndryshme ndaj tijë, ti për të i dhe të gjitha. Derisa çdo kush qëndronte në vendin e vetë, ti bashkë me të u bënit ballë të gjtha sulmeve. Në momentet më të vështira iu gjende në ndihmë, dhe ti ishe shoqëruesi i tij në shpellë dhe gjatë hixhretit vazhdimisht në përcjelljen e tijë.
Ti ke qenë zëvendësi i tije në zbatimin e urdhrave të All-llahut dhe në udhëheqjen e shtetit dhe të popullit,- një detyrë që e kreve me ndërgjegjen më të lartë.
Kur i mbërthente friga ashabët, ti shfaqje një trimëri të vaçant dhe, për ti shpëtuar ata, çdoherë dilje në mbrojtje të tyre. Kur ata mendonin se ishin të dobët, ti ishe i fortë. Dhe, ja, duke qenë i tillë, dhe me gjithë dëshirat e intrigantëve dhe intrigat e ziliqarëve, ti nuk e braktise qëndrimin tënd dhe duke i mposhtur armiqtë, punën e more në duar. Ti je ai që e mbrojti më së shumti fenë e vetë dhe që fliste më së paku. Në mesin tonë ti ishe me mendime më të drejta. Shprehja “njeriu më i preferueshëm” ka të bëjë me ty. Ti ke qenë trimi më i madh në këtë tokë, punët më të ndershme i ke kryer ti, dhe ndaj muslimanëve ke pasur mëshirë.
Për shkak të këtyre cilësive të tua Resullullahi të ka thënë, se ti je personi më i besueshëm. Ke qenë i ligshtë nga trupi, por kur bëhej fjalë për urdhrat e All-llahut, aty tregoje fuqi dhe trimëri të madhe. Për veten tënde ishe shumë i thjeshtë, por tek All-llahu i Madhërishëm ishe i madh, kurse para syve të njerëzve që kishe përreth, ishe i çmueshëm. Tek ti nuk gjeje kurrë ndonjë mangësi. I afërmi dhe i largëti për ty ishin të barabartë, po më i afërti tek ti ishte ai që e adhuronte dhe i nënshtrohej All-Allahut më së shumti. Krenaria jote ishte me të vërtetën, besimi me ty gjeti maturinë e tij, kurse imani- me ty forcohej.
Je lodhur, shumë je lodhur. S’ka dyshim se ke shkuar që të shpëtosh, dhe për shkak të mungesës tënde të gjitha qeniet filluan të dridhen. Ne jemi të kënaqur me caktimin e Allahut, por, të betohem me Zotin se që nga vdekja e të dërguarit të Allahut kësi fatkeqësie nuk u ka ndodhur myslimanëve. All-llahu të bashkoftë me të dërguarin e Vet, por edhe ne të mos na shlyejë nga shpërblimi i Tij, dhe pas teje të mos na lë në humbje”.
Këtë fjalim të Aliut r. a. të gjithë të pranishmit e dëgjuan në qetësi të plotë që të gjithë duke qarë një zëri thanë: O kushëriri i të dërguarit të All-llahut, ke folur të vërtetën! Qoftë i kënaqur All-llahu me të dhe me të gjithë myslimanët! Amin. |RadioDituria|

Përshtati dhe përgatiti: SHEVKI SH. VOCA

Botoi “DITURIA ISLAME”

Allahu ju shperbleft per postimin.
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Fjalimi i Aliut r.a. para dyerëve të Ebu Bekrit r.a. me rastin e vdekjes së tijë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: