islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty96%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty0%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty0%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty0%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty1%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty2%Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë Empty
29032013
MesazhKur Izraeli i kërkon falje Turqisë

Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë (u39u)fehmi%20huvejdi%206236737Autor: Prof. Fehmi Huvejdi

Disa prej gazetave arabe kishin vënë në pah lajmin rreth kërkim faljes që Izraeli i kishte bërë Turqisë përderisa disa të tjera e kishin anashkaluar këtë lajmë tërësisht duke u fokusuar në kthimin e normalizimit të marrëdhënieve në mes të këtyre dy vendeve.

Edhe nëse ky dallim ka qenë një rastësi, prapë kjo e pasqyron një mospërputhje sa i përket leximit të ndodhive në politikën e jashtme të Turqisë. Kjo divergjencë është më e qartë nëse shikohet tek komentet e adresuara në gazetat që u morën me lajmin nëpër vendet arabe e sidomos tek ato që u munduan të e ulin vlerën e lajmit duke vënë në pikëpyetje atë që eventualisht mund të fshihet prapa kësaj.

Nga ana ime, më duhet të pranoj se nuk më gëzon aspak kthimi i marrëdhënieve në mes të Turqisë dhe Izraelit e aq më pak nëse flitet për çfarëdo marrëdhënie që eventualisht mund të ketë në mes të Egjiptit dhe Izraelit, ashtu siç nuk më gëzon aspak fakti që Turqia edhe më tej të mbetet anëtare e NATO-së. Me gjithë atë, unë prapë them se vetë paragjykimi i politikës së jashtme të Turqisë llogaritet vetvetiu si një fajësim përkitazi me realitetin e drejtë.

Ne të gjithë, shumë mirë e dimë se kur qeveria e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim kur erdhi në pushtet e gjeti vendin nën një sundim shumë efikas të ushtrisë, e cila kishte lidhje shumë të thella dhe shumë të besueshme me NATO-në, Shtetet e Bashkuara dhe me vetë Izraelin. Gjendja e saj, sa i përket kësaj çështje, nuk ka ndonjë dallim të madh nga cila do qeveri popullore e cila do ta merrte pushtetin siç është Egjipti për shembull, dhe po ashtu e gjen se ajo ka shumë marrëveshje dhe shumë bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara.

Po ashtu ajo është e obliguar të i përmbahet marrëveshjes paqësore që ka me Izraelin dhe se kjo dhe marrëveshjet tjera, para së cilave e kishte gjetur vetën pas ardhjes në pushtet, nuk ia mundëson që të jetë e lirë e sidomos nëse bëhet një balancim i forcave.

Për këtë arsye, ajo ndodhet para tri skenarëve të mundshme:

Ose të i dorëzohet kësaj dhe të e merre me lehtësi këtë çështje,

Ose të e kundërshtojë dhe të ballafaqohet me pasojat,

E nëse dorëzimi ndaj realitetit dhe refuzimi i tij janë të pamundura atëherë asaj nuk i mbetët asgjë tjetër vetëm që të mundohet që të përfitojë më të mirën e mundshme prej këtyre marrëveshjeve duke u munduar kështu të e kthejë tërë këtë në favor të saj sa i përket pozicionit të saj në rajon dhe vetë të ardhmes së saj.

Qeveria e Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim e kishte trashëguar këtë pozicion të keq dhe nuk e teprojmë nëse themi se Turqia në atë kohë ( në vitin 2002 )ishte plotësisht e dorëzuara pra prehrit të Amerikës dhe Izraelit dhe as që kishte ndonjë interesim për çështjen e Palestinës. Edhe pse edhe sot nuk ka ndonjë ndryshim të madh në marrëdhëniet e tyre nga aspekti ushtarak dhe ekonomik, vlen të cekët për lëvdatë kthimi i marrëdhënieve në mes të popullit të Turqisë dhe atij të Palestinës sepse pas një kohe të gjatë të shkëputjeve dhe ndërprerjeve të këtyre marrëdhënieve ato prapë janë rindërtuar.

Kjo dëshmohet edhe me protestat dhe demonstratat e zhurmshme dhe armiqësore që u mbajtën, anë e kënd Turqisë, kundër Izraelit kur ai ushtronte terror në Gaza në vitin 2008. E po ashtu nuk ka mbetur më sekret për askënd se mbrojtja e kauzës palestineze dhe akuzat e vazhdueshme ndaj pushtimit izraelit janë bërë pjesë e pandashme e agjentes politike turke në të gjitha forumet dhe takimet tjera ndërkombëtare.

Po ashtu askush prej nesh nuk mund të e harrojë qëndrimin e Erdoganit dhe përplasjen e tij që e pati me Shimon Peresin në konferencën e Davosit, e që rezultojë edhe më braktisjen e kësaj konference nga ana e Erdoganit dhe e tërë kjo ishte për shkak të çështjes palestineze dhe fajësimi i tij i fundit ishte përsëri kundër sionistëve duke e quajtur e llogaritur të njëjtën çështje si krim kundër njerëzimit.

Ndërsa që prej tri viteve, kur Izraeli kishte vrarë tre turq të cilit ishin pjesë e anijes ‘’ Marmara ‘’ që ishte nisur nga Turqia për të thyer rrethimin e Gazës, Turqia e ka larguar ambasadorin e Izraelit në Ankara dhe ka bërë ngrirjen e çdo marrëdhënie me Izraelin e ndërsa Erdogani rreth kësaj ishte shprehur se vendi i tij nuk do të normalizonte marrëdhëniet përderisa Izraeli nuk përgjigjet pozitivisht dhe nuk përmbush tri kushtet e vëna nga Turqia.

Këto kushte janë:

- Kërkimi falje nga ana e Izraelit.

- Kompensimi i dëmeve të shkaktuara.

- Heqja e bllokadës ndaj Gazës.

Përgjatë këtyre tri viteve Izraeli vazhdimisht kishte refuzuar që të përmbushte këto tri kushte ndërsa Ankaraja ishte ajo që vazhdimisht insistonte dhe këmbëngulte në kërkesat e saj. Ndërsa marrëdhëniet në mes të dy vendeve vazhdimisht shkonin drejtë përkeqësimit, derisa nuk erdhi për vizitë javën e kaluar në rajon Presidenti i Shteteve të Bashkuara Barak Obama. Ishim shumë të habitur kur mediat zyrtarisht lajmëruan se Izraeli ka pranuar të tri kushtet e Turqisë me në krye kërkim faljen ndaj saj e që këtë nuk e ka bërë ndaj asnjë shteti me përjashtim të Shteteve të Bashkuara të Amerikës kur e kishin fajësuar Izraelin për fundosjen e një anije spiune të Amerikës në vitin 1967 ku si pasoj e fundosjes ishin mbytur 31 ushtarë amerikan.

Sipas disa informatave që posedoje, Kryeministri i Turqisë, Erdogani i kishte telefonuar Presidentit të Egjiptit, Dr. Muhamed Mursit dhe e kishte njoftuar për kërkim faljen e Izraelit para se kjo të bëhej publike në media dhe se të njëjtën gjë e kishte bërë edhe me Udhëheqësin e Zyrës për Politikë të Lëvizjes së Hamasit, me Halid Mishal të cilin po ashtu e kishte informuar për këtë çështje.

Që nga ajo ditë ende nuk kanë pushuar debatet në Izrael rreth rënies së Netanjahut nga kryelartësia e tij dhe domosdoshmëritë strategjike që e quan drejt këtij vendimi, e në veçanti ajo në lidhje me situatën dhe gjendjen në Siri dhe të qëndrimeve të vendeve të rajonit rreth gjendjes në Siri.

Ndërsa në lidhje me këtë Erdogani është shprehur se vendi i tij do të monitorojë me kujdes sjelljet e Izraelit në terren për të parë se çfarë qëndrime dhe se si do të pozicionohen tash e tutje sa i përket heqjes së bllokadës ndaj Gazës.

Dhe sipas njohurive që kam, veçse kanë filluar telefonatat për koordinimin e një vizite të Erdoganit në Gaza për të parë nga afër gjendjen dhe ndryshimet që do të duhej të ndodhnin atje dhe se kjo vizitë pritet që të ndodhë brenda tri javëve të ardhshme.

Por qarqe politike në Turqi kanë bërë të ditur se tashmë është thuajse e pamundur që të mund të normalizohen dhe të kthehen siç ishin më parë marrëdhëniet në mes të Ankarasë dhe Tel Avivit, sepse përgjatë këtyre tri viteve në mentalitetin e turqve janë krijuar barriera përkitazi me këtë situatë e që do të jetë tepër e vështirë tejkalimi i tyre.

Qëllimisht po i shmangëm bisedës rreth reagimit të Kajros kur Izraeli i kishte vrarë 6 policë egjiptian në Gusht të vitit 2011. Kur Ministri i Mbrojtjes së Izraelit, Ehud Barak ishte mjaftuar vetëm me përmendjen në Këshillin Ushtarak të pushteti të atëhershëm se i vinte keq për atë që ka ndodhur duke i premtuar se do të niste një proces për të bërë hetimet rreth këtij rasti por që pas një kohe u harrua tërësisht.

Kjo shmangie ka ardhur si pasoj e asaj se jam i bindur se një krahasim i tillë është krahasim i turpshëm, por megjithatë një përmendje kalimthi do të na mundësonte të e kuptojmë dhe të e çmojmë pozicionin e Turqisë sepse unë nuk mundem që për shkak të turpit të e fsheh faktin se ajo është shumë më e avancuar se qëndrimet e shumë vendeve arabe.

Me të vërtetë ajo në të cilën jam duke bërë thirrje është kuptimi dhe vlerësimi sepse ne nuk mund të jemi të kënaqur me minimumin e asaj që e japin disa vende arabe e në anën tjetër të kërkojmë prej Turqisë që të e jap maksimumin e saj.

Përktheu: Artan Musliu

Allahu ju shperbleft per postimin.
Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë :: Komentet

No Comment.
 

Kur Izraeli i kërkon falje Turqisë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: