islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Zhveshje nga kjo botë EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Zhveshje nga kjo botë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Zhveshje nga kjo botë EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Zhveshje nga kjo botë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Zhveshje nga kjo botë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zhveshje nga kjo botë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Zhveshje nga kjo botë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Zhveshje nga kjo botë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Zhveshje nga kjo botë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zhveshje nga kjo botë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Zhveshje nga kjo botë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Zhveshje nga kjo botë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Zhveshje nga kjo botë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Zhveshje nga kjo botë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Zhveshje nga kjo botë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Zhveshje nga kjo botë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Zhveshje nga kjo botë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Zhveshje nga kjo botë Empty96%Zhveshje nga kjo botë Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Zhveshje nga kjo botë Empty0%Zhveshje nga kjo botë Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Zhveshje nga kjo botë Empty0%Zhveshje nga kjo botë Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Zhveshje nga kjo botë Empty0%Zhveshje nga kjo botë Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Zhveshje nga kjo botë Empty1%Zhveshje nga kjo botë Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Zhveshje nga kjo botë Empty2%Zhveshje nga kjo botë Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Zhveshje nga kjo botë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Zhveshje nga kjo botë Empty
26032013
MesazhZhveshje nga kjo botë

Zhveshje nga kjo botë U186u115O dynja, mashtro tjetërkënd veç meje. A une të kam zënë rrugën?! A për mua je përmalluar?! Kurrën e kurrës. Të kam shkurorëzuar treshe të pakthyeshme. Jeta jote është e shkurtër. Gabimi yt është i neveritshëm..

Transmetohet se Shemsudin Dimeshkiu e pyeti Xhelaludin Rumiun: “Cili është synimi i dijes?” Xhelaludin Rumiu përgjigjet:”Njohja e së vërtetës.” Shemsudin Dimeshkiu pa iu qasur përgjigjes së Rumiut i thotë: Nëse dija nuk e zhvesh të zotin e saj nga uni i tij, sherri i saj është më i madh se hajri i saj” Mjaftoi kjo thënie për ta bërë Rumiun ti nënshtrohet terbijetit të shehut të tij shumë të shtrenjtë Shemsudin Dimeshkiut. Çdo njohës, sado pak, i halifes së katërt, Aliut (r.a), do të ndalej për një farë kohe e të pyeste veten rreth arsyes së lartë e shumë fisnike që e bëri Profetin Muhamed (a.s) të thotë për të, natën e betejës së hajberit: “Nesër do ia jap flamurin një burri që e do Allahun dhe Profetin e Tij, por dhe Allahu dhe Profeti i Tij e duan atë” Ngutshëm mund të themi se arsyeja është e përmendur brenda vetë hadithit: “Ai e do Allahun dhe Profetin i Tij, por dhe Allahu e Profeti i Tij e duan atë” Prapë pyetja mbetet e hapur: po cili qe shkaku për të cilin atë e do Allahu dhe i dërguari i Tij? Përsëri mund të përgjigjemi se shkaku ka të bëjë me dashurinë që kishte Aliu (r.a) për Allahun dhe Profetin e Tij. Pas gjithë kësaj, përsëri çështja mbetet e varur: cila qe arsyeja që Allahu i Lartmadhëruar ia pranoi Aliut (r.a) dashurinë që kishte për Allahun dhe Profetin e Tij (a.s)? Pyetja e fundit shtrohet sepse shumë kush mund të pretendojë se e do Allahun dhe Profetin e Tij (a.s), por gjithçka është të të dojë Allahu dhe Profeti i Tij, e kjo e fundit duhet të ketë të bëjë me një arsye tjetër... . Transmetohet se në një nga betejat me politeistët, Aliu (r.a) ngre shpatën e tij për të goditur një politeist të cilin e kishte rrëzuar përdhe. Shpata e Aliut supozohej të godiste edhe më fortë politeistin pasi ky i fundit e pështyu në fytyrë. Por faktikisht ndodhi e kundërta. Aliu e uli shpatën dhe e la të lirë politeistin. Kur u pyet Aliu (r.a): si është e mundur që e le të lirë politeistin, ai përgjigjet: Pata frikë se goditja nuk do të ishte për hatër të Allahut të Madh.

Zhveshje... Ajo që i karakterizon të dashurit e Allahut është se vlerat e tyre i kanë vërtetuar situatat, ngjarjet por edhe momentet. Ngjarjet përbëhen nga elementë kronologjik, shtrihen në kohë dhe zënë sipërfaqe në të. Ndërsa momentet, për ta shprehur thjeshtë, janë një pikë në kohë apo thënë ndryshe janë një çast. Sakaq ngjarjet të lënë kohë të mendohesh, të studiosh reagimin, madje edhe ta korrigjosh atë nëse reagon jo ashtu siç duhet. Ndërsa reagimet në momente, janë të thjeshta, pra vetëm me një element, i drejtë apo i gabuar qoftë. Kështu që ngjarjet i mundësojnë ndërgjegjes të proçesojë për largimin e mjegullnajave dhe reve të egos, të cilat pengojnë dritën e hatrit të Zotit të mbushë zemrën. Ndërsa momenti, që lejon një identifikim të vetëm, kërkon kthjelltësinë e momentit. Por kjo e fundit, pikërisht kjo e fundit, s’ka të bëjë aspak me spontanitetin apo koiçidencën. Ajo ka të bëjë me stërvitjen e vazhdueshme të shpirtit për të rezistuar ashtu i zhveshur, ndaj acareve e ngricave por edhe ndaj zhegut, vapës e zagushisë që sjellin fama, prestigji, pozita, pasuria, epshet e orekset e lloj llojta të kësaj dynjaje. Reagimi i Aliut (r.a) është një çast në një kontekst të ngarkuar me elementë që thuajse e bëjnë të pamundur dallimin e çastit nga çasti, apo elementit nga elementi. Tek e fundit ajo goditje, sipërfaqësisht, do të kishte qenë një prej shumë goditjeve të tjera të justifikuara nga vet ngjarja, beteja me politeistët zullumqarë e armiqësor. Por Aliu (r.a) na mëson ndryshe dhe na hap një perspektivë të re.

“O dynja, mashtro tjetërkënd veç meje. A mua më ke zënë rrugën?! A për mua je përmalluar?! Kurrën e kurrës. Të kam shkurorëzuar treshe të pakthyeshme. Jeta jote është e shkurtër. Gabimi yt është i neveritshëm... . Oh sa udhëtim i gjatë, sa rrugë e egër e sa pajime të pakta!” Kështu e shpreh Aliu (r.a) zhveshjen e tij ndaj çdo joshje që mjegullon rrugën e tij drejt hatrit të Zotit.

Angazhimi i vazhdueshëm çon në vigjilencë të vazhdueshme Pozicionimi i momentit ka përbërë gjithmonë për njerëzit e mirë atë që quhet fitne (sprovë). E kanë quajtur kështu sepse ai të grish rrëmbimthi e befas të mbash qëndrim. Mirë po ky fakt bëhet i frikshëm kur mendon problemin e gafletit (të pavëmendjes) nga i cili karakterizohet mishërueshëm njeriu. Kjo karakteristikë mund të jetë pre, kurdoherë, e shfrytëzimit befasues të nefsit dhe sëmundjeve të saj, dynjasë dhe joshjeve të saj, sfidave të jashtme dhe të papriturave të tyre. “Udhëzohuni me ata që kanë kaluar tek Allahu i Madhërishëm sepse fundi i të gjallëve nuk dihet” thonin Abdullah Ibnu Mesudi dhe Abdullah ibnu Umeri duke u nisur nga ky realitet. Pikërisht ky realitet i ka bërë njerëzit e mirë të jenë vazhdimisht të angazhuar në stërvitjen e nefsit për betejën permanente me grishjet e dynjasë, që ka si trofe zhveshjen apo atë që ndryshe Aliu (r.a) e quante shkurorëzim të pakthyeshëm për hatër të Zotit të gjithësisë.

Angazhim i vazhdueshëm për zhveshje të vazhdueshme Veçoritë e qenies krijuese të njeriut, Allahu i Madhëruar, objektivi i ekzistencës së vet njeriut, natyra e kësaj bote në të cilën angazhohet për të realizuar qëllimin e ekzistencës së tij, karakteri i botës tjetër, të gjithë këto realitete absolute i bëjnë apel njeriut për angazhim të gjithanshëm, të qëndrueshëm e të vazhdueshëm për zhveshje nga çdo gjë që mund të asimilojë qoftë edhe një çast të jetës për hir të së pa qenës, të asaj që zhduket, të papërjetshmes, të pavlerës. E kështu njeriu prezantohet me thelbin e tij të vërtetë: të jetuarit e çdo çasti e momenti, të çdo elementi të ngjarjes së jetës së tij, vetëm për të vërtetën absolute, për hir të asaj të vërtete pa të cilën çdo reagim e pozicionim është i pavërtetë.

“Thuaj: namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janë vetëm për Allahun, Zotin e të gjithë botëve. Për këtë jam urdhëruar, dhe unë jam i pari i myslimanëve” Enam 163. Në këtë verset kuranor, kemi një bashkim të veçantë të elementëve të vetë versetit. Kemi përmendjen e të veçantës bashkë me të përgjithshmen, kemi përmendjen e adhurimeve specifike të namazit e kurbanit, bashkë me vetë jetën dhe vdekjen. Por të gjithë këta elementë të këtij verseti i ka bërë të jenë bashkë dhe të qënësishëm në të njëjtin kontekst hatri i Allahut, Zotit të gjithë botëve. Ky bashkim na inspiron një koncept shumë jetik në lidhje me zhveshjen: Namazi dhe Kurbani, si adhurime të veçanta mund të jenë për hatër të Zotit të botëve vetëm nëse njeriu është mësuar dhe praktikuar të jetojë për hatër të Allahut dhe vazhdon të stërvitet pa ndërprerë për të vdekur për hatrin e Tij. E veçanta s’ka se si të mos jetë pjesë e të tërës. Njëkohësisht, asimilimi qoftë edhe i një elementi të vetëm për të paqenësishmen, të pavlerën dhe të zhdukshmen mund të cenojë rëndë vazhdimësinë e të jetuarit dhe të vdekurit për hatrin e Zotit të gjithësisë.“Do të vdisni ashtu siç jetoni, do të ringjalleni ashtu siç vdisni dhe do të bashkoheni për llogari ashtu siç ringjalleni” Hadith. Ibnul-Kajimi i konsideron momentet e jozhveshjes pika vdekjeprurëse (mekatil), ku nëse njeriu goditet rrezikon të vdesë. Transmetohet se në një prej betejave dikush prej sahabeve i tha Profetit (a.s): filani po lufton me shumë zell dhe trimëri. Profeti (a.s) tha: ai është prej banorëve të zjarrit. Pasi mbaroi beteja sahabet filluan të kontrollojnë të rënit në fushëbetejë. Luftëtarin trim e të guximshëm e gjetën të plagosur. Por ndodhi e padëshiruara. Luftëtari vrau veten për arsye se nuk mund të duronte faktin se nuk kishte rënë dëshmor, në fushëbetejë... !

Përjetësimi i zhveshjes Ato që përbëjnë piketat orientuese për udhëzimin me jetën model të profetëve (a.s), janë pikërisht ato ngjarje, të përjetësuara në Kuran, ku profetët kanë shfaqur dhe shprehur zhveshjen absolute nga uni i tyre. Janë ato ngjarje dhe momente ku kanë reaguar dhe janë pozicionuar vetëm për Allahun. Historia e Ibrahimit (a.s) dhe birit të tij Ismailit (a.s) spikat pikërisht me ngjarjen dhe momentin e nënshtrimit të të dyve ndaj aktit të kurbanit për hatër të Zotit. Historia e Jusufit (a.s) spikat me triumfin ndaj joshjes femërore që i kushtoi burgimin për shumë vite radhazi. Spikat me faljen e vëllezërve të tij të cilët kishin komplotuar për ta vrarë. Spikat me falënderimin për Allahun, pasi Jusufi (a.s) u bë mbret, falënderim ky që shprehet i mishëruar me thjeshtësinë e tij të plotë para Allahut Fuqiplotë. Në këtë falënderim shumë të bukur e të plotë, ai i atribuon Allahut të Madhërishëm të gjitha mirësitë madhore që po përjetonte ai dhe familja e tij. Zhveshje nga dobësia, zhveshje nga frika, zhveshje nga dyshimi, zhveshje nga pasiguria, zhveshje nga orekset e ulëta e momentale, zhveshje nga urrejtja, zhveshje nga babëzia dhe grykësia, zhveshje nga deliri i madhështisë, zhveshje nga mendjemadhësia e vetëpëlqimi, të gjitha këto përbëjnë zhveshje nga vetja vetëm për hatër të të Madhit Allah. Aishja (r.a) na njofton se Profeti (a.s) nuk është zemëruar për veten e tij asnjëherë. Kur u kthye nga Taifi, i fyer i dërmuar, iu drejtua Allahut: “O Allah nëse nuk je i zemëruar me mua nuk më intereson asnjë gjë tjetër” Në betejën e Uhudit, ashtu i plagosur e i sakatuar nga populli i tij politeist iu lut Allahut: “O Allah fale popullin tim se ata nuk dinë”, në kundërshtim me kërkesën e shtruar prej disa sahabe për mallkim të politeistëve agresor e gjakderdhës. Profeti (a.s) i përgjigjet Usame bin Zejdit, kur ky i fundit ndërmjetësoi për pezullimin e masës ndëshkimore ndaj një vjedhëseje: “Nëse Fatimja e bija e Muhamedit (a.s) do të kishte vjedhur, edhe atë do ta kisha ndëshkuar”

Tullat e përjetshme Rilindja e popujve gjithmonë ka filluar duke u frymëzuar dhe udhëzuar, pikërisht nga ato ngjarje ku është kristalizuar të zhveshurit nga vetja, për Zotin e gjithësisë. Këto ngjarje përbëjnë përherë atë që dikush i quan tulla të përjetshme ku popujt vënë dhe mbështesin këmbët e tyre për tu ringritur pas çdo rënie. Sipas analizave historike, umeti mysliman me në krye Umer Ibnu Hatabin (r.a) do ta kishte shumë të vështirë të realizonte ato arritje të mëdha nëse nuk do të ishte qëndrimi i Ebu Bekrit ndaj valës së organizuar blasfemike të shumë fiseve arabe. Umeti mysliman nuk dihet se ku mund të kishte përfunduar po të mos ishte pozicionimi i duhur i Othmanit (r.a) ndaj havarixhëve. Katrahurë dhe përçarje e pandreqshme do t’i kishte ndodhur umetit nëse nuk do të kishte toleruar Hasani (r.a), nipi i Profeti (a.s) ndaj Muavije bin Sufjanit (r.a). “Ky biri im është zotëri. Me të Allahu ka për të bashkuar dy grupe shumë të mëdha të myslimanëve” tha Profeti (a.s) pikërisht për nipin e tij Hasanin (r.a). Modeli i kalifatit të drejtë dhe mundësia e rikthimit të këtij modeli në çdo kohë do qe harruar nëse nuk do qe propozimi i kthjellët e i sinqertë që i bëri Tabiu i nderuar, Rexha bin Hajve, Hisham bin Abdulmelikut, për emërimin e Umer bin Abdulazizit si kalif. Mbreti historik, Salahudin Ejubi, nuk do kishte bërë të mundur bashkimin e umetit, të Egjiptit e të Shamit, për të çliruar Kudsin nëse nuk do qe edukimi i sinqertë e i suksesshëm i mbretit të drejtë Nurudin Zenkiut. Por edhe umeti nuk do qe mobilizuar për rikthimin e Kudsit nëse nuk do qe mundi dhe puna e vazhdueshme edukuese e Imam Gazaliut dhe llojit të tij. Sultan Abdulhamidi vazhdon të jetë akoma, edhe në ditët tona, burim frymëzimi, shprese dhe këmbëngulje për qëndrime shumë të guximshme, fisnike e të madhërishme ndaj çështjes së Palestinës, Kudsit dhe Xhamisë Aksa. Zhveshje... . “Oh sa udhëtim i gjatë, sa rrugë e egër e sa pajime të pakta!” Këto e karakterizojnë këtë botë. Pikërisht për këtë nevojitet pambarimisht : “Zhveshje”[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Zhveshje nga kjo botë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Zhveshje nga kjo botë :: Komentet

No Comment.
 

Zhveshje nga kjo botë

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: