islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Aktrim perfekt EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Aktrim perfekt EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Aktrim perfekt EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Aktrim perfekt EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Aktrim perfekt EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Aktrim perfekt EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Aktrim perfekt EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aktrim perfekt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Aktrim perfekt EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Aktrim perfekt EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Aktrim perfekt EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Aktrim perfekt EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Aktrim perfekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Aktrim perfekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Aktrim perfekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Aktrim perfekt EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Aktrim perfekt EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Aktrim perfekt EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Aktrim perfekt EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aktrim perfekt EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Aktrim perfekt EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Aktrim perfekt EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Aktrim perfekt EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Aktrim perfekt EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Aktrim perfekt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Aktrim perfekt EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Aktrim perfekt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Aktrim perfekt EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Aktrim perfekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Aktrim perfekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Aktrim perfekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Aktrim perfekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Aktrim perfekt EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Aktrim perfekt EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Aktrim perfekt EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Aktrim perfekt Empty96%Aktrim perfekt Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Aktrim perfekt Empty0%Aktrim perfekt Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Aktrim perfekt Empty0%Aktrim perfekt Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Aktrim perfekt Empty0%Aktrim perfekt Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Aktrim perfekt Empty1%Aktrim perfekt Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Aktrim perfekt Empty2%Aktrim perfekt Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Aktrim perfekt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Aktrim perfekt Empty
22032013
MesazhAktrim perfekt

Aktrim perfekt U59umo11Mos u mërzit me dikë që ndryshon befasisht, ndoshta ka hequr dorë nga aktrimi dhe i është kthyer karakterit të tij të vërtetë. Sokrati

E mërkure 20 Mars 2013 19:23 Nga: Dr Selman Aude Nëna e gjeti vogëlushen e saj me duart gjithë buzëkuq, gjë e cila e xhindosi dhe e bëri ti japë ca dacka që të mos e përsërisë më këtë akt. Pasi e bija doli nga dhoma e saj e gjumit, e ëma lexoi në pasqyrë fjalët:”Mami, të kam xhan!” E ëma u kthye sërish që ta rrahë sepse i kishte bërë pis pasqyrën, të cilën sapo e kishte pastruar. Nuk ishte ndjesia e vërtetë e nënës ajo që e shtyu të injorojë shprehjen e dashurisë nga e bija, por ishte roli aktrues dhe shtirës i saj. Sa më spontan dhe larg shtirjes të jetë njeriu, aq më pranë vetes dhe karakterit të tij të vërtetë është. Kushedi sa aktorë komikë fshehin depresion të thellë pas të qeshurave të tyre, depresion i cili arrin gjer në mendime suicidale. Ai që hiqet dhe shtiret si i lumtur dhe u fal të gjithëve buzëqeshje, mund të fshehë pas dhëmbëve të tij të bardhë, kushedi sa vuajtje dhe mjerim shpirtëror. Në marrëdhëniet romantike mes dy të fejuarve, ka shumë aktrim dhe shtirje, për të tërhequr vëmendjen e tjetrit/tjetrës. Unë përmbush rolin që të pëlqen, me kusht që edhe ti të përmbushësh rolin që pëlqej unë. Për një person i cili më bën të ndihem i veçantë, më fal dashuri dhe më plotëson nevojat, me të do të luaj rolin që më kërkon. Një marrëveshje e pa shpallur dhe e pavetëdijshme shpesh herë, çon në vendime të pastudiuara. Përgjithësisht, rënia në dashuri nuk i shpëton iluzionit, i cili shkaktohet nga rendja pas “Egos” dhe nevojave të saj. Aktrimi i shtirur mes dy të dashuruarve, e rrit nivelin e marrëdhënieve mes të rinjve dhe të rejave. Ajo ofron pak kënaqësi aktuale dhe korr shumë dhimbje, trauma dhe keqardhje në të ardhmen. Por aktrimin dhe shtirjen, mund ta ushtrojmë edhe me “harresën”, kur pikasim gjurmën, dëgjojmë emrin apo nuhasim parfumin i cili na zgjon emocione të groposura. Shumë fëmijë e ndrydhin dhe fshehin pakënaqësinë ndaj prindërve, sepse atyre u mungon ngrohtësia dhe dashuria prindërore. Fëmija, dëshiron që prindërit e tij të jenë spontanë dhe jo aktorë, sado mirë ta luajnë rolin e aktorit. Mund të bësh shumë gjëra për fëmijën tënd, dhe kjo është diçka pozitive, por kjo nuk është e mjaftueshme, nëse lë pas dore faktin se kush je dhe kush është ai. Nuk është aspak gjë e mirë që mesazhet që i adreson fëmijës të jenë të llojit:”Unë jam babai yt” “Sepse unë jam ideal “ “Duhet të sillesh kështu e ashtu...” Shoh disa që e kalojnë gjithë jetën duke mallkuar duhanin, e megjithatë, cigarja nuk u shqitet nga gishtat. Ashtu siç shoh të tjerë që mallkojnë gjithçka që ka të bëjë me teknologjinë moderne, edhe pse shtëpinë e ka mbushur me të prodhimet më të fundit të saj. Shoh njerëz që luajnë rolin e luftëtarit dhe mbrojtësit të vërtetës, ndërkohë që motivi i vërtetë është të deklarojë se “Unë ekzistoj”. Shumë të tjerë hetojnë e zhbirojnë nijetet dhe qëllimet e miletit, sidomos kundërshtarëve të tyre, duke refuzuar çdo hije dyshimi rreth qëllimeve të tyre. Betejat e forcojnë egon, atë bishë që fshihet pas disa sjelljeve tona të ligjshme dhe morale, me të cilat pretendojmë sinqeritet dhe çiltërsi, duke harruar çfarë fshihet në pavetëdijen tonë. Figura e liberalit, na duket një figurë demokratike dhe e hapur për dialog, por vetëm nëse erërat fryjnë nga interesi i tij. Në të kundërt, kur i kërcënohen interesat, shfaqet si një përbindësh duke bërë thirrje për kaos dhe ndërhyrje të shteteve të huaja, qoftë dhe ushtarakisht. Ashtu siç na duket një islamik i angazhuar me të drejtat e njeriut dhe i moderuar në shumë raste, por që dështon me tu vënë në peshore vlerat dhe interesat e tij personale apo dhe të grupit me të cilin identifikohet. Pretendojmë se divergjencat mes nesh nuk e prishin miqësinë, por që në divergjencën e parë, rendim pas raketave ndërkontinentale. Një herë, një llafazan ceku një citat të Shekspirit, por që ia atribuoi Ungjillit. Karnixhi e kundërshtoi dhe i tha që ky citat nuk është shkëputur nga Ungjilli. Por fituesi insistoi në të tijën. Meqë asnjëri nuk po lëshonte pe, vajtën tek një studiues i letërsisë shekspiriane. Ai u tha:”Citati që po më thoni, është nga Ungjilli.” Mandej, ai i pëshpëriti Karnixhit në vesh:”Në fakt, është marrë nga Hamleti i Shekspirit. Por kij parasysh: Asnjëherë mos e fut në siklet personin me të cilin debaton duke e vënë me shpatulla për muri, sepse kështu shkel dinjitetin e tij.” Që atëherë, Karnixhi filloi ti besojë parimit:”Fitoje debatin duke e shmangur atë!” Thotë profeti Muhamed a.s:”Unë i garantoj një shtëpi në qoshe të xhenetit, atij që heq dorë nga polemikat edhe pse ka të drejtë.” (Ebu Daud) “Kush tërhiqet nga polemika, edhe pse ka të drejtë, Zoti do i ndërtojë një shtëpi në mes të xhenetit.” Egoja nuk lejon askënd që të shkelë mbi të, gjithmonë ajo është e armatosur dhe e gatshme të vetëmbrohet. Kur dikush më kritikon dhe fajëson, kjo merret si sulm dhe egoja ndërhyn për ti ekuilibruar gjërat, me anë të justifikimit, mbrojtjes, madje dhe kundërsulmit. Askujt nuk i intereson nëse tjetri ka apo jo të drejtë, egos i intereson të vetëmbrohet. Nëse dikush të ofendon nga makina e tij me fjalët:”Idiot, i shkalluar...” kjo konsiderohet si një mekanizëm i pavetëdijshëm i cili orvatet të ndreqë diçka nëpërmjet nervozizmit. Vala e inatit dhe zemëratës shkakton fryrje të paprecedentë të unit. Të gjithë personat me karakter ekstrem, gjatë karrierës së tyre profesionale, kanë përjetuar përvoja të dhunës fizike. Roli i famshëm, është ai i viktimës së persekutuar, i cili di si të fitojë keqardhjen dhe mëshirën e të tjerëve, duke tërhequr vëmendjen e tyre kah problemet dhe dhimbjet pa fund që përjeton. Ata janë mësuar ta shohin veten si viktima, vetëm sepse janë ekspozuar ndaj dhunës fizike, emocionale apo psikologjike, ose sepse janë edukuar me pakënaqësi. Ndonjëherë, ne aktrojmë edhe me vetet tona, sepse duam të ndihemi rehat. Të bësh atë që kërkohet prej teje në çdo moment, pa u shoqëruar nga “roli”, është një mësim i vyer në jetë. Ti bëhesh më i fuqishëm nëse e bën punën për hir të punës dhe jo si një mjet përforcimi, mbrojtjeje dhe lartësimi të identitetit tënd. Të heqësh dorë nga aktrimi dhe shtirja është diçka e vështirë por dhe e rëndësishme. Momenti më i sinqertë i njeriut me veten, është ai moment kur jobesimtari i shtrin dorën besimit, asokohe kur ai vihet përballë udhëtimit të ahiretit. A është jeta një skenë? A jemi ne aktorë? A do na bien maskat në fund?

“Ti ke qenë i pavëmendshëm për këtë. Tashti ta kemi ngritur perden (e syve), dhe shikimi yt sot është i mprehtë.” (Kaf, 22) Njerëzit janë të vdekur, ata ngjallen ditën e vdekjes. Realiteti na shfaqet i qartë sidomos në kriza dhe fatkeqësi. Vallë çfarë do të thonë njerëzit pasi të vdesësh? Bëhu burrë, që pasi të vdesësh, të thonë: Këtu ka kaluar filani, ja ku ka lënë dhe gjurmët. Egoja, do të jetojë edhe pas vdekjes tënde. Dikush, lakmonte që në funeralin e tij, të vijnë sa më shumë njerëz, që të thuhet: Ishte funeral madhështor!

Përktheu: Elmaz Fida/AO/[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Aktrim perfekt 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Aktrim perfekt :: Komentet

No Comment.
 

Aktrim perfekt

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: