islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
BIG BROTHER, BIG DANGER! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty96%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty0%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty0%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty0%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty1%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty2%BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 BIG BROTHER, BIG DANGER!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

BIG BROTHER, BIG DANGER! Empty
21032013
MesazhBIG BROTHER, BIG DANGER!

BIG BROTHER, BIG DANGER! Big-Brother-Logo
“Sikur marrëzira të ishte dhimbje, nga çdo shtëpi do të dëgjoheshin ulërimat.”(Thënie Spanjolle)

Reality Show “Big Brother”, një “lokomotivë” drejt emancopëtimit të kulturës shqiptare, promovim i antivlerave të huaja perëndimore dhe tendencë për ç'rregullimin social dhe moral të shqiptarëve.

Mendoj se sikur ta kishim një vetëdije sociale më të ngritur nuk do të na servohej një “Big Brother” i tillë sepse nuk do i kushtonim asnjë minutë kohë fëlliqësirave dhe antivlerave të tyre, atyre skenave dhe stileve degraduese që deri para lufte ishin të papranuara për ne dhe i kritikonim gjithnjë, ndërsa tani ata mundohen me na i imponuar ato antivlera dhe me i bë pjesë të identitetit tonë kulturor.

Do e kritikonim të gjithë atë jetë falsifikuese që zhvillohet brenda. Por fatkeqsisht po ndodhë e kundërta; ata po gjejnë njerëz me vetëdije të ulët sociale e kulturore dhe po ua servojnë nëpërmjet mediave duke ua shpërlarë dhe mjegulluar trurin pa e marrë vesh ata se kjo është në dëmin e tyre dhe një pjesë e kësaj shoqërie me plotë gojë-hapur po e pranojnë! Sa fat i zymtë dhe i mykët për ta, veç sikur ta kuptonin! T'i hapim sytë se promotorët e këtij SHOW-i po groposin në oborret e shtëpive tona pa e marrë vesh ne fare, që posa të duam me bë ndonjë hap jashtë shtëpisë sonë, të biem në to.

Unë si sociolog me qasjet e mia sociologjike nuk mund as ta pranoj e as të heshti para këtij fenomeni në fjalë. Sociologët janë ''mjekët'' e shoqërisë, andaj “terapia – diagnoza” që ne e japim “mjekon dhe shëron” shumë probleme shoqërore, e prej tyre edhe këtë të fundit që e ceka. Mediat duhet t'i japin hapësirë më shumë emisioneve edukative-arsimore, sociale e kulturore sepse këtu është emancipimi dhe socializimi i vërtetë, e më pak emisioneve dhe shfaqjeve të karakterit si “Big Brother” që për gjykimin tim sociologjik vetëm se e shafitin moralin tonë.

Shteti me të gjitha mekanizmat dhe potencialet e veta duhet këtë popull në tërësi, rininë në veçanti, ta stimulojë për punë drejt krijimit të një mirëqenieje më të mirë dhe drejt përmbushjes së standardeve evropiane e që mendoj se në radhë të radhë parë është krijimi i kuadrave arsimore, e jo t'i përkrahë dhe sponzorojë ata “artistë” që artin e vërtetë e shkelin me dy këmbë, ndërsa neve na duket se ata po e “bartin flamurin e artit”. Unë nuk them se jam kundër “Big Brother-it”, por them se “Big Brother” është kundër gjithë kësaj shoqërie, madje edhe nëse na “mahnitin” me shfaqjet e tyre. Të mos lejojmë m'u bë “figura shahu” që tjerët me luajt me neve e as spektatorë të tyre, por ta aktrojmë ne vet jetën tonë. Kohën e lirë ta shfrytëzojmë me diç tjetër sepse ende fatmirësisht kemi emisione cilësore që popullin e ngritin përpjetë. Më së paku që ju thërras të bëni është ta fshini – bllokoni programin “Big Brother” nga lista e programeve të juaja televizive dhe të mos i vizitoni video-ingjizimet e tyre në rrjetet sociale elektronike.

Turp për ato institucione dhe për ata që e quajnë veten ''intelektualë dhe dashamirë'' të shoqërisë e që heshtin dhe nuk intervenojnë. Siç po shihet ata po punojnë vetëm që shoqëria të mos kapitullojë materialisht se për moralisht as dert s'po e kanë fare.

Të gjithë ata që i bëjnë hyzmet këtij SHOW-i i quaj unë ''Big Danger'', rrezik të madh, sepse nëse tek shqiptarët ka faktorë që ndikojnë në shpërlarjen e trurit dhe ç'rregullimin social të tyre, duke filluar nga institucioni familje e ma gjerë, atëherë ata janë "estrada jonë e famshme'' që na sillen si ''modelë'' me shfaqjet e tyre që janë ma të rrezikshme se bomba atomike e hedhur në Nagasaki dhe Hiroshimë.

Autor: Labinot Kunushevci

Allahu ju shperbleft per postimin.
BIG BROTHER, BIG DANGER! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

BIG BROTHER, BIG DANGER! :: Komentet

No Comment.
 

BIG BROTHER, BIG DANGER!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: