islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Mes besimit dhe adhurimit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Mes besimit dhe adhurimit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Mes besimit dhe adhurimit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mes besimit dhe adhurimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mes besimit dhe adhurimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mes besimit dhe adhurimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mes besimit dhe adhurimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mes besimit dhe adhurimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mes besimit dhe adhurimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mes besimit dhe adhurimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mes besimit dhe adhurimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mes besimit dhe adhurimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mes besimit dhe adhurimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mes besimit dhe adhurimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mes besimit dhe adhurimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mes besimit dhe adhurimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mes besimit dhe adhurimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mes besimit dhe adhurimit Empty96%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Mes besimit dhe adhurimit Empty0%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mes besimit dhe adhurimit Empty0%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mes besimit dhe adhurimit Empty0%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mes besimit dhe adhurimit Empty1%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mes besimit dhe adhurimit Empty2%Mes besimit dhe adhurimit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mes besimit dhe adhurimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mes besimit dhe adhurimit Empty
18032013
MesazhMes besimit dhe adhurimit

Mes besimit dhe adhurimit U59uli10Kurani e krahason imanin me një pemë frutore që i ka rrënjët e thella, degët të përhapura dhe që prodhon fruta në të gjitha stinët.

E shtune 16 Mars 2013 16:32 Një nga keqkuptimet më të zakonshme të kohëve të sotme është supozimi, se mjafton pohimi i besimeve të caktuara të një njeriu, që ai të shpëtojë. Kjo bëhet duke mohuar dhe duke mos marrë parasysh veprat e mira dhe parimet morale. Fillimisht ky keqkuptim u kufizua në sekte të caktuara. Megjithatë, tani ka hyrë në gjithë trupin e besimtarëve, kështu që është e vështirë të dënohet. Pavarësisht nga popullariteti i tij, duhet të pohojmë, se ky keqkuptim është në kundërshtim me mësimet e Kuranit dhe Sunetit të profetit. Pothuajse në çdo rast kur Kurani e këshillon njeriun të besojë, ai kërkon në të njëjtën kohë, që njeriu të bëjë vepra të mira. Prandaj është e qartë, që këto dyja ndërthuren me njëra -tjetrën. Nga çdo besimtar pritet, që ai të bëjë vepra të mira. Për shembull: “E besimtarë të vërtetë janë vetëm ata, të cilëve kur përmendet Allahu u rrënqethen zemrat e tyre, të cilëve kur u lexohen ajetet e Tij, u shtohet besimi dhe që janë të mbështetur vetëm te Zoti i tyre. Dhe të cilët falin (rregullisht) namazin dhe nga ajo me çka Ne i furnizuam, ata japin. Të tillët janë besimtarë të vërtetë”. (El-Enfalë: 2-4) Kurani e krahason imanin me një pemë frutore që i ka rrënjët e thella, degët të përhapura dhe që prodhon fruta në të gjitha stinët: “A nuk ke kuptuar se si Allahu bëri shembull: fjalën e mirë si pema e mirë që rrënjët e saj janë thellë (në tokë) e degët e saj janë lart. E që me vullnetin e Zotit, ajo e jep frytin e vet çdo kohë”. (Ibrahim: 24 –25) “Pema e mirë” në ajetin e mësipërm nënkupton imanin. Rrënjët e saj të thella nënkuptojnë besimin, që depërton thellë në natyrën njerëzore. Me fjalë të tjera, nuk është diçka sipërfaqësore pa rrënjë, apo diçka që mund të nxirret në sipërfaqe me lehtësi. Në një kontrast të madh me të është mosbesimi që nuk ka baza të sigurta (Ibrahim: 26). Besimi është si një pemë e fortë, që nuk shembet nga stuhitë. Për më tepër ai jep fruta në çdo stinë. Degët e tij të përhapura krijojnë hije dhe strehim për të gjithë. Këtu aluzioni u referohet bekimeve, që rriten nga jeta fetare e një besimtari. Ata që janë në kontakt me të, marrin shumë përfitime prej tij. Këto përfitime tregohen në jetën praktike dhe pohojnë besimin e tij. Ai e ndihmon besimtarin të arrijë lartësimin dhe madhështinë, ashtu si deklarohet nga Allahu: “...te Ai ngrihet fjala e mirë (besimi) dhe veprimi i mirë, e Ai i pranon” (Fatir: 10). Nga ky ajet mësojmë, se fjalët e mira ngrihen, por kanë nevojë për mbështetje, që sigurohet nga veprat e mira. Duke e marrë me këtë kuptim, besimi mund të krahasohet me hardhinë, që lulëzon sapo të mbështetet – pa mbështetje nuk mund të rritet mirë, ndoshta fare. Duke u kthyer tek analogjia e mësipërme, mund të themi se besimi i vërtetë është pjesë e bindjes së plotë ndaj profetit (paqja dhe bekimet qofshin mbi të). Sjellja e një njeriu duhet të japë fakte të shumta për besimin e tij. Nëse pohimi i besimit të një njeriu nuk provohet nga emulacioni i modelit të profetit, ai njeri nuk ka besim. Nuk mund të themi se ai, që nuk mund ta provojë besimin e tij nga këto fakte, nuk mund të konsiderohet një besimtar. Kurani thekson: “Për Zotin tënd jo, ata nuk janë besimtarë (të asaj që të zbriti ty, as të asaj para teje) derisa të të zgjedhin ty për të gjykuar në atë konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tënd) të mos ndiejnë pakënaqësi nga gjykimi yt dhe (derisa) të binden sinqerisht”. (En - Nisa: 65) Ajeti i cituar u drejtohet hipokritëve, të cilët bënë një shfaqje të përqafimit të Islamit, sepse u frikësuan nga fuqia e tij që po rritej shpejt. Megjithatë ata ruajtën marrëdhënie të afërta me hebrenjtë brenda dhe rreth Medinës dhe kishin akoma pushtet të kufizuar politik, sepse akoma nuk ishte shpallur plotësisht shteti islam. Këta hipokritë i çuan çështjet e tyre në gjykatat hebreje dhe jo tek profeti (paqja dhe bekimet qofshin mbi të), duke shpresuar se me anë të rryshfetit dhe mjeteve të tjera të padrejta, do të kishin mundësi të ndikonin tek gjykata dhe vendimi do të ishte në favorin e tyre. Besimi kërkon, që ata ta marrin profetin (paqja dhe bekimet qofshin mbi të) si sunduesin më të lartë dhe t’i binden urdhrit të tij. Nëse ata nuk veprojnë kështu, pretendimi i tyre për besimin nuk mund të pranohet. Kurani e përmend këtë pikë diku tjetër: “Besimtarë janë vetëm ata që i besuan Allahut, të dërguarit të Tij, e pastaj nuk dyshuan dhe për hir të Allahut luftuan me pasurinë dhe me jetën e tyre. Të tillë janë ata të vërtetit”. (El Huxhuratë: 15) *Amin Ahsan Islahi (1904-1997) ishte një nga dijetarët kryesorë të nënkontinetit indian. Ai përpiloi një koment me nëntë volume të Kuranit dhe është autor i shumë librave. Ligjëratat e tij shprehëse dhe shkrimet për dauan (thirrjen islame), shtetin islam dhe për tema të tjera, kanë frymëzuar breza të tërë muslimanësh të rinj.[justify]

Allahu ju shperbleft per postimin.
Mes besimit dhe adhurimit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Mes besimit dhe adhurimit :: Komentet

No Comment.
 

Mes besimit dhe adhurimit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: